За критику уряду в піснях репера Тоомаджа Салехі засудили до смертної кари в Ірані

Протести у Вашингтоні проти смертної кари іранському реперу. Getty Images/ALI KHALIGH/Middle East Images/AFP

Іранського репера Тоомадж Салехі засудили до смертної кари за критику іранського уряду в піснях. Академія звукозапису та багато митців засудили цей вирок.

Про це розповідає Variety.

За словами юриста виконавця, Салехі видано наказ про страту. А іранські державні медіа повідомляють, що вирок може бути пом'якшений, якщо він знову подасть апеляцію.

Раніше влада Ірану засудила Салехі до шести років позбавлення волі за участь у протестах в 2022 роціУ 2022 році Іран охопила наймасштабніша хвиля протестів в історії країни. Приводом стала смерть Махси Аміні — 22-річної дівчини, яку 14 вересня 2022 заарештувала поліція моралі через "публічне недотримання іранських правил носіння хіджабу". Але пізніше Верховний суд постановив, що виявив недоліки в початковому вироку.

Репер був повторно заарештований у листопаді за те, що показав на відео, як його катували й помістили в окрему камеру на 252 дні. Як стверджували його захисники, музикант зазнав тортур.

Рішення іранського суду призвело до міжнародних протестів.

Люди збиралися у США, Європі та Канаді, щоб підтримати Салехі, а десятки політичних іранських в'язнів виступили із заявою, в якій засудили смертний вирок, назвавши його "кульмінацією грубих порушень прав людини в Ірані".

Салехі отримав підтримку провідних реперів США, а також правозахисних груп.

Академія звукозапису опублікувала заяву, в якій засудила вирок Салехі: "Жоден митець, де б він не був, не повинен боятися за своє життя чи засоби до існування, коли він виражає себе через своє мистецтво. Музика є потужною силою добра у світі, і сьогодні вона потрібна як ніколи".

Салехі — не єдиний митець, ув'язнений за критику уряду. Курдсько-іранський репер Саман Ясін, який також був заарештований у розпал протестів 2022 року в Ірані, двічі потрапляв до психіатричної лікарні менш ніж за рік. Тепер суд у Тегерані засудив Ясіна до п'яти років ув'язнення.

Офіс спеціального посланника США з питань Ірану теж засудив обидва рішення: "Це приклади жорстокого поводження режиму з власними громадянами, нехтування правами людини і страху перед демократичними змінами, яких прагне іранський народ".

Крім того, ще у 2023 році Amnesty International опублікувало відео з іранськими акторами які засудили арешт музиканта.

"Тоомадж був заарештований за мирне здійснення своїх прав людини, включно з правом на свободу вираження поглядів", — зауважила акторка Назанін Бон'яді.

Протести в Ірані у 2022 році

У 2022 році Іран охопила наймасштабніша хвиля протестів в історії країни. Приводом стала смерть Махси Аміні — 22-річної дівчини, яку 14 вересня 2022 заарештувала поліція моралі через "публічне недотримання іранських правил носіння хіджаба". Дівчину катували, внаслідок цього вона потрапила у лікарню та померла.

Перші протести відбулися після похорону Аміні 17 вересня в її рідному місті Саккез: жінки зривали свої хіджаби на знак солідарності з загиблою дівчиною. Люди скандували гасла проти влади і вимагали справедливості для винних у злочині.

Протести ширилися містами Ірана, але й також були у різних країнах. Люди виходили з гаслами "Jin, jiyan, azadi!" — "Жінка, життя, свобода", а також "Смерть диктатору" — проти верховного лідера Ірану Алі Хаменея. Жінки демонстративно підпалювали свої хіджаби та публічно обрізали волосся.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media