"Книжковий арсенал 2024": Оля Русіна розповіла, якою буде програма для дітей та підлітків

Оля Русіна про підліткову та дитячу програми "Книжкового арсеналу 2024". Мистецький арсенал

30 травня відкривається "Книжковий арсенал". Серед представлених програм — й дитяча та підліткова. Кураторкою програми стала письменниця, журналістка та перекладачка Оля Русіна.

У етера Радіо Культура вона розповіла про особливості цьогорічної програми. Суспільне Культура публікує основні тези розмови.

Коли я почала працювати над програмою про дітей та підлітків, я думала про середовище дитячих письменників та письменниць, до якого належу. У цій професійній спільноці ми часто говоримо про те, як пояснити дітям війну, як підтримати дітей в умовах війни — таких важливих питань дуже багато й, зокрема, про це також йшлося на минулорічному "Книжковому арсеналі". Та сьогодні мені важливми та головними є два питання.

Перше стосується дорослішання. Ми маємо говорити з дітьми про війну і пояснювати їм, підтримувати їх. У цих умовах діти виростають, як вони дорослішають. Це їхнє єдине дитинство, єдиний підлітковий вік й іншого, на жаль, наразі немає. Й мені здається, що паралельно з цими розмовами про війну й підтримкою, варто працювати для того, аби дати дітям та підліткам прожити ці роки якомога повніше, відчути якомога більше інших досвідів, які були у нас самих, Адже пізніше в них вже більше не буде такої нагоди.

Друга річ — інклюзивність. На початковому етапі підготовки я зустрічалася з різними потенційними спікерами та спікерками. Ми говорили багато із директоркою музею воєнного дитинства Світланою Осіпчук. Її інституція займається документуванням воєнного досвіду дітей та підлітків. Для мене ця розмова з дітьми про війну – це розмова. Тобто, вона базується на словах і на літературі, зокрема. Світлана сказала мені річ, про яку я раніше не задумувалася. В музеї воєнного дитинства також основний метод роботи з неповнолітніми – це розмова. Світлана навела приклад: якщо дитина в спектрі аутизму чи нейровідмінна й не може говорити словами, з нею все одно треба з нею говорити. Але як? У роботі музею це питання постало гостро. І тут я подумала, що дійсно, якщо ми вже працюємо над тим, як це говорити з дітьми про війну, ця робота повинна бути такою повною, яка би включала всі можливі варіанти розмов.

Цій темі буде присвячена одна з дискусій на "Книжковому арсеналі" ("Інакшість у дитячих книжках: як ми говоримо про інклюзію"), під час якої ми поговоримо про інклюзію в книжках для дітей за участі центру Superhumans, який займається протизуванням поранених військових. Вони також роблять зустрічі з військовими та дітьми. Дуже важливо пояснювати дітям вже зараз, що таке травма, протезування, адже це стало частиною нашого звичного життя.

Я в своїй роботі досі стакаюся з уявленням дітей, що письменники – це ті, хто вже померли та потрапили в підручниках. Тому важливо надати цю можливість для спілкування з авторами, можливість поставити їм питання. Зокрема, я важливим залишається безпосередній живий контакт дітей з письменниками, тобто, можливість дітей та підлітків прийти та побачити письменника в реальному світі.

Події "Книжкового арсеналу" для дітей та підлітків, на які варто звернути увагу:

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media