Перейти до основного змісту
Військовослужбовець ЗСУ. Getty Images

Суспільне Культура розповідає про те, що таке РЕБ та як він працює. Матеріал створено на основі попередніх текстів регіональних редакцій та матеріалів Українського радіо.

Що таке РЕБ?

РЕБ, або ж радіоелектронна боротьба — це комплекс заходів і засобів, спрямованих на використання електромагнітного спектра для досягнення переваги над противником у бойових умовах.

Це включає як захист власних засобів зв'язку та управління, так і вплив на системи зв'язку, навігації та радіолокації противника з метою їх приглушення, перешкоджання або повного виведення з ладу.

Основні компоненти РЕБ:

  • Радіоелектронне придушення — створення перешкод для порушення роботи електронних систем противника.
  • Радіоелектронна розвідка — збір інформації про електромагнітні сигнали противника для аналізу й прийняття стратегічних рішень.
  • Захист від РЕБ — заходи, спрямовані на зниження впливу атак противника на власні електронні системи.

Коли виникли РЕБи та як їх використовували під час Першої та Другої світових війн?

Радіозв'язок не є складним. Так, наприклад, 150 вчителів з Івано-Франківської області пройшли навчання у школі "Вітруган" за програмою "Військові технології та їхній розвиток". Педагоги опановували основи радіозв’язку і радіоелектронної боротьби, а також — безпілотні системи, їхні типи, характеристики та принципи роботи.

Вперше радіоелектронна боротьба була застосована силами ВМФ Російської імперії у ході Російсько-японської війни. Та як концепція Радіоелектронна боротьба (РЕБ) почала більш активно розвиватися на початку ХХ століття разом із винаходом радіо і розвитком засобів радіозв'язку.

Перші спроби створення систем радіоелектронного впливу були зафіксовані під час Першої світової війни (1914–1918), коли військові почали використовувати радіо для зв'язку, а також для глушіння сигналів противника та захисту власних комунікацій.

Американські солдати керують радіокомутатором у бліндажі прямо за окопами на лінії фронту під час Першої світової війни. Дата та місце невідомі. AP

Та справжнього розвитку РЕБ досягла під час Другої світової війни (1939–1945). Тоді Німеччина, Велика Британія та США активно розробляли технології для виявлення та придушення радіосигналів противника.

Зокрема, Британія використовувала радарну систему Chain Home для раннього виявлення німецьких літаків, а німці намагалися завадити роботі цієї системи за допомогою радіоперешкод.

Chain Home була однією з перших радіолокаційних систем, що працювала на надійній основі, і дала Британії важливу перевагу в обороні. Вона стала зразком для подальших розробок радарних систем і відіграла ключову роль у діях британської армії.

Система Chain Home складалася з мережі радіолокаційних станцій, розташованих уздовж південного та східного узбережжя Англії.

Станції використовували радіохвилі для виявлення літаків, відбиваючи ці хвилі від їхніх корпусів. А сигнал, що повертався, оброблявся для визначення відстані до об'єкта та його напрямку. Система могла виявляти літаки у секторі 120 градусів.

Зенітна ракета армії Франції. 4 січня 1940 р. AP

Після Другої світової війни та в період холодної війни (1947–1991) розвиток РЕБ набув нового значення у зв'язку з розвитком електроніки, радіолокаційних систем та засобів зв'язку.

Протистояння між США та СРСР призвело до створення складніших систем для глушіння та перехоплення сигналів, а також захисту від таких загроз.

РЕБ у сучасних війнах

Сучасні військові операції залежать від ефективного зв'язку, управління військами, передачі даних і координації дій.

РЕБ дозволяє глушити або перехоплювати сигнали зв'язку противника, порушуючи його командну структуру та здатність до швидкої реакції. Це значно впливає на боєздатність супротивника.

З появою безпілотних літальних апаратів та високотехнологічних ракет РЕБ стала необхідною для захисту важливих об'єктів. Адже засоби РЕБ можуть глушити сигнали управління дронами та змушувати ракети з наведенням втрачати ціль, знижуючи ефективність цих атак.

Чернігівець ГенГен до повномасштабної війни був підприємцем, працював з електронікою, камерами спостереження та мережами. Нині він допомагає побратимам бути захищеними від ворожих дронів. Зокрема, працює і над "ранцевим РЕБом", який використовують при пересуванні малих штурмових груп. Боєць роти радіоелектронної боротьби 1-ї окремої танкової Сіверської бригади на псевдо ГенГен розповів про свій досвід в інтерв’ю Українському Радіо Чернігів.

"Коли Чернігів був в оточенні, дуже відчувалася робота ворожого РЕБ. Коли вони йшли в наступ, чи ще якусь дію робили, то вони включали якраз РЕБ. Мобільний зв'язок по околицях міста практично не працював – тому що вони якраз і включали РЕБ для придушення", — каже ГенГен.

РЕБ включає можливості радіоелектронної розвідки, що дозволяє збирати інформацію про позиції, плани та наміри противника. Це забезпечує перевагу в ситуаційній обізнаності і сприяє прийняттю стратегічних рішень.

РЕБ допомагає перешкоджати навігації: багато сучасних систем навігації, зокрема GPS, можуть бути уразливими до засобів РЕБ. Глушіння сигналів GPS може порушити роботу навігаційних систем ворога, впливаючи на точність його військових дій та переміщення.

Сучасна РЕБ часто поєднується з методами кібер-війни тим, що дозволяє впливати на електронні системи супротивника через втручання в їхні мережі, перехоплювати дані або навіть їх знищувати, перебуваючи на великій відстані, без фізичного втручання.

Крім того, успішне застосування РЕБ може мати значний психологічний вплив на противника: посилювати відчуття вразливості, знижувати моральний дух.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня

Вибір редакції