Пожежа знищила історичну церкву та рідкісні картини в Торонто

Історична англіканська церква Св. Анни, зруйнована пожежею, Торонто, 9 червня 2024 року. Getty Images/Nick Lachance

У Торонто пожежа знищила історичну будівлю англіканської церкви Святої Анни, а також унікальні картини колективу художників Group of Seven ("Група сімох").

Про це повідомляє The Guardian.

"Будівля зараз повністю знищена, як і всі артефакти всередині", — сказав журналістам заступник начальника пожежної охорони Джим Джессоп, додавши, що "надто рано" визначати причину пожежі.

"Це неймовірно спустошливо для моєї громади", — сказав священник церкви Дон Беєрс.

На стінах церкви було майже 20 робіт, що зображували життя Ісуса, написані членами "Групи сімох" — канадського колективу художників, який досяг творчого піка в 1920-х роках. Цей колектив суттєво змінив уявлення канадців про безмежні простори країни. В останні десятиліття роботи членів групи мали величезний попит у країні.

У 2016 році картину гірського пейзажу Лорена Гарріса продали на аукціоні за понад 11 мільйонів канадських доларів (8 мільйонів доларів США). Хоча група залишається серед найвідоміших канадських художників, її спадщина останніми роками зазнала більшого аналізу, зокрема через те, що вона не допускала талановитих художниць.

Картини, втрачені в пожежі, належали пензлю Джеймса Едварда Герві Макдональда, Фреда Варлі та Франкліна Кармайкла, які зображували старозавітних пророків, Різдво і Розп'яття.

"Розкішні внутрішні настінні розписи, розроблені Джеймсом Едвардом Герві Макдональдом, прикрашають стіни та стелю апсиди, основні арки, підвісні склепіння й центральний купол, — йдеться в описі цієї будівлі на сайті Parks Canada. — Цикл поєднує розповідь, тексти, а також декоративну штукатурку та деталі, що підкреслюють архітектурні лінії будівлі".

Беєрс сказав, що 18 настінних розписів були надзвичайно рідкісними. "Це єдина церква, яка мала роботи членів «Групи сімох», і, на жаль, з того, що я бачу, це все втрачено", — сказав він.

Церква, натхненна частково Софіївським собором у Стамбулі, була завершена у 1908 році та визнана національним історичним об'єктом Канади у 1996 році. Візантійський дизайн ознаменував відхід від звичайного вигляду англіканських церков.

За даними CBC News, за останні два з половиною роки в Канаді згоріло 33 церкви, причому багато з них було підпалено. Пожежники повідомляють, що в момент пожежі в церкві нікого не було і постраждалих немає. Поліція створила онлайн-портал для громадськості, де приймають фотографії або відеозаписи, які можуть допомогти у визначенні причини пожежі.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media