Екскурсія легендарним Києвом: про що вистава "Легенди Києва" у Театрі на лівому березі

З вистави "Легенди Києва". Театр драми і комедії на лівому березі

У Київському академічному театрі драми і комедії на лівому березі Дніпра 25 й 26 травня до Дня Києва відбулися спецпокази вистави "Легенди Києва" режисерки Наталії Сиваненко. Прем’єра запланована на 9 червня.

За словами директорки й художньої керівниці театру Олесі Жураківської, ідея вистави їй наснилася. П'єсу на замовлення театру створила драматургиня Катерина Пенькова.

Вистава у жанрі бувальщини оповідає п'ять легенд української столиці. Як весільні традиції спонукали Либідь і її братів створити Київ? Хто насправді є прабабусями Європи та мрійником, який розбудував столицю?

Про виставу "Легенди Києва" — читайте в матеріалі Софії Коваленко.

Опиняючись у глядацькій залі, одразу поринаєш в оду любови Києву — виставу розпочинає шум води, вочевидь, Дніпро вирує. А далі такі знайомі й рідні слова:

Грає море зелене,

Тихий день догора.

Дорогими для мене

Стали схили Дніпра,

Де колишуться віти

Закоханих мрій...

Як тебе не любити,

Києве мій!

Куліса підіймається і я опиняюсь в імпровізованому столичному Зеленому театрі. Кажуть, що сьогодні тут мешкають примари, а стіни видають лячні звуки. І дійсно — містика! "Легенди Києва" поселили в Зеленому театрі двох відьом із хвостами й чудернацькими зачісками — Проскудію (акторка — Наталія Корецька) та Скліпію (акторка — Олена Бушевська).

Остання кличе подругу на відьомський шабаш, але та відмовляється, бо відчуває себе білою вороною. Чаклунка не має надможливостей, тож банально не здатна злетіти на мітлі, щоби дістатися місця шабашу.

Раптом рутинні відьомські розмови порушує незнайомка:

— Я з Трої (ред. Троєщина).

— А, то ти Єлена Троянська?

Школярка Софія прийшла до Зеленого театру, бо однокласники сказали: щоб стати "київською", вона повинна переночувати в моторошному місці. Дівчина розповідає, що відчуває себе чужою: "Усі однокласники — кияни, місцеві. Ну, а я — понаєхавша. Але я тут ніч проведу, не помру — може, тоді вони мене приймуть. Може, я себе таку прийму".

Мабуть, багато хто відчував себе чужинцем, приїхавши підкорювати столицю. Та чи важливо, де народився і яку прописку маєш, якщо ти готовий подарувати Києву свої душу, серце й безмежну любов?

Проскудія та Скліпія вирішують провести Софії екскурсію легендарним Києвом. Публіці оповідають оформлені у п'ять розділів легенди Києва. Кожну частину розігрують окремим перформансом, зберігаючи суцільне полотно історії. Далі — трохи про легенди.

Розділ перший: Традиції

У виставі пропонують норманську версію легенди про заснування Києва "Свангільд-князівна".

Є така собі Свангільд (акторка — Анна Романова), яку змушують виходити заміж за тюхтія-дурника Еріка (актор — Олександр Божко). Також дівчина має братів Кия (актор — Сергій Кияшко), Щека (актор — Антон Височанський) й Хорива (актор — Святослав Фехтел). Свангільд відмовляє Еріку й вирушає шукати місто своєї мрії.

До речі, тут простежуємо феміністичні мотиви. Князівна очолює пошуки кращих земель. Героїня вільна сама зробити вибір, навіть якщо доведеться порушити традиції.

Розділ другий: Подорож

Свангільд разом із братами (дивакуватий Ерік теж плентається за ними) крізь моря, попри шторми, все ж знаходять де збудувати майбутню столицю України: "Ніби вся свобода всесвіту зібралась над цим містом".

Свангільд, вона ж Либідь, зустрічає кохання — Святогора (актор — Владислав Писаренко), який частенько каже, що за натурою лірик.

Розділ третій: Прабабусі Європи

У середині тридцятих років минулого століття комуністи знищували українські церкви. Відома традиція росіян: знищувати замість створювати. Від Підривника (актор — Сергій Кияшко) Софію Київську рятує втручання французів. Скористалися тим, що королева Франції Анна була донькою засновника собору князя Ярослава Мудрого.

Русь-Україна мала сильний вплив на Європу, адже дружинами чотирьох європейських королів були доньки князя Ярослава.

  • Королева Франції Анна (акторка — Олена Бушевська) на відміну від чоловіка була письменною. Жінка народила майбутнього короля Франції.
  • Королева Норвегії Єлизавета (акторка — Анна Романова) через зраду чоловіка переїхала до монастиря, а по його смерті вийшла заміж за короля Свена ІІ, ставши ще й королевою Данії.
  • Королева Угорщини Анастасія (акторка — Наталія Циганенко) після смерті чоловіка почала керувати країною. Потім вимушено тікала до Німеччини, але згодом один із її синів став королем Угорщини.
  • Королева Англії Агата (акторка — Наталія Корецька) народила майбутню королеву Шотландії, а її нащадком вважається Річард Левове Серце.

Розділ четвертий: Бувальщини

Чи відомо вам щось про Кирилівський струмок? Той самий, що недалеко від станції метро "Сирець"? Кирилівський струмок є правою притокою річки Почайни, яка витікала в Дніпро в районі сучасної Поштової площі. Саме в річці Почайні, також Йорданська, у 988 році згідно з "Повістю временних літ" Володимир Великий охрестив Русь.

Розділ п'ятий: Мрійник

"Кінець XIX століття — у Києві чорті-шо понастроїли!"

Як багато жителів Києва знає, хто збудував у місті громадські туалети? А те, що це той самий архітектор, який спроєктував Будинок із химерами?

Лешик Дезидерій, він же Владислав Городецький (актор — Владислав Писаренко), одружився за розрахунком із Корнелією Марр (акторка — Анна Романова). Шлюб відкрив чоловікові вищі кола київського бізнесу, а дівчину зробив дворянкою.

Якось Владислав посперечався з Олександром Кобєлєвим (Олександр Божко), що зможе збудувати дім на березі висушеного Козячого болота, над прірвою. Врешті архітектор виграв парі — так і з'явився Будинок із химерами.

У постанові використано ефект театру в театрі. Це не просто вистава про школярку Софію, яка вчиться бути киянкою. Усередині дійства — перформативна екскурсія історично-легендарним Києвом від чаклунок.

"Легенди Києва" роблять акцент на тексті й дії, сценографічні рішення є простими й допоміжними. Важливо, що одні й ті самі актори у виставі виконують різні ролі, змінюючи образи залежно від легенди, яка розігрується в моменті. Ба більше, деколи ці перевтілення досягають винятково акторською роботою, без перевдягань чи зовнішніх змін.

Вистава — локальна, легка, для всієї родини, з гумором та місцевими київськими мемами. Це можливість відпочити й учергове зізнатися в любові до Києва. У часи війни з Росією, яка намагається знищити українську культуру, важливо поширювати через мистецтво не лише історичні факти, а й бувальщину, що є частиною народности.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media