Перейти до основного змісту

Фільм з росіянином, індійська стрічка та відзнака для іранського режисера: як завершився Каннський кінофестиваль 2024

Члени журі та переможці позують зі своїми нагородами на сцені під час церемонії закриття Каннського кінофестивалю 25 травня 2024 року. Getty Images/Victor Boyko

Найкращим фільмом 77-го Каннського кінофестивалю стала стрічка американського режисера Шона Бейкера "Анора". А Гран-прі, другий найважливіший приз, забрала стрічка "Все, що ми уявляємо як світло" від Паял Кападіа, ставши першою індійською стрічкою, якій це вдалося.

Повний список переможців оприлюднили на сайті фестивалю.

У 2024 році лауреата "Золотої пальмової гілки" обирали серед 22 лауреатів. Найкращим, на думку журі, став фільм Шона Бейкера "Анора".

За сюжетом, Ені (Майкі Медісон), стриптизерка з Брукліну, вийшла заміж за сина російського олігарха (Марк Ейдельштейн). Їхні стосунки опиняються під загрозою, коли батьки чоловіка приїжджають до Нью-Йорка, щоб змусити спадкоємця анулювати шлюб.

У фільмі також знявся російський актор Юрій Борисов, який раніше грав у російському пропагандистському фільмі "Калашников", який знімали у тимчасово окупованому Криму.

Бейкер на церемонії нагородження заявив, що присвятив нагороду "всім секс-працівникам, минулим, теперішнім і майбутнім", підкресливши важливість "створення фільмів, призначених для показу в кінотеатрах".

Ваче Товмасян, Саманта Цюань, Шон Бейкер, Майкі Медісон, Алекс Коко, Каррен Карагулян (зліва направо) на Каннському кінофестивалі 25 травня 2024 року. Getty Images/Dominique Charriau/WireImage

Паял Кападіа отримала Гран-прі — другу за важливістю нагороду фестивалю — за фільм "Все, що ми уявляємо як світло". Це перший індійський фільм, відібраний до конкурсної програми за останні 30 років. Стрічка зосереджується на зв'язках між трьома мумбайськими жінками різного віку та класів.

Індійська режисерка Паял Кападія (друга справа) на Каннському кінофестивалі 25 травня 2024 року. Getty Images/JB Lacroix/FilmMagic

Приз журі забрала стрічка "Емілія Перес" Жака Одіара. Журі також розширило категорію для найкращої акторки, тому нагороду отримали одразу Адріана Пас, Зої Салдана, Карла Софія Гаскон і Селена Гомес.

Найкращим актором став Джессі Племонс, який грає три ролі у сюрреалістичній сатиричній стрічці "Види доброти" від режисера Йоргоса Лантімоса.

Нагороду за найкращу режисуру отримав Мігел Гоміш за стрічку "Велика подорож". А французька режисерка Коралі Фаржа отримала приз за найкращий сценарій за фільм "Речовини".

У категорії короткометражних фільмів "Золотою гілкою" відзначили стрічку Небойша Слієпчевича "Людина, яка не могла мовчати".

У категорії "Особливий погляд" (це друга значущістю після основного конкурсу секція, метою якої є показати "нетипові" стрічки та їх маловідомих авторів) журі під керівництвом Ксав'є Долана відзначили китайський фільм Гуань Ху "Чорний пес".

Вручення нагороди "Особливий погляд" на Каннському кінофестивалі, 24 травня 2024 року. Getty Images/Сindy Ord

Норвезький режисер Гальфдан Улльманн Тендель забрав приз "Золота камера" за стрічку "Арманд". А спецвідзнаку у цій категорії вручили Цзян Вей Ляню і Ю Цяо Інь за фільм Mongrel, що був представлений у програмі "Двотижневик режисерів".

Окремо журі відзначило спеціальною нагородою Мохаммада Расулофа, іранського режисера, який втік з країни пішки через гори. У Ірані його засудили до 8 років увʼязнення, побиття батогами та конфіскації майна.

На фестивалі він представив стрічку "Насіння священного інжиру". Тригодинна стрічка досліджує нещодавній рух "Жінки, життя, свобода" на прикладі сім'ї середнього класу, дві доньки якої ставлять під сумнів роль батька у владному режимі. Її також відзначили і нагородою від Міжнародної федерації кінопреси (Приз ФІПРЕССІ).

Іранський режисер Мохаммад Расулоф отримав спецвідзнаку від журі Каннського кінофестивалю, а також приз ФІПРЕССІ, 25 травня 2024 року. Getty Images/Pascal Le Segretain

Приз ФІПРЕССІ також отримали

  • "Історія Сулеймана" французького режисера Бориса Ложкіна у категорії "Особливий погляд";
  • "Пустеля Намібії" японської режисерки Йоко Яманаки, яка стала наймолодшою жінкою, яка отримала цю нагороду.

Почесну "Золоту пальмову гілку" за внесок у світовий кінематограф вручили Джорджу Лукасу.

Джордж Лукас отримав почесну "Золоту пальмову гілку", 25 травня 2024 року. Getty Images/Daniele Venturelli/WireImage

Окремо відзначили переможця Queer Palm, спеціальної нагороди, яка присуджується фільмам, що висвітлюють квір та ЛГБТК+ тематику у кіно.

Цьогоріч її отримав румунський драматичний фільм "Три кілометри до кінця світу" режисера Емануеля Пярву.

Що відомо про Каннський кінофестиваль

Каннський кінофестиваль — це міжнародна кіноподія, що належить до "великої п'ятірки" кінофестивалів. Вперше його провели у 1946 році. Цьогоріч він відбудеться уже в 77-й раз.

У конкурсі можуть брати участь як повнометражні, так і короткометражні художні фільми, які були зняті протягом 12 місяців до початку кінофестивалю, що не демонструвались за межами країни та не брали участі в інших конкурсних кінофестивалях.

У 2024 році головою журі фестивалю стала американська режисерка і сценаристка Грета Гервіг, яка минулого року зняла фільм "Барбі", та стала першою режисеркою, чий фільм отримав касові збори у понад $1 мільярд.

UPD: Уточнено акторів фільму Шона Бейкера "Анора". Сина російського олігарха зіграв російський актор Марк Ейдельштейн, Юрій Борисов також серед головних акторів стрічки.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня

Вибір редакції