"Забуваємо, що колись вони належали живим людям": муміфіковані людські останки прибрали з експозиції музею в Сіднеї

Приміщення Chau Chak Wing Museum. Chau Chak Wing Museum

З Єгипетської галереї музею Університету Сіднея (The Chau Chak Wing Museum) прибрали муміфіковані людські останки. Тепер в експозиції залишилися лише повністю закриті мумії та відскановані 3D-зображення.

Про це 29 квітня розповідає The Art Newspaper.

У музеї зберігається найбільша в Австралії постійна експозиція єгипетських старожитностей — їх понад 5000 експонатів (разом із муміфікованими останками людей і тварин). Але тепер відвідувачі не зможуть побачити частину з них — ті, які є частинами людського тіла.

У публічній експозиції залишаться лише повністю загорнуті муміфіковані останки тіла невпізнаної дорослої людини та тіло хлопчика, на ім'я Гор (приблизно 100 року нашої ери).

Також демонструють тривимірні візуалізації, створені через сканування цих об'єктів.

"Протягом сотень років частини тіла в музейних колекціях розглядали як об’єкти. Ми настільки звикли бачити їх на виставках, що часто забуваємо, що колись вони належали живим людям", — заявила старша кураторка колекції Мелані Піткін.

Вона додає, що зміни відбулися після дослідження ставлення до етики експонування людських останків, проведеного як відвідувачами музею, так і єгипетськими громадами.

Крім того, музей хоче перейменувати "Кімнату мумій" на "Будинок вічності" (The House for Eternity): "Перейменовуючи кімнату, ми хотіли б більше зосередитися на перетворенні тіла у вічну істоту, що є суттю муміфікації, а не на самому тілі. Ми також заохочуємо відвідувачів критично подумати про етичні складнощі, з якими стикаються музеї, піклуючись про людські останки".

Музей також відходить від використання слова "мумія" на користь таких фраз, як "давньоєгипетські муміфіковані останки людини" та "єгипетські муміфіковані останки".

Chau Chak Wing Museum у Сіднеї (Австралія). Nick-D, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Раніше Суспільне Культура розповідало, що Британський музей та Національні музеї Шотландії відмовилися від терміна "мумія". Інституції пропонують замінити його на "муміфіковану людину" або "муміфіковані рештки".

На думку працівників музеїв, слово "мумія" дегуманізує людей, що колись жили. Однією з причин цього явища стала сучасна культура, через яку в масовій свідомості цей термін став асоціюватися з монстрами завдяки фільмам. Водночас використання фрази "муміфікована людина" спонукає людей з повагою ставитись до померлих.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media