Італія може вимагати реституції статуї "Атлет із Фано" з Музею Ґетті: рішення Європейського суду з прав людини

Скульптура "Атлет із Фано". Getty Images/GABRIEL BOUYS/AFP

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) постановив, що Італія може продовжувати відстоювати свої права на давньогрецьку бронзову статую "Атлет із Фано", яка перебуває в колекції Музею Ґетті в Лос-Анджелесі з 1977 року.

Про це розповідає The Art Newspaper.

Мова йде про статую хлопця (висота збереженої частини 151,5 сантиметра), яка датується приблизно 300 р. до н. е. — 100 р. до н. е. Її знайшли влітку 1964 року неподалік Фано в Адріатичному морі італійські рибалки.

За припущеннями, бронзова скульптура походить з Олімпії, яку місцеві жителі прикрашали бронзовими скульптурами переможців у військових і спортивних змаганнях декілька століть.

У своєму рішенні ЄСПЛ вказав на "недбалість або недобросовісність Фонду Ґетті у придбанні статуї, попри те, що він знав про претензії італійської держави та її зусилля з повернення статуї", а також що статуя є частиною культурної спадщини Італії.

Музей Ґетті, найбільший художній музей у Каліфорнії, придбав "Атлета з Фано" у 1977 році за майже 4 мільйони доларів у німецького дилера.

У 2018 році вищий суд Італії постановив, що роботу слід повернути, і видав наказ про її конфіскацію, але музей оскаржив це рішення в Страсбурзькому суді з прав людини.

Тепер же обидві сторони мають три місяці для того, щоб вимагати передання справи на розгляд Великої палати суду для винесення остаточного рішення.

Міністр культури Італії Дженнаро Санджуліано привітав це рішення на своїй сторінці в соціальній мережі X.

Серед аргументів, які висуває музей Ґетті для збереження скульптури, є те, що хоча її знайшло італійське судно, але у міжнародних водах, і взагалі це робота не італійського, а грецького художника.

Представник музею зазначає, що на їхню думку майже 50-річне публічне володіння твором, який не був створений італійським художником і не був знайдений на території Італії, є "доречним, етичним і відповідає американському та міжнародному законодавству".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media