Українські мисткині вперше братимуть участь в ірландському літературному фестивалі Listowel Writer’s Week 2024

Галина Буділово, Софія Андрухович, Олеся Моргунець-Ісаєнко (зліва направо). Колаж Суспільне Культура

Українські письменниці Софія Андрухович та Галина Буділова і режисерка Олеся Моргунець-Ісаєнко візьмуть участь у літературному фестивалі в Ірландії Listowel Writer’s Week 2024. Цьогоріч він проходить у 54-те і триватиме з 29 травня до 2 червня.

  • 30 травня українську програму відкриє показ документальної стрічки Олесі Моргунець-Ісаєнко "І кожна річка" (Cry my river).

Фільм 2021 року охоплює всі регіони України та показує проблеми не лише річок, а всіх водойм узагалі. Наприклад, показано проблему опріснення морської води в штучному озері Сасик.

Фільм наголошує: через людську діяльність водойми в Україні ще з часів СРСР забруднюються, цвітуть, зникають. Режисерка додала архівні кадри між актуальними зйомками стану річок — наприклад, про зведення ГЕС чи Бортницької станції аерації.

Стрічку вперше презентували в межах фестивалю документального кіно Docudays. Фільм отримав нагороди на Italia Green Film Festival і на екофестивалі Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Filmfesztivál в Угорщині.

  • 31 травня письменниця Софія Андрухович братиме участь у дискусії разом з лауреатом Пулітцерівської премії, ірландським журналістом Мелакі Брауном.

У центрі розмови будуть соціальні та екологічні наслідки конфлікту, як вони зображені в роботах Андрухович (з акцентом на українському досвіді).

А також дискусія стосуватиметься роману "Амадока", історію великого озера, яке колись вкривало частину сучасної України, і яке стане метафорою невловимості справедливості та історичної точності.

"Ми будемо говорити не лише про злочини та страждання, а й про життя мирних українських громадян під час війни, про зміни, які відбулися з країною та її народом за останні роки, про історію та спроби відновити її в приватній та колективній пам'яті, про свідомість, про культуру в часи катастроф і роль літератури", — зазначила Андрухович.

Софія Андрухович та її "Амадока". Колаж Суспільне Культура
  • 2 червня у межах дитячої панелі виступить українська дитяча письменниця Галина Буділова.

Вона презентуватиме дві перекладені англійською книжки "Велетунські казки" та "Казки Снігового велета".

Усі англомовні примірники будуть передані в бібліотеки Керрі, аби місцеві діти знайомились з українською літературою.

"Я хочу, щоб діти вірили, що вони мають силу зробити світ кращим. Я хочу, щоб вони зрозуміли, що великі зміни складаються з багатьох маленьких кроків, як пазл. І що кожна частина цього пазлу має значення. Кожен вибір має значення. І ми робимо ці маленькі вибори щодня", — зазначає Буділова.

Facebook

Що відомо про фестиваль у Керрі

Вперше літературний фестиваль Listowel Writer’s Week провели у 1971 році. Тут традиційно збираються письменники з Ірландії, Європи та Америки, де презентують нові твори, проводять дискусії, а також у його межах тривають інші культурні події - кінопокази, театральні та музичні постановки.

Цього року на відкриття Listowel Writer’s Week 2024 приїде президент Ірландії, поет, письменник та телеведучий Майкл Гіґґінс.

Українці вперше будуть серед учасників фестивалю.

Виконавча директорка Сімона Лангеманн зазначила, що з початку вторгнення Росії багато українців приїхало до Ірландії, тому ця подія як можливість "не тільки зацікавити членів нашої української спільноти, але й зв’язати їх із домом".

"Тиждень письменників це фестиваль, який має на меті запропонувати події для різних вікових груп, інтересів і походження", — додала вона.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media