"Книжковий Арсенал-2024": найпопулярніші книги, довгі черги і інсталяція знищених Росією книг

"Книжковий Арсенал", 2 червня 2024 року. Facebook/Книжковий Арсенал

"Книжковий Арсенал" запамʼятався довгими чергами на вхід, стосами новеньких книжок, професійними та мистецькими подіями. Українські видавництва привезли на фестиваль як новинки, так і додруки популярних видань. А книгарні влаштували власні куточки, де кожен охочий міг знайти собі видання до смаку.

Суспільне Культура зібрало найважливіші речі, які варто знайти про XII "Книжковий Арсенал".

Про що фестиваль цьогоріч і оновлена аудиторія: Олеся Островська-Люта

У ефірі Радіо Культура генеральна директорка "Мистецького Арсеналу" Олеся Островська-Люта зазначила, що цьогоріч фестиваль окрім події, де збираються однодумці, відчувався як справжнє життя - з гіркотою і сумом. Зокрема це підкреслила й остання подія — поетичні читання полеглих на війні поетів.

Крім того, це відчувалося і через стенд зі спаленими книжками видавництва Vivat, які напередодні фестивалю було знищено внаслідок російської ракетної атаки на Харків. І через виставку "Між прощанням і поверненням" — виставку сучасного мистецтва, розповідає про досвід неможливості повернення в рідне місце і починається з історії про українських D.P. (Displaced PersonsПереміщені особи — переміщені, силоміць виселені або за розпорядженням влади переселені люди, яким загрожують військові дії або стихійні лиха, як-от: землетруси, повінь, аварія тощо.)

"Книжковий Арсенал" це великою мірою місце, в якому ви зустрічаєте своїх однодумців. Це таке концентроване місце людей, з яким ви справді поділяєте щось важливе"
Facebook

Островська-Люта додала, що було радісно спостерігати величезні черги до українських письменників — зокрема до Олександра Михеда та Артема Чеха, чи Оксани Забужко.

А також, що аудиторія відвідчувачів оновилася. Видавці зауважували, що це зовсім інші люди ніж були 10 років тому, які ніколи не були постійними відвідучавами "Арсеналу", а також було дуже багато підлітків.

"Оці наймолодші дорослі ще не так любили приходити на "Книжковий Арсенал" раніше, як цього року. Цьогоріч їх було багато і це, я думаю, теж дуже обнадійливо", — додала Островська-Люта.

Про фокусну тему "Книжкового Арсеналу" та найважливіші твори української класики: Володимир Єрмоленко

Одним з кураторів фокусної програми цьогорічного "Книжкового Арсеналу" став письменник Володимир Єрмоленко.

У коментарі для Суспільне Культура він зауважив, що у суті теми — "Життя на межі" — спільне відчуття всіх українців, що "ми живемо на межі життя і смерті, на межі свободи і несвободи. І що ця межа досить тонка, і вона проходить крізь нас".

"І тому ми говоримо про межу географічну, про життя на прифронтових територіях чи окупованих. Ми говоримо з людьми, які живуть там. Ми намагаємося створити умови для того, щоб їхній голос чули. Ми говоримо про межу екзистенційну, зокрема досвід військовий. І ми говоримо про межу геополітичну. Тобто, це розмова з іноземними нашими друзями тут"

Він додав, що читання дає силу, більше емпатії, більше співпереживання. І завдяки цьому — допомагає усвідомити, що "готуватися треба до довгих темних часів, не тільки для України, але й для світу".

Facebook

Єрмоленко зазначив, що читати українську класику важливо, оскільки вона дає розуміння свободи, а це "здатність зрозуміти свою сутність і йти за нею".

Серед важливих творів української літератури він зокрема назвав драматичну поему Лесі Українки "Кассандра", "Майстер корабля" Юрія Яновського та "Сад Гетсиманський" Івана Багряного.

Найпопулярніші книжки серед читачів

Vivat

У коментарі для Суспільне Культура у видавництві Vivat зазначили, що у топі продажів здебільшого українські сучасні автори і українська класика, що свідчить про те, що "як суспільство ми дорослішаємо і готові до рефлексій про нас самих, готові вивчати свою історію і культуру, відкривати для себе нових авторів і авторок".

Серед найпопулярніших серед відвідувачів книжок:

 • "Мисливці за щастям" Валерій Пузік
 • "Ізмарагд княгині Несвіцької" Олександра Ірванця
 • "Я перетворююсь... Щоденник окупації. Вибрані вірші" Володимира Вакуленко-К.
 • "Краще, ніж у фільмах" Лінн Пейнтер
 • "Лазарус" Світлани Тараторіної
 • "Конотопська відьма" Григорія Квітки-Основ'яненка і "Майстер корабля" Юрія Яновського
"Для нас як видавництва цей топ про те, що ми рухаємося правильним шляхом"

"Лабораторія"

Видавництво "Лабораторія" опублікувало список найпродаваніших видань на "Книжковому Арсеналі".

У трійці лідерів:

 • "Потяг прибуває за розкладом" Марічки Паплаускайте,
 • "Оринин. Роман про стелепного чоловіка" Сашка Столового,
 • "Там, де заходить сонце" Олени Пшеничної.

"Книголав"

Поділилося власним списком і видавництво "Книголав":

 • "Війна і нові горизонти" Дмитра Кулеби,
 • "Вбивайте усвідомлено" Карстена Дюсса,
 • "Вибір" Едіт Еґер.

"Віхола"

У видавництві зазначили, що найпопулярнішою досі лишається "Книга року ВВС" 2022 року, книжка Андрія Сем‘янківа (MED GOblin) "Танці з кістками". Також популярними у читачів були "Історія архітектурних стилів, великих і не дуже" Катерини Липи та "Подорож ученого доктора Леонардо…" Майка Йогансена.

Facebook

"Комора"

У соцмережах видавництво повідомило, що серед її найпопулярніших видань "Набої для розстрілу" Гелія Снєгірьова, "Птах у своєму гнізді" Івана Чендея та "Гроші від Гітлера" Радки Денемаркової.

"Стилет і стилос"

У Instagram видавництво зазначило, що було дуже раде вперше мати власний стенд на "Книжковому Арсеналі": "Нам пощастило з чуйними організаторами, які завжди були на звʼязку, з найкращими сусідами. Та головне, що нам пощастило побачити наших читачів наживо, знайомитися і розмовляти з вами про книги. Це було незабутньо".

А найпопулярнішими виданнями стали:

 • "Українська демонологія" (110 примірників)
 • "Поза межами болю" Осипа Турянського (93 примірники)
 • "Південні вірші" (90 примірників)
Instagram

Yakaboo

Видавництво Yakaboo теж поділилося списком найпродаваніших книжок. Це:

 • "Порятунок з російських щелеп" Сергія Фурси
 • "Воєнна розвідка України. У небі, на морі, на землі" Артема Шевченка
 • "Вибрані твори" Майка Йогансена

НК "Богдан"

Видавництво поділилося списками найпопулярніших серед читачів як дорослих, так і дитячих книг.

Серед дорослих це:

 • "Повелитель Хаосу". Книга 6. Цикл "Колесо Часу" Роберта Джордана
 • "Око Світу". Книга 1. Цикл "Колесо Часу" Роберта Джордана
 • "Чи бачать небеса котів"

А видання "451 за Фаренгейтом"/ "Кульбабове вино" Рея Бредбері і "Лілі" Василя Добрянського продали усі наявні примірники.

Серед дитячих книг найпопулярнішими стали такі:

 • "Політика для дітей" Євгенії Завалій
 • "Врятовані хвостики" Насті Музиченко
 • "Пригоди Петсона та Фіндуса" Свена Нордквіста

Meridian Czernowitz

Видавництво Meridian Czernowitz повідомило, що на "Книжковому Арсеналі" всі три книги Артема Чеха — "Точка нуль", "Хто ти такий?" і "Пісня відкритог шляху" — були продані повністю.

Також популярність мали "Війна з тильного боку" Андрія Любки та "Колекція" Юрія Іздрика.

"Видавництво Старого Лева"

Львівське видавництво поділилося списками як дорослих, так і дитячих книг.

Найчастіше купували ну книгу від Олександра та Павла Михедів "Живі. Зрозуміти українську літературу", "Свідчення" та "Дім для Дома" від Вікторії Амеліної, бестселер від Ілларіона Павлюка "Я бачу, вас цікавить пітьма" та "Спитайте Мієчку" Євгенії Кузнєцової.

Facebook

Книгарня Readeat

Цьогоріч у Readeat на "Книжковому Арсеналі" було 2 стенди. Стренд самої книгарні і партнерський з видавцями "Фабула", "Ще одну сторінку", Readberry та Varvar Publishing. Всього продано 2791 книжку.

Найбільшою увагою читачів користувалися:

 • "Орландо" Вірджинії Вулф від видавництва "Ще одну сторінку" (158 штук),
 • "Жовтолика" Ребекки Кван від "ЖОРЖ" (65 штук),
 • "Вілла у Сан-Фурсиско" Ярослави Литвин від "Фабула" (63 штуки).

Поділилися і найпопулярнішими виданнями як на самому стенді книгарні, так і видавництв-партнерів. Зокрема людей цікавили "Я бачу, вас цікавить пітьма" Ілларіона Павлюка, "За Перекопом є земля" Анастасії Левкової, а також "Дім між трьох світів" Тані Гуд від Readberry та "Поклик Ктулху" Говарда Лавкрафта від Varvar Publishing.

У коментарі для Суспільне Культура у книгарні зауважили, що їх стенд представляв художню книжку, тому особлива увага відвідувачів була саме до художніх бестселерів та новинок.

Крім того, однією з "фішок" стенду книгарні були "Таємні книжки" — запаковані в подарункове оформлення видання, в деякі з яких було заховано квитки на концерт Клавдії Петрівни.

Виставка знищених внаслідок російського обстрілу книг видавництва Vivat

Внаслідок російського обстрілу Харкова у друкарні "Фактор друк" згоріло понад 50 тисяч книжок, це як видання від Vivat, так і підручники й книжки інших видавництв. Тому видавництво Vivat і організатори "Книжкового Арсеналу" вирішили створити інсталяцію із залишками видань.

У коментарі для Суспільне Культура у Vivat зазначили, що дуже вдячні організаторам, що оперативно долучилися, а також відвідувачам "за те, що проявили до нього особливу увагу: публікували в соцмережах, підписували англійською світлини, тегали іноземних авторів".

"Люди підходили поспілкуватися та підтримати. Дуже великий відгук серед відвідувачів отримав стенд зі знищеними накладами книжок та уламками типографських станків із типографії "Фактор-Друк". Ми щиро вдячні за підтримку кожному, хто приходив пообійматися, погортати та купити книжки, поспілкуватися з нашими авторами. Це надає нам сил продовжувати нашу справу навіть у найскладніші часи"

Facebook

Telegram

Що купила Олена Зеленська на "Книжковому Арсеналі"

На "Книжковий Арсенал" завітала і перша леді України Олена Зеленська.

У соцмережах вона пізніше розповіла, що ніхто не повертається з фестивалю без стосу нових книжок: "У час українського спротиву агресії йдеться вже не тільки про читання, а й про солідарність із нашою творчістю і про збереження нашого слова".

Telegram

Telegram

Telegram

"Ось мій вибір цього року. Переважно в ньому книжки про те, що переживаємо зараз. Досвід українців і українок, ветеранів оборони та цивільних, який уже став якісною художньою літературою", — додала Зеленська.

Вона особисто купила:

 • "Ізмарагд княгині Несвіцької" Олександра Ірванця та "Мисливці за щастям" Валерія Пузіка від видавництва Vivat (єдині книжки, які вдалося врятувати внаслідок ракетного удару по друкарні "Фактор-друк" у Харкові),
 • "Вірші та пісні" Гліба Бабіча (видавництво "Білка", письменник загинув на фронті),
 • "Форпост Охтирка" Євгенії Подобної (видавництво "Фоліо"),
 • "Потяг прибуває за розкладом. Історії людей і залізниці" Марічки Паплаускайте ("Лабораторія"),
 • "Дім для Дома" Вікторії Амеліної ("Видавництво Старого Лева").
Telegram

Улюблені книжки Сергія Притули і що купив на "Книжковому Арсеналі"

У коментарі для Суспільне Культура волонтер Сергій Притула розповів, що в різному віку притаманна любов до різних авторів. Наприклад, Василя Стефаника він полюбив пізніше, ніж його творчість вивчалася у шкільній програмі, як і творчість Івана Багряного.

А серед його найулюбленіших книг — "Урізька готика" Галини Пагутяк.

"На жаль, останні пару років я не можу похвалитися активним читанням. Але сьогодні я похвалюся покупками для дітей, для дружини. Може, і собі щось візьму, але не знаю, коли руки відійдуть до читання", — додав він.

Розповів також, що купив кілька книжок для дітей. Для найстаршого сина — книгу Володимира Саркісяна "Убивче зілля. Історії (не)вигаданих отрут". Також кілька книжок для наймолодшої доньки, а для найменшої — "Алісу в країні див".

"Це тільки початок, це пара стендів. Я тут залишу багато грошей", — додає Притула.

Facebook

Організатори "Книжкового Арсеналу" повідомили, що у 2024-му фестиваль відвідало 35 тисяч людей. Це на 25% більше, ніж минулого року, коли прийшло 28 тисяч осіб.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media