Між світлом і темрявою: про 4 короткі метри програми "DOCU/ЮНІСТЬ"

Кадр з фільму "Пластилінові мрії". Docudays UA

З 31 травня по 9 червня у Києві проходить 21-й Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA.

У межах фестивалю представлена програма "DOCU/ЮНІСТЬ". Фільми, обрані для добірки, поєднує тема переломного моменту входження в дорослий світ. Те, що змушує вперше брати відповідальність, вчитися бачити світ таким, який він є, та іноді робити ще несвідомий вибір між двома протилежними полюсами. Між світлом і темрявою.

Цього року програма складається з шести фільмів — чотири короткі метри та дві повнометражні стрічки.

У цьому матеріалі Суспільне Культура розповідає про чотири короткі метри програми "DOCU/ЮНІСТЬ", які ще можна встигнути переглянути 6 червня.

Дівчинка далеко від дому (2023)

Режисери: Сімон Леренґ Вільмонт, Аліса Коваленко

Країна: Данія, Норвегія

Фільм розповідає про 13-річну Настю, елітну гімнастку з Києва. Здобувши перемогу на українському чемпіонаті разом із гуртом близьких подруг, Настя під опікою бабусі змушена тікати в Німеччину через війну в Україні.

У незнайомому місті Ґелсенкірхен Насті доведеться почати все спочатку й жити з невідомістю: чи побачить вона колись своїх батьків і друзів знову? Але коли Настя приєднується до німецької команди з гімнастики, вона віднаходить надію й починає будувати для себе нове життя. Ця зворушлива історія — про стійкість, дружбу та здатність спорту об'єднувати людей.

Autlook Filmsales

"Дівчинка далеко від дому" — це історія дуже ніжна та щемка. Глядачі занурюються у світ юної Насті та її відносин із художньою гімнастикою. Стрічка показує хвилювання молодих спортсменок перед змаганнями, як дівчата підтримують одна одну і як під керівництвом строгої, але люблячої тренерки вони б'ються за перемогу. Ці моменти підкуповують своєю правдивістю, тендітністю та гумором.

Після початку повномасштабного вторгнення Настя вимушена мігрувати за кордон, де їй не вистачає дівчат із команди та родичів, але повернення до гімнастики має свій терапевтичний ефект. Фільм показує, як попри війну і тяжкі обставини захоплення дітей та їхні мрії продовжують жити.

Мадлен (2023)

Режисерка: Ракель Санцінетті

Країна: Канада

Щотижня емігрантка з Бразилії Ракель (41 рік) відвідує свою подругу Мадлен (107 років) у будинку для пенсіонерів і пенсіонерок у Монреалі й намагається вмовити її вийти на вулицю. Старша жінка відмовляється: їй більше нічого робити на вулиці. Ракель не здається і знаходить спосіб взяти Мадлен із собою в подорож до моря на авто. Результат цього — історія, яка грається з реальністю та вигадкою і спонукає порефлексувати про життя, смерть і певність того, що в дорозі завжди є що дізнатися нового.

Docudays UA

"Мадлен" — це історія більш мелодраматична, але з великою долею гумору. Документальні кадри поєднуються зі стопмоушен-анімацією, у якій розповідається історія про подорож молодої Ракель і не такої вже молодої Мадлен. Як і у більшості історій про взаємодію старшої персонажки з молодшою, "Мадлен" містить багато філософських аспектів та роздумів про життя.

Глядачі бачать чесне зображення дружби між молодою мігранткою та 107-річною жінкою, де розкриваються теми наставництва, підтримки та щирої любові.

Елементи зі стопмоушеном нагадують жовтувато-рожевий сон, з вдалими метафоричними образами та грою з реальністю. Прекрасна та чуттєва робота.

Пластилінові мрії (2023)

Режисер: Вадим Макаров

Країна: Україна

У поліфонії голосів розгортається дискусія про дім. Про те, що робить домівку домом, своє — своїм, чуже — чужим. Чи є щось більше за дім? Якими звуками, кольорами та запахами він живе в пам'яті? Колективне й індивідуальне — голосами тих, що втратили домівку через війну Росії в Україні. Асоціації, спогади, сенси: три літери, сотні речей між ними — дім.

Docudays UA

Головною рисою "Пластилінових мрій" є не візуальне зображення, а аудіосупровід. Протягом фільму різні молоді люди (віком від 17 і до 23 років) розповідають про свій досвід проживання повномасштабного вторгнення. Паралельно з цим камера плаває по оточенню кімнати, фіксуючи окремі об'єкти: дитячі іграшки, плакати на стінах та інші елементи побуту. Такий прийом допомагає глядачам зосередитися на голосах героїв та їхніх оповідях — наприклад, історії про грушеве дерево, яке посадив покійний тато однієї з героїнь, і вона з матір'ю була змушена покинути його після початку повномасштабного вторгнення. Слова про тугу за домом та зруйнованими містами, про розгубленість та пошук своєї належності. Про страх прив'язуватися до місця або речей.

"Пластилінові мрії" — це делікатний портрет молодого покоління українців, які втратили найдорожчі складники свого мирного життя. При цьому у фільмі відчувається надія, проблиски якої з'являються у гуморі, словах та роздумах героїв.

Порося Нельсон (2023)

Режисерка: Аннеке де Лінд ван Венґарден

Країна: Нідерланди

Сім років тому сім'я Вербеків взяла собі домашнього улюбленця — карликову свинку. Та коли порося якимось дивом виростає у 500-кілограмового звіра, добропорядні сусіди, поліція та мешканці будинку підіймають бунт. Однокласникам їхнього сина Брендона це теж не подобається, адже велика і брудна свиня в будинку — це неприйнятно, правда? Спершу Брендон сумнівається... та врешті разом із сім'єю починає діяти.

Docudays UA

"Порося Нельсон" є найлегшим, але від того не менш захопливим коротким метром у програмі "DOCU/ЮНІСТЬ". Прийом із поросятами, що розмовляють у кадрі, вже давно уподобало широке глядацтво — від екранізації "Павутиння Шарлотти" до "Арло: Балакуче порося". У "Поросяті Нельсоні" головного героя — так, ви вгадали, порося Нельсона — озвучує дорослий чоловічий голос, який місцями нагадує вже літнього доброго дідуся.

У цій оповіді Нельсон ділиться із глядачами своєю історією життя — від моменту, коли його продали під ярликом мініпігі, до свого стрімкого розвитку у велетенського кабанчика, і аж до своєї слави на телебаченні.

"Порося Нельсон" — фільм дуже світлий, смішний та приємний. У стрічці порушено важливі питання про засудження соціуму, булінг у школах та взаємини людей, але все це робиться через призму дотепних та кумедних ремарок Нельсона, який став справжньою зіркою у своїй країні.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media