Культура — це велике джерело сили і натхнення: Сергій Жадан про ідею провести поетичні читання у Палаці Спорту

Ексклюзивно
Сергій Жадан. Українська правда

Письменник Сергій Жадан провів у київському Палаці Спорту один з наймасштабніших поетичних вечорів, презентувавши свою збірку "Усі вірші". У ній зібрано близько 700 поетичних текстів на 1400 сторінках, усі вони написані протягом 30 років — від 1993 до 2023.

Про організацію події та як змінилося ставлення українців до Жадан розповів коментарі для блогу СOOLʼтуримо.

Ідея зібрати Палац Спорту виникла ще до початку повномасштабного вторгнення.

Жадан зазначає, що спочатку йому вдалося зібрати глядачів на читання у Будинку кіно, потім кілька раз — Жовтневий палац. І десь в процесі цих організаційних робіт виникла ідея, що коли-небудь треба спробувати зібрати Палац Спорту.

"Нам хотілося її реалізувати. Зрозуміло було, що, можливо, зараз є не найкращі обставини, в Україні триває велика, страшна, драматична, кривава війна, її не можна ігнорувати. З іншого боку, сьогодні, можливо, як ніколи важливим є відчуття свого, відчуття присутності однодумців, відчуття присутності людей, яким ти довіряєш, які з тобою знаходяться на одній хвил"

Він додає, що зважаючи на сьогодення, така подія, як у культуру загалом, може мати некомфортний вигляд, оскільки це "зона більшого спокою, це зона більшої рівноваги". І можна навіть почути нарікання через проведення концертів, вистав чи поетичних читань, що це "не на часі", а перемикання уваги щось інше, крім новин, не зовсім коректно.

Але на думку письменника, це неправильно, "особливо, якщо ми розуміємо, що це гра надовго". Він додає, що суспільству необхідно зберігати сили, спокій, впевненість і віру. І саме культура може з цим допомогти, оскільки це "велике джерело сили і натхнення".

Жадан також зазначив, що, на його думку, за 30 років в українців змінилося як сприйняття поезії в цілому, так і прийняття самих себе і світу довкола себе.

"Безперечно, ми перебуваємо в стані дуже болючих і серйозних змін, і цей процес триває", — додає письменник.

Він вважає, що цей процес незавершений, оскільки сам по собі складний, суперечливий, і у нього закладена українська історія та попередній культурний досвід.

"Культура в цьому випадку може бути важливим коментатором, важливим хронікером і важливим свідком цих процесів"

За словами організаторів, прийшли на захід близько 4 тисяч людей.

Жадан також зазначив, що усі кошти з концерту передадуть для ЗСУ, зокрема на потреби 13-ї бригади Національної гвардії України "Хартія".

Хто такий Сергій Жадан

Це письменник, перекладач та фронтмен гуртів "Жадан і Собаки" та "Лінія Маннергейма".

Серед його найвідоміших книг: романи "Депеш Мод", "Ворошиловград", "Інтернат" і поетичні збірки "Цитатник", "Ефіопія", "Життя Марії", "Тамплієри", "Скрипниківка" та інші.

Брав активну участь у харківському Євромайдані та виступав за звільнення з російського ув'язнення режисера Олега Сенцова.

З початку російсько-української війни надає волонтерську допомогу ЗСУ. Заснував благодійний фонд, який підтримує освітні та культурні ініціативи.

У 2022 році комітет літературознавчих наук польської академії наук висунув Сергія Жадана на Нобелівську премію з літератури.

Німецьке видання Frankfurter Allgemeine Zeitung внесло Жадана до рейтингу культурних діячів 2022 року. Також у 2022 році він отримав Премію миру німецьких книгарів, а польська Gazeta Wyborcza назвала його "Людиною року". У червні 2022-го письменник отримав Літературну премію Європейського банку реконструкції та розвитку за англомовний переклад роману "Інтернат".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media