Папа Римський Франциск уперше відвідав павільйон Ватикану на Венеційській бієнале у жіночій в'язниці

Папа Римський Франциск уперше прибув до Венеції, зокрема, щоб відвідати павільйон Ватикану на Венеційській бієнале, 28 квітня 2024 року . AP/Alessandra Tarantino

Папа Римський Франциск 28 квітня відвідав павільйон Ватикану на Венеційській бієнале, що розташовується в жіночій в'язниці Джудекка. Над павільйоном працювали митці у співпраці з ув'язненими.

Про це повідомляє Associated Press.

Павільйон "Моїми очима" має відобразити віру Папи Римського в цінність діалогу, солідарності та братерства. В'язницю для розташування павільйону обрали, щоб наголосити на об'єднавчій силі мистецтва.

Папа Франциск зустрівся з 80 ув'язненими, він закликав їх використати час у в'язниці як шанс на "моральне та матеріальне відродження".

"Як це не парадоксально, але перебування у в’язниці може означати початок чогось нового через повторне відкриття несподіваної краси в нас та в інших, що символізується мистецьким заходом, який ви організовуєте, і проєктом, до якого ви активно залучені", — сказав Папа Франциск.

Також понтифік зустрівся з художниками у тюремній каплиці, що прикрашена інсталяцією бразильської художниці Соні Гомес із предметами, які звисають зі стелі, щоб привернути погляд глядачів догори.

Що пропонує павільйон Ватикану

Співкураторка павільйону К'яра Парізі розповідала, що буде 12-хвилинний фільм про свободу з ув'язненими як акторами: над ним працювали режисер Марко Перего та акторка Зої Салдана.

У кафетерії в'язниці експонують роботи покійної Коріти Кент — колишньої католицької черниці, мисткині попарту та американської громадської активістки.

Це вперше, коли понтифік відвідав павільйон Венеційської бієнале, проте не вперше, коли Ватикан має свій павільйон на заході. У Ватикані зазначають, що основний наратив виставки — у біблійській притчі "На межі метафоричності, аж до реальності" та узгоджується із закликом Франциска до художників співпрацювати з нужденними.

Місце розташування павільйону Ватикану погодили з Мін'юстом Італії, за умови дотримання суворих правил безпеки. Відвідувачі павільйону повинні будуть заздалегідь забронювати візити онлайн, надавши ідентифікаційні дані, які потрібні для входу в будь-яку в'язницю. Також будуть заборонені мобільні телефони.

Що відомо про Венеційську бієнале

Венеційська бієнале (La Biennale di Venezia) — одна з провідних виставок сучасного мистецтва, яка відбувається раз на два роки. У межах бієнале проводять також Венеційський кінофестиваль та Венеційський фестиваль архітектури. Україна бере участь у бієнале з 2001 року.

У лютому 2022 року організатори виставки офіційно скасували російську інсталяцію, а 2 березня бієнале пообіцяла підтримати національний павільйон України, який був змушений тимчасово припинити підготовку після вторгнення Росії. У межах події показали оновлену версію скульптури художника Павла Макова "Фонтан виснаження". Бієнале 2024 року теж відбудеться без російського павільйону.

Цьогорічна 60-та Венеційська бієнале матиме 90 національних павільйонів. Загальна тема виставки — "Іноземці скрізь".

Україна представить свій унікальний проєкт "Плетіння сіток". Це груповий проєкт, що презентує роботи Каті Бучацької, Лії Достлєвої та Андрія Достлєва, Андрія Ревковського та Даніїла Рачинського в архітектурному просторі, розробленому Олександром Бурлакою. Куратори проєкту — Вікторія Бавикіна та Маким Горбацький.

Крім того, Польща представить роботу української "Відкритої Групи" (учасники: Антон Варга, Юрій Білей та Павло Ковач мол.). Проєкт "Повторюйте за мною" стане продовженням відеоінсталяції, яку митці створили у 2022 році.

Найкращим національним павільйоном визнали проєкт Австралії kith and kin — саме його нагородили "Золотим левом". Спеціальну відзнаку отримав павільйон Республіки Косово, присвячений проблемі міграції.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media