Таємниця пейзажу "Мони Лізи": дослідниця заявила, що знайшла місцевість, яку зобразив Да Вінчі

Картина "Мона Ліза" Леонардо Да Вінчі, приблизно 1914 рік, Париж, Франція. Фото: Roger-Viollet/Getty Images

Геологиня та історикиня мистецтва Відродження Енн Піцоруссо заявила, що розгадала таємницю пейзажу на картині "Мона Ліза" Леонардо Да Вінчі. Досі історики сперечаються: чи пейзаж на картині був пов'язаним із реальними місцями Італії, чи це уявне місце.

Про це повідомляє The Guardian.

Науковиця Піцоруссо стверджує, що пейзаж із "Мони Лізи" Леонардо Да Вінчі не уявний. Вона знайшла місця, з яких художник змальовував ландшафт. За її словами, Да Вінчі намалював декілька впізнаваних рис Лекко на березі озера Комо в регіоні Ломбардія на півночі Італії.

Піцоруссо зазначає, що міст на картині — це міст Аццоне Вісконті XIV століття в Лекко, також на "Моні Лізі" видніються Альпи та озеро Гарлате. Відомо, що Да Вінчі відвідував озеро.

"Я дуже схвильована цим (відкриттям — ред). Я дійсно відчуваю, що це успіх", — сказала Піцоруссо.

Науковці раніше вже робили припущення, що може бути зображено на фоні Джаконди. У 2011 році припускали, що міст і дорога на картині змальовані з невеличкого міста Боббіо на півночі Італії. А торік з'явилися повідомлення, що намальований міст — із провінції Ареццо.

Однак Піцоруссо каже, що за допомогою лише мосту дуже важко з'ясувати, який пейзаж зображений на "Моні Лізі", оскільки аркові мости були поширеними по всій Італії та Європі.

"По мосту неможливо визначити точне місце розташування. Усі говорять про міст і ніхто не говорить про геологію", — сказала вона.

За словами науковиці, скелі у Лекко вапнякові, а на картині Леонардо зобразив скелі сіро-білим кольором — "це саме той тип скелі". Те, що Леонардо змальовував пейзаж із Лекко, за словами Піцоруссо, підтверджує те, що ні в Боббіо, ні в Ареццо немає озера.

Для свого дослідження науковиця відвідала Лекко за слідами Леонардо: "З його записників ми знаємо, що він провів багато часу, досліджуючи район Лекко та територію далі на північ".

Піцоруссо не вперше досліджує роботи Леонардо Да Вінчі: вона вивчала обидві версії "Богородиці скелі", що зберігається у Парижі та Лондоні.

Про "Мону Лізу"

"Мона Ліза" (ще її називають "Джоконда", а повна назва полотна — "Портрет пані Лізи дель Джокондо") написана близько 1503 року італійським художником Леонардо да Вінчі.

Картина неодноразово страждала від вандалів. За скло полотно помістили у 1956 році — після того як у нього кинули камінь, пошкодивши на зображенні лівий лікоть жінки. Скло замінили на куленепробивне у 2005 році.

У 2009 році жінка кинула в картину порожню чашку, яка трохи подряпала корпус. А у травні 2022 року чоловік, переодягнений у стареньку бабусю, за словами свідків, піднявся з колісного крісла, щоб поцілити в картину Леонардо да Вінчі кремовим пирогом.

"Мону Лізу" 28 січня протестувальники облили гарбузовим супом. Саме полотно не постраждало.

У Луврі, де зберігається "Мона Ліза", картину планують перенести до окремої кімнати у зв'язку з напливом туристів перед Олімпійськими іграми.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media