Фрилансери Каннського фестивалю закликають до страйку вперше за понад 50 років: що сталося

Каннський кінофестиваль. Getty Images/Pascal Le Segretain

Група, яка представляє фрилансерів Каннського кінофестивалю, закликає до страйку під час фестивалю, що стартує 14 травня. Страйк працівників фестивалю відбувався лише один раз за 76 років.

Про це повідомляє Euronews.

Спілка Sous les écrans, la dèche закликала до страйку в заяві 6 травня — за це проголосували 200 членів спілки (кіномеханіки, програмісти, піарники, працівники відділу продажу квитків і зв'язків із гостями).

Мета — привернути увагу працівників кіноіндустрії Франції до нестабільності, що зростає, та вимагати охорони праці для фрилансерів. Також страйкарі вимагають, щоб фестиваль дотримувався колективного договору, який дозволяє фрилансерам користуватися особливим статусом періодичних працівників шоу-бізнесу у Франції.

У Франції діє унікальна система, за якою позаштатні працівники індустрії розваг отримують допомогу під час безробіття за умови, що вони відпрацювали певну кількість годин на рік. Але, за словами працівників, уряд Франції скасував ці пільги, а працівники кінофестивалів часто не підпадали під статус, який давав пільги.

Уряд уже вдвічі скоротив суму компенсацій, і очікують, що новий указ від 1 липня збільшить кількість годин, які працівники повинні відпрацювати, щоб отримати право на виплати.

"Ці реформи кидають фестивальних працівників у таке нестабільне становище, що більшості з нас доведеться відмовитися від роботи, ставлячи під загрозу заходи, у яких ми беремо участь", — йдеться у заяві працівників.

Водночас спілка заявляє, що не хоче закрити фестиваль чи зашкодити прем'єрам фільмів у Каннах.

Колектив стверджує, що страйк став єдиним шляхом, оскільки переговори з роботодавцями й кіноінституціями зайшли в глухий кут.

За всю історію Каннського кінофестивалю страйк працівників відбувся лише одного разу. У 1968 році фестиваль перервали через протести по всій Франції. Тоді до страйків долучилися Люк Годар, Франсуа Трюффо та Клод Лелуш, а на протести надихав філософ-екзистенціаліст Жан-Поль Сартр.

Позиція Каннського кінофестивалю

7 травня організатори кінофестивалю заявили, що всім сторонам варто "зібратися за стіл переговорів" для розв'язання проблем і уникнення страйку.

Організатори зазначили, що "усвідомлюють труднощі, з якими стикаються деякі їхні працівники", які "постраждали від реформи французької схеми страхування на випадок безробіття". Вони додали, що "сподіваються, що рішення будуть знайдені, і готові створити умови тривалого діалогу для їхньої підтримки".

Про Каннський кінофестиваль

Каннський кінофестиваль — це міжнародна кіноподія, що належить до "великої п'ятірки" кінофестивалів. Програму цьогорічного фестивалю оголосили 11 квітня. Також відомо, що режисер, сценарист і продюсер Джордж Лукас отримає почесну "Золоту пальмову гілку" на церемонії закриття 77-го Каннського кінофестивалю.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media