"Церква нікого в понеділок не обливає": протоієрей Михайло Омелян про українську традицію Поливаного понеділка

Поливаний понеділок у Львові. Facebook/Євген Бойко

Поширений здебільшого в західному регіоні України Поливаний понеділок перший понеділок після Великодня це більше народна традиція, аніж церковне свято.

Про це в ефірі "Культура на часі" на Суспільне Культура розповів протоієрей Православної церкви України отець Михайло Омелян.

За його словами, потрібно розуміти, який сенс людина вкладає у ті чи ті традиції, події або свята.

"Ми знаємо, що освячення пасок звершується через окроплення свяченою водою... Потрібно розуміти, що церква надає цьому глибокого сенсу. А з приводу народних традицій це більше було таке, як ми бачимо, розважальна історія", — розповідає він.

Також Омелян розповідає, що ця традиція більше про можливість хлопців позалицятися до дівчат, але нині це відходить, оскільки "комунікація між людьми зовсім іншого характеру" — є можливість спілкуватися у соціальних мережах чи наживо під час якихось подій.

"Церква не обливає нікого в понеділок водою", — додає він.

Що таке Поливаний понеділок

"Поливаний понеділок", або ж "Обливаний понеділок", "Великодній понеділок", "Уливанка", "Волочильний понеділок" — другий день великодніх свят.

Раніше вважали, що в цей день вода стає цілющою, тому люди обливали одні одних, а в деяких регіонах і самі себе, а також обійстя чи худобу. Також цей день пов'язували з духовним весняним очищенням.

Водночас у деяких частинах — на території Бойківщини, Сколівщині чи на Поділлі — це дійсно був один зі способів позалицятися. А дівчата "відкуплялися" від хлопців крашанками, щоб не обливали водою.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media