"Тривання пам'яті про Вікторію Амеліну": Гусейнова про "Книжковий арсенал" та підтримку літератури під час війни

Олена Гусейнова. Мистецький арсенал

"Для мене «Книжковий арсенал» пов'язаний з фігурою письменниці Вікторії Амеліної. Більшість спільноти бачила її в останній раз на минулогічному фестивалі, й наступного дня вона поїхала до Краматорська, де її вбили росіяни. І для мене зійтися на території Арсеналу — про тривання пам'яті про неї", — прокоментувала в етері на Радіо Культура кураторка літературної програми, поетка Олена Гусейнова.

У день відкриття фестивалю, 30 травня о 19:30 на головній сцені "Книжкового арсеналу" відбудуться читання пам’яті Вікторії Амеліної. Серед учасників та учасниць події — Софія Челяк, Галина Крук, Мар’яна Савка. Вірші читатимуть Тетяна Терен, Катерина Міхаліцина, Володимир Єрмоленко, Алім Алієв, Мирослава Барчук, Тетяна Пилипчук, Олеся Здоровецька, Ольга Русіна, Марічка Масюк, а модеруватиме зустріч Олена Гусейнова.

Ця подія стосуватиметься видання поетичної книжки "Свідчення" — першої збірки поезії письменниці.

Нагадаємо, на "Книжковому арсеналі 2023" Вікторія Амеліна презентувала книгу Володимира Вакуленка — саме Амеліна знайшла його рукописи на деокупованій Харківщині та ініціювала видання книжки.

У етері на Радіо Культура Гусейнова також зазначила, що для неї книжкові фестивалі є можливістю пам'ятати тих авторів та авторок, які загинули під час війни.

Вона сказала, що фестивалі під час війни стають опорами, які надають підтримку спільноті, а також спробою повернутися до традицій та ритуалів життя до повномасшатбного вторгнення.

Зокрема, вона говорить:

"В українській книжковій індустрії є дві головні події — «Книжковий арсенал» та BookForum. Перша відбувається навесні, друга — восени. Так склалося, що спочатку через ковід, а потім через повномасштабну війну, весняна подія "Книжкового арсеналу" пересувалася на літо. І це компроміс, який ми приймали. Цього року мені, як частині спільноти, дуже важливо, що це знову відбувається навесні й що ми знову повертаємось хоча б до якихось точок звичного життя. Та ми не просто повертаємось. Ми робимо зусилля для того, щоб традиційні для нас речі були там, де вони мають бути".

За її словами, фестиваль є також можливістю "подивитися один одному в очі":

"Тобто, видавнича галузь, письменники, видавці, перекладачі — всі, хто зараз працює в середовищі, дивляться в очі своїм читачам. Це момент такого прямого контакту. І це все речі, які зрозумілі і оприюднені й проговорені багато разів".

"Для мене це символ того, що ми, попри все, йдемо від опори до опори. Це нагода згадати тих, кого вже зараз з нами немає, ще раз нагадати, що пам'ять про цих людей є жива", — додала вона.
Вікторія Амеліна. PEN Ukraine

Про Вікторію Амеліну

Вікторія Амеліна — українська письменниця та громадська діячка, членкиня PEN Ukraine і правозахисниця. Вона загинула внаслідок важких поранень після ракетного обстрілу по Краматорську.

У 2014 році вийшов її дебютний роман "Синдром листопаду, або Homo Compatiens". Книжку обрали в десятку найкращих прозових видань за версією премії "ЛітАкцент–2014". Наступного року роман перевидали, і він увійшов до короткого списку Премії Валерія Шевчука.

Вона була засновницею і очільницею Нью-Йоркського літературного фестивалю в місті Нью-Йорк на Донеччині. У жовтні 2023 року Pen Ukraine зібрав півмільйона гривень для продовження діяльності фестивалю після смерті його засновниці.

Також вона є співавторкою дитячої книги "Е-е-есторії екскаватора Еки"

У 2021 році Вікторія стала лавреаткою літературної Премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського. Того ж року заснувала Нью-Йоркський літературний фестиваль, що відбувався в селищі Нью-Йорк у Бахмутському районі Донецької області.

Також вона брала участь в правозахисній ініціативі та українській громадській організації Thuth Hounds і документувала воєнні злочини росіян. Саме Вікторія Амеліна розкопала закопаний в землі на деокупованій Харківщині щоденник закатованого волонтера і дитячого письменника Володимира Вакуленка та написала передмову до нього.

А в червні 2023 року авторку відібрали для письменницької резиденції Harriman у Парижі: вона мала там продовжувати роботу над книжкою про свідчення злочинів Росії.

В березні 2024 року Вікторія Амеліна і письменник Салман Рушді отримали Премію Норвезької асоціації письменників за свободу слова.

Олена Гусейнова. Олена Гусейнова

Про Олену Гусейнову

Олена Гусейнова — письменниця, радіоведуча, радіопродюсерка на Радіо Культура.

Володарка премії Івана Франка (спільно з Мирославом Лаюком) за спецпроєкт "Леся Українка: 30 радіо історій". Гусейнова також отримала першу премію в конкурсі ілюстраторів міжнародного фестивалю Книжковий Арсенал у 2017 році та низку престижних міжнародних премій в галузі книжкового дизайну.

Тексти перекладаються англійською, польською, чеською, словацькою, івритом, фінською, литовською, естонською та іншими мовами.

У літку у видавництві "Видавництво Старого Лева" має вийти книга "Нічний ефір" — поезія, написана на початку повномасштабного вторгнення поміж радіопрограмами та новинами.

Читайте більше:

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media