Викинув телефон і пішки перегнув гірський кордон: режисер Мохаммад Расулоф розповів, як тікав з Ірану

Мохаммад Расулоф у Каннах у 2013 році. Getty Images/Andreas Rentz

Іранський режисер Мохаммад Расулоф розповів, що щоб втекти з країни, йому довелося викинути всі електричні пристрої і пішки перетнути гірський кордон з Іраном. Там його засудили до 8 років ув'язнення, побиття батогами та конфіскації майна, зокрема за те, що він таємно знімав фільми, які суд назвав "змовою з наміром вчинити злочин проти безпеки країни".

Про це 17 травня розповідає The Guardian.

Зараз режисер перебуває у Німеччині й планує відвідати премʼєру своєї стрічки "Насіння священного інжиру" на Каннському кінофестивалі 24 травня. Фільм розповідає історію судді, який бореться з параноєю на тлі політичних заворушень у Тегерані.

Расулоф сказав, що ситуація, у якій він опинився в Ірані, не залишила йому "іншого вибору", окрім як покинути ісламську республіку, оскільки він "сповнений рішучості продовжувати розповідати історію її народу на плівці".

"Моя місія полягає в тому, щоб мати можливість передати наративи про те, що відбувається в Ірані, і про ситуацію, в якій ми застрягли як іранці. Це те, що я не можу робити у в'язниці", — додає він.

Расулоф також розповів, що у нього було кілька годин, щоб вирішити, чи залишатися в Ірані, чи їхати. Він припинив будь-яке спілкування через мобільні телефони і комп'ютери і перетнув кордон пішли таємним маршрутом у горах. Після кількагодинного переходу він переховувався у конспіративній квартирі, перш ніж зміг звʼязатися з німецькою владою.

Органи культури в Німеччині допомогли підтвердити особу режисера, а Міністерство закордонних справ країни надало йому документи, які дозволили б продовжити подорож до Європи.

Тепер же німецька і французька влада наразі ведуть переговори, щоб дозволити йому поїхати на кінофестиваль у Каннах, оскільки стрічка "Насіння священного інжиру" бере участь у основному конкурсі.

Але навіть попри це Расулоф сказав, що все ще розраховує повернутися на батьківщину.

"Я написав багато проєктів, коли був у в'язниці, і я завжди відчував, що якщо потраплю до в'язниці на довгі роки, у мене не буде ні сил, ні можливості знімати ці фільми. Тож спершу я маю їх зняти, а потім завжди є час повернутися і сісти до в'язниці", — сказав він.

Що відомо про Мохаммада Расулофа та його арешти

Вперше режисера заарештували у 2010 році за звинуваченням у зйомках без отриманого на те дозволу. Він був засуджений іранською владою до шести років позбавлення волі.

У вересні 2017 року паспорт Русалофа конфіскували після повернення до Ірану і заборонили режисеру залишати країну.

Він потрапив у вʼязницю і у 2020 році — за фільм "Непідкупний" (A Man of Integrity), який іранська влада назвала "змовою проти національної безпеки та пропагандою проти системи".

Пізніше, у липні 2022 року, його затримали за те, що публікував коментарі, які засуджували придушення урядом загальнонаціональних протестів, та за нібито пропаганду.

У 2023 році режисера тимчасово звільнили через проблеми зі здоров'ям, але згодом засудили до одного року колонії з дворічною забороною залишати Іран — за звинуваченням у "пропаганді проти режиму". Тоді Русалофа чекали у Каннах — він мав стати одним із членів журі програми "Особливий погляд".

Останній вирок режисеру — найсуворіший з усіх, що були винесені режисерові. Прокуратура звинуватила його в тому, що він зняв свій фільм без отримання ліцензії від відповідних органів, а також у тому, що акторки не носили хіджаб належним чином.

Його засудили до восьми років позбавлення волі, побиття батогами та штрафу з конфіскацією майна.

"Як і будь-яка інша диктатура чи тоталітарна система, вони хочуть мати абсолютний контроль над зображеннями, які їм не подобаються, які протистоять реальності їхнього власного буття та їхньої власної системи. Вони просто намагаються налякати і відштовхнути всіх від будь-яких спроб знімати фільми, самовиражатися", — сказав Расулоф.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media