Суспільне Мовлення знімає телепроєкт до 100-річчя Українського Радіо. Презентувати його планують восени 2024 року.
За словами команди департаменту внутрішнього виробництва Суспільного, це непросте завдання — розповісти сторічну історію першої української радіостанції за годину ефірного часу і не залишити поза увагою найважливіше та найцікавіше.
"Нам разом з авторами важливо не тільки згадати тих, хто стояв біля джерел радіо, а й впродовж сторіччя розвивав Українське Радіо у дусі збереження та утвердження національної свідомості українців", — розповів режисер фільму Олександр Опанасюк.
У фільмі з'являться працівники радіостанції різних поколінь та відомі українці, у житті яких радіо відіграло значну роль. Глядачі побачать те, чого радіослухачі зазвичай не бачать, та спробують розгадати секрет довголіття Українського Радіо.
Ведучою проєкту стала Анна Заклецька, яка нині працює на Радіо Промінь.
"Те, що Будинок звукозапису з його оркестром і хором — це частина великого механізму Українського Радіо, я дізналась лише у 2000-х! І дуууууже хочеться розповідати всім українцям, який же це потужний і величний механізм! Механізм з душею!", — розповідає вона.
Нещодавно Суспільне представило тизер до фільму на Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA.
Продюсер Володимир Ладижець зазначає, що поява тизеру на Docudays — це можливість розповісти про проєкт та зацікавити потенційних партнерів у подальшій його популяризації.
"Для мене Українське Радіо — це передусім велика історія українського народу. На початку повномасштабного вторгнення ці голоси увесь час не стихали й допомогли пережити найважчу дорогу під час переїзду до резервного центру Суспільного. Коли виникла ідея фільму про Українське Радіо, ми з командою жодної хвилини не сумнівалися, чи братись за його реалізацію", — додає він.
Заходи на відзначення 100-річчя Українського Радіо координує менеджерка Світлана Чернецька. Вона розповіла, що для підготовки програм та заходів команда працює з архівними матеріалами, в яких часом можна натрапити на справжні знахідки.
"У процесі підготовки відкриваються неймовірні історії, які демонструють, що часи змінюються, а радіо незмінно виконує свою місію. Радіо було основним джерелом інформації для українців у Другу світову і в час російсько-української війни. Радіо завжди протистояло спробам цензури, навіть коли вони були неприхованими і загрожували життю працівників. Слухачі отримували від радіо інформацію про найважливіше".
Чернецька також розповіла, що на дискусії про 100-річчя Українського Радіо слухачка прийшла подякувати за те, що вже понад 50 років вмикає улюблену хвилю і розділяє свій день із ведучими. Особлива цінність, за її словами, у тому, що голоси Олени Гусейнової, Ірини Славінської, Дмитра Хоркіна, Романа Коляди були з нею в найстрашніші ночі повномасштабного вторгнення.
"Тож ми озираємося назад, на 100 років історії Українського Радіо, і хочемо у документальному фільмі розповісти, як у кожен із цих ста років радіо було зі своїми слухачами, на боці своїх слухачів, заради своїх слухачів. Так буде і в новому столітті Українського Радіо", — говорить Чернецька.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media