Брудні дощі йдуть в Україну: як їх описували в античності та у науковій фантастиці

Пил в повітрі. pexels.com

Коли вітри піднімають пил в атмосферу, він може пролітати тисячі кілометрів, забруднюючи повітря. Інколи забруднене повітря змішується з хмарами та утворює "брудний дощ". Україна зіштовхнулася з таким погодним явищем 24 квітня — тоді випав дощ із пилом та піском із Сахари. Наприкінці травня в Україні знову очікують на "брудні дощі".

Суспільне Культура розповідає, як античні люди сприймали "брудні дощі" та як їх висвітлювали в культурі.

Брудні дощі в Україні

У Каспійській низовині відбулася піщана буря. Вітер з піднятими частинками пилу рухається зі сходу України на захід. Це зумовлює погіршення видимості, забруднення повітря, помутніння неба. В Україні також прогнозують 28 та 29 травня "брудні дощі", де вода змішалася з дрібною фракцією пилу.

Пилові бурі в Греції

Греція через географічне розташування на півдні Європи однією з перших "приймає" пилові бурі з Сахари. Востаннє це відбулося 24 квітня. Небо повністю забарвилося в помаранчевий колір. Таке сусідство з Сахарою зумовлює те, що в Греції також можливі криваві дощі, які згадували античні літописці.

Африканський пил із пустелі Сахара покриває місто Афіни, Греція, 23 квітня 2024 року. REUTERS/Louisa Gouliamaki

Брудні дощі в античності

Антична людина вважала брудні дощі божим знаменням. Наприклад, у Давній Греції кривавий дощ асоціювали з попередженням від головного бога Олімпу — Зевса. Кривавий дощ згадується в "Іліаді" та "Одіссеї": Зевс двічі викликав кривавий дощ, одного разу — як попередження про великі жертви в битві.

Також кривавий дощ згадував давньогрецький поет Гесіод, а грецький біограф І століття Плутарх згадує переказ про кривавий дощ під час правління Ромула — засновника Риму. Римський історик Тіт Лівій та автор праці про заснування Риму теж згадує кривавий дощ, водночас вважає його поганим знаменням.

Дощі у фільмах "Той, хто біжить по лезу"

У серії фільмів "Той, хто біжить по лезу" (1982) та "Той, хто біжить по лезу 2049" часто дощить. Режисер першого фільму Рідлі Скотт пояснював появу дощу в першому фільмі двома причинами. Перша — режисер був невдоволений якістю декорацій, тож аби приховати недоліки, використовував дощ.

Друга причина у тому, що науково-фантастична стрічка роздумує про майбутнє забруднення довкілля Лос-Анджелеса. Фільм показував, як може нашкодити недбале ставлення до екології.

Фільм 2017 року також показує екологічну катастрофу та залишає той же погодний мотив, що і в стрічці Скотта. У сиквелі Дені Вільнева брудний дощ також чергувався зі снігом.

Книга Rust-Colored Rain

Науково-фантастична книга 2023 року про зомбі-апокаліпсис "Дощ кольору іржі" американського письменника-фантаста Отто Шейфера.

За сюжетом книги на Землю летить астероїд завдовжки 10 кілометрів, про що повідомляють в ектренних новинах. Влада вирішує вдарити по астероїду ядерною зброєю, внаслідок цього утворюються брудні хмари, що входять в атмосферу.

Люди радіють відверненому лиху, проте на Землю починає падати іржавий дощ, який руйнує людей зсередини: у багатьох кровоточать очі, люди стають неймовірно голодними та перетворюються на зомбі.

Гра Fallout 4

Радіоактивні шторми, як елемент динамічної погоди є частиною геймплею постапокаліптичної гри Fallout 4, суть якої полягає у виживанні після ядерної катастрофи. Шторми супроводжують блискавки, грім та брудний радіоактивний дощ. Погода всередині гри впливає на персонажа. Вона знижує його можливості та зменшує шкалу здоров’я. Для регенерації потрібно знайти один чи два пакети внутрішньоігрового засобу radaway. Радіаційний шторм можна перечекати в приміщеннях, тоді її негативний вплив на ігрового персонажа буде мінімальним.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media