Террі Пратчетт — один із найпопулярніших британських письменників у жанрі фентезі та майстер сатиричного гумору. Його ім’я стоїть поряд із Джоном Толкіном, Джоан Ролінг і Клайвом Льюїсом.
Анастасія Сарапина для Суспільне Культура розповідає про життя Пратчетта, а також про створений ним всесвіт — Дискосвіт.
Астроном чи письменник: ким хотів бути Пратчетт
Террі Пратчетт народився 28 квітня 1948 року в Біконсфільді, Англія. Там він пішов до школи, але одразу стикнувся з булінгом — директор школи дорікав Пратчетту за розлад мовлення. Коли хлопчику було 9 років, родина переїхала до Бріджвотера, де Террі склав іспит та отримав місце у Вищій технічній школі Вікомба.
Жага до письменництва у Пратчетта виникла не одразу — спочатку він хотів стати астрономом. Майбутній письменник збирав листівки з чаєм Brooke Bond від Lipton про космос і мав телескоп, але йому бракувало математичних навичок.
У школі він почав писати перші оповідання для шкільного журналу. Твір "Бізнес-конкуренти" (Business Rivals), написаний як домашнє завдання, опублікували у журналі, коли Террі було 13 років. Це розповідь про чоловіка, на ім'я Крусібл, який знаходить Диявола у своїй квартирі в хмарі сірчаного диму.
Згодом Пратчетт надсилає текст редакторові журналу Science Fantasy, де його приймають, публікують під назвою "Бізнес Аїда" (The Hades Business) — і виплачують юному авторові перший гонорар у £14.
Початок подорожі з журналістики у письменництво
У 17 років Террі залишив школу заради стажування журналістом в Артура Черча, редактора Bucks Free Press. Там Пратчетт писав оповідання для дітей під псевдонімом Дядько Джим, а у цих творах були згадані персонажі з майбутнього першого роману письменника — "Люди килимів" (The Carpet People). Коли він випустив роман великим тиражем у 1992 році, то у передмові написав: "Ця книга мала двох авторів, і обидва вони були однією людиною".
Чому він так сказав? Перший раз роман видала компанія Colin Smythe Ltd. у 1971 році з ілюстраціями Пратчетта. Проте письменник знову підписався не своїм ім'ям, взявши псевдонім Патрік Кернс. У 1992 році він вже підписав перевиданий твір як Террі Пратчетт.
Перший роман про Дискосвіт — "Колір магії" — приніс йому справжній успіх та був опублікований у твердій палітурці видавництвом Colin Smythe Ltd., коли Пратчетту було 35 років. Після написання четвертої книги про Дискосвіт — "Морт" із циклу "Смерть" — автор покинув роботу пресофіцером Центральної ради з виробництва електроенергії та повністю занурився у письменництво.
У 1990-ті Пратчетт стає найбільш продаваним автором Великої Британії. Сумарний тираж його книг у ці роки — понад 85 мільйонів екземплярів, їх перекладають 37 мовами. У 2000-х він поступається першим місцем за тиражами Джоан Ролінг з її серією про Гаррі Поттера, але міцно утримує другу позицію.
Провісник фейкових новин: хобі та погляди на життя Пратчетта
Пратчетт був довіреною особою Фонду орангутангів. Разом зі знімальною групою Channel 4 він часто їздив на фільмування цих тварин у природному середовищі існування. Не дивно, що один із найпопулярніших вигаданих персонажів Пратчетта — Бібліотекар — є чарівником, який випадково перетворився на орангутанга та залишився у цій подобі, оскільки це зручно для його роботи.
З поширенням комп'ютерів Пратчетт висловив Біллу Гейтсу занепокоєння щодо потенційного поширення дезінформації в інтернеті. Він відчув, що там існує "своєрідний паритет поваги до інформації", і навів приклад заперечення Голокосту. У 2019 році біограф Пратчетта зауважив, що письменник став "провісником фейкових новин".
Пратчетт був виховуваний в родині вірян англіканської церкви, проте описував себе як атеїста і гуманіста. У 2008 році він дав інтерв'ю журналу Times, де сказав: "Я вірю в того самого Бога, в якого вірив Ейнштейн ... І цілком можливо, що як тільки ви подолаєте всіх богів, яких ми створили, з великими бородами та багатьма людськими рисами, стане зрозуміла структура, з якої все випливає".
У 2009 році Пратчетт отримав лицарське звання за "заслуги перед літературою". Після цього він зауважив: "Ви не можете просити письменника-фантаста не хотіти лицарського звання. Знаєте, за дві шпильки я би придбав собі коня та меч". У 2010 році Пратчетт створив власний меч із покладів заліза, які він знайшов у полі біля свого дому, оскільки вважав, що лицар повинен мати меч.
Хвороба Альцгеймера та ставлення до смерті
У грудні 2007 року письменнику діагностували хворобу Альцгеймера, проте він не перестав писати. У свої останні роки Пратчетт диктував своєму помічнику, Робу Вілкінсу, або використовував програмне забезпечення для розпізнавання мовлення. Пратчетт був прихильником евтаназії та заявляв, що він хотів би померти за допомогою асистованого самогубства, а "людина, вражена серйозною та зрештою смертельною хворобою, повинна мати можливість померти мирно за медичної допомоги, а не страждати".
У червні 2011 року Пратчетт представив документальний фільм BBC "Террі Пратчетт: вибір померти" про допоміжне самогубство. Він отримав нагороду за найкращий документальний фільм на шотландській церемонії BAFTA в листопаді 2011 року.
У 2015 році Пратчетт помер у своєму будинку від ускладнень хвороби. Йому було 66 років. Після смерті письменника його помічник Роб Вілкінс написав з офіційного облікового запису Террі Пратчетта в Twitter голосом персонажа Смерть (він говорить великими літерами без лапок):
НАРЕШТІ , ТЕРРІ , МИ МАЄМО ЙТИ РАЗОМ.
Террі взяв Смерть під руку й пішов за ним через двері до чорної пустелі під нескінченною ніччю. Кінець.
Всесвіт Дискосвіту
У середовищі українських шанувальників Террі Пратчетта були популярними дві назви: «Плаский світ» та «Дискосвіт». У першому анонсі, де ми заявляли про наміри видавати Пратчетта, фігурувала назва «Плаский світ». Чимало фанів нас за це розкритикували. Після тривалих дискусій із перекладачами, редакторами, дослідниками Пратчетта, було вирішено обрати назву максимально наближену до автора. Пратчетт створив неологізм, і у нас має бути цей неологізм — «Дискосвіт», — розповіла кураторка серії про Дискосвіт та редакторка "Видавництва Старого Лева" Ольга Ренн.
Дискосвіт — це всесвіт, у якому земля у вигляді диска тримається на чотирьох слонах, що стоять на спині гігантської черепахи А'Туїна, що пливе в нескінченному космосі. У центрі Диска — гора Корі Челесті, де мешкають боги. Вони цілком реальні, але тільки тоді, коли в них вірять. Закінчується Диск Краєм, з якого кидаються в космос води океану, а дослідників, які туди змогли дістатися, змило водою.
На Диску розташовується чотири материки та велика кількість малих островів — Головний континент, Хапонія (який є частиною головного континенту, але іноді його виділяють як окремий), Протилежний континент (який контролює Агатова імперія).
Найбільше місто Дискосвіту — Анк-Морпорк. Українські читачі, завдяки перекладу Олександра Міхельсона, можуть знайти схожість навіть з Києвом. Там розташована Невидна академія, де навчаються чарівники. Поряд з містом розташована невелика країна, відома як Ланкр — батьківщина багатьох відьом та чарівників і складається із сільської місцевості та замку. Хапонія — величезна, безплідна пустеля з верблюдами та різними екзотичними фруктами. Окрім пустелі там також є Джунглі.
Книги про "Дискосвіт" — це 41 роман, 5 оповідань, низка довідників, путівників та альманахів, кілька мап та навіть кулінарна книга. На сьогодні твори Террі Пратчетта перекладаються та видаються у "Видавництві Старого Лева".
З чого почати читати книги про "Дискосвіт"
Насправді кожна з сорока одного роману — це самодостатня історія. Звичайно, персонажі з різних циклів можуть перетинатися, а події, які відбувалися раніше, можуть згадуватися, але це не завадить вам зрозуміти сюжет та насолодитися історією. Ви можете почати читати у хронологічному порядку видання книг, або за циклами, ба навіть за обкладинкою, яка вам сподобалася найбільше. Якщо досі вагається – розповімо про декілька варіантів прочитання.
За хронологією видання книг (але є винятки)
Завдяки читанню у хронологічній послідовності читачі можуть побачити сюжет так, як бачив його Пратчетт, а також структуру та тон Террі, які розвивалися протягом його кар’єри.
"Колір магії" з циклу "Ринсвід" був першим романом про "Дискосвіт", який написав Пратчетт. Він знайомить нас зі світом, з А'Туїном та культовим містом Анк-Морпорк. Тут ви познайомитеся із Ринсвідом – одним з головних персонажів "Дискосвіту". Він чарівник-невдаха, який постійно потрапляє у халепи. Це єдиний роман про Дискосвіт із прямим продовженням – "Химерне сяйво". Якщо ви починаєте читати з початку, ви зобов’язані прочитати два романи, а не один.
Останньою книгою у хронології є "Корона пастуха" (ще не перекладена українською), що є останньою частиною циклу "Відьми".
За циклами
Кожен цикл має свого головного героя та оточення, якому він відповідає. Цикл "Ринсвід" розповідає про чарівника Ринсвіда та його пригоди (з увагою до Невидної академії та чарівників загалом).
Цикл "Відьми" на чолі з бабусею Дощевіск показує життя відьом, їх пригоди та відмінності від чарівників.
Цикл "Смерть" (суб’єктивно мій улюблений) розповідає про персонажа Смерть (у Пратчетта це чоловічий рід). Він виглядає як скелет у чорній мантії, з блакитними іскрами в очницях замість очей. Але не лякайтесь, Смерть також любить кошенят, рибалити, а також мріє про відпустку.
Якщо ви хочете стежити за некомпетентним, але добродушним капітаном міської вахти, який час від часу виконує роботу, проте зазвичай шукає свою мораль і мету, почніть із Сема Ваймса та циклу "Варта".
Цикл "Мокр фон Губперук" знайомить нас зі злочинцем та шахраєм (ні, не чарівником) Мокр фон Губперуком, якого Патрицій Ветінарі милує та відправляє працювати керівником поштового відділення Анк-Морпорка. Та чи вдається йому бути хорошим листоношею?
Якщо ви не знаєте, який цикл буде вам цікавіший – спробуйте почати з позациклових книг. Вони не пов’язані з попередніми книгами сюжетом, проте розповідають про види персонажів, які з’являтимуться в інших книгах. Наприклад, "Ерік" – пародія на казку про Фауста з демонологом Еріком у головній ролі, "Рухомі картинки" — про заснування алхіміками кінематографа, "Правда" — про видання газети в Анк-Морпорку та інші.
"Як кажуть у Дискосвіті, ми намагаємося розгадати Могутню Нескінченність за допомогою мови, яка була розроблена, щоб повідомляти один одному, де був свіжий фрукт", — Террі Пратчетт.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media