Німеччина поверне в Італію викрадені з розкопок античні вази 340 року до н. е.

Передання артефактів Італії, 13 червня 2024 року. Фундація прусської культурної спадщини/Marco Zaccaria

Фундація прусської культурної спадщини передасть Італії 25 старовинних предметів, серед них — 21 апулійську вазу, які, ймовірно, були незаконно вивезені з країни кілька десятиліть тому. До цього вони зберігалися у Старому музеї (Altes Museum) у Берліні.

Про це 13 червня розповідає The Art Newspaper.

Міністерка культури Німеччини Клаудія Рот передала ці предмети своєму італійському колезі Дженнаро Санджуліано на церемонії в Берліні.

"Це археологічні знахідки, які експерти вважають дуже важливими. Ми провели інтенсивну дипломатичну роботу, щоб повернути їх до Італії. Я дякую німецькому уряду за дотримання правил. Ми продовжимо працювати над тим, щоб повернути додому те, що незаконно опинилося за кордоном",зазначив Санджуліано.

На знак подяки за добровільну реституцію Італія передасть у довгострокову оренду дві розмальовані панелі з луканійських могил та бронзові обладунки IV століття до н. е. з археологічних музеїв Пестума та Неаполя.

Рот описала це повернення як "приклад того, що означає захист культурної спадщини на практиці", коли йдеться про захист артефактів від розграбування, незаконних розкопок, крадіжок, контрабанди та нелегальної торгівлі.

Фундація прусської культурної спадщини

Вази придбали у 1984 році в базельського артдилера Крістофа Леона. Попередніми власниками значилася сім'я з Женеви, яка володіла артефактами з 1889 року.

Але тепер фонд припускає, що принаймні частина була незаконно розграбована, оскільки в офісі італійського контрабандиста антикваріату Джакомо Медічі (якого засудили у 2004 році) знайшли полароїдні фото чотирьох ваз.

Юридичних підстав для повернення артефактів немає, але Фундація прусської культурної спадщини вирішила, що буде правильним повернути артефакти.

"Доведено, що чотири з них походять із незаконних розкопок, щодо інших немає повної впевненості, але є підстави для серйозних підозр", — зазначають у фонді.

Усі вази датуються приблизно 340 роком до н. е. і, як вважають, походять муніципалтету Фоджа на півночі Апулії, де їх ховали в могилах заможних людей. Це також регіон, який протягом десятиліть потерпав від масштабних незаконних розкопок.

Державні музеї Берліна ще у 2023 році почали системно досліджувати походження власних колекцій з метою репатріації предметів, які були незаконно розкопані або вивезені з місця їхнього походження.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media