Чого очікувати від нового фільму про Бріджит Джонс та куди подівся Колін Ферт

Кадр із фільму "Дитина Бріджит Джонс". Фото: StudioCanal

Майже через десять років з того моменту, як глядачі востаннє бачили Бріджит Джонс на екрані (фільм 2016 року "Дитина Бріджит Джонс"), улюблена героїня багатьох повертається з новою історією.

Вже у травні 2024 року розпочнуться зйомки четвертого фільму франшизи "Щоденник Бріджит Джонс" під назвою "Бріджит Джонс: В захваті від хлопця" (Bridget Jones: Mad About The Boy). Очікується, що стрічка буде заснована на однойменній книзі Гелен Філдінг 2013 року. Проте на цьому етапі не ясно, наскільки сильно екранізація буде відтворювати оригінальний сюжет. Зокрема, фанатів франшизи збентежив факт, що серед акторів, які повернуються до своїх ролей, не було Коліна Ферта.

У цьому матеріалі Суспільне Культура згадує сюжет попередніх фільмів про Бріджит Джонс, пояснює, наскільки вони відрізнялися від книг, та розповідає все, що наразі відомо про четверту частину.

Фото: колаж Суспільне Культура

Чикліт: як народилася Бріджит Джонс та хто її справжні творці

Можливо, ви здивуєтеся, але одна з найпопулярніших книжкових серій сучасності розпочалася як вигадана колонка. У 1995 році журналістка британської газети The Independent Гелен Філдінг вперше представила читачам дотепні та відверті нотатки загадкової Джонс. При цьому, хоча Філдінг і вважають авторкою, яка винайшла яскраву героїню, реальна історія дещо складніша.

У 2004 році The Independent (в якому і зародилася колонка) опублікував матеріал під назвою "Справжня історія Бріджит Джонс", де йшлося:

"Газета The Independent, не заперечуючи своєї причетності, завжди відчувала себе дещо скромно, не бажаючи визнавати свою роль у цій справі. Але зараз, дорогі читачі, треба розповісти правдиву історію: ми створили Бріджит Джонс".

У матеріалі The Independent розповідає про те, як Чарльз Летбітер, тодішній головний редактор журналу, прагнув знайти нові шляхи розвитку газети і привернути увагу до "молодих, професійних і напівпрофесійних жінок". Тоді багато видань прагнули залучити більшу жіночу аудиторію, тому що вона могла принести солідний прибуток.

Летбітер хотів створити колонку, яка б відображала життєву позицію та приваблювала молодих жінок, що працюють у відділі художньої літератури.

"Вони приходили вранці на роботу і одну хвилину говорили про Гордона БраунаКолишній прем'єр-міністр Великої Британії, а наступну — про свій макіяж. І я подумав, що було б гарною ідеєю створити вигадану колонку, яка б відображала такий тип мислення, що не розділяє речі на частини", — розповідав Летбітер.

Редактор обговорив цю ідею зі своєю дружиною Джеральдін Беделл, яка тоді працювала журналісткою в The Independent on Sunday. Саме дружина порадила свою колежанку для створення колонки — Гелен Філдінг.

На той момент Філдінг не була початківицею в журналістиці: вона здобула освіту в Оксфорді, 10 років працювала на телебаченні, знімала фільми для Comic ReliefБританська благодійна організація, заснована в 1985 році сценаристом комедії Річардом Кертісом і коміком сером Ленні Генрі у відповідь на голод в Ефіопії., написала роман і тепер будувала свій шлях фрилансерки.

Летбітеру сподобалося, що Філдінг вже вміла писати у потрібному для колонки тоні. Це він помітив, прочитавши її книгу "Причина успіху" (Cause Celeb), яку вже тоді називали "гумористичним дебютним романом" та "сенсацією в літературі". Сюжет оповідав про кілька років із життя молодої жінки, яка вирішує поїхати до Африки після розриву зі своїм бойфрендом-телеведучим. Вже у "Причині успіху" проявилися гумор та авторський підхід Філдінг, які потім стали візитівкою книг про Бріджит Джонс.

"Вона створила жіночу персонажку — незаміжню, тридцяти з чимось років, саме таку, як я уявляв собі", — згадував Летбітер.

Під час першої зустрічі Летбітер окреслив приблизне бачення колонки, і вони з Філдінг почали обговорювати варіанти. Філдінг запропонувала ідею щоденного підрахунку викурених цигарок і калорій. Так само несподівано з'явилося й ім'я — Бріджит Джонс.

Колаж Суспільне Культура

Філдінг почала працювати над кількома пробними колонками. Перша колонка вийшла 28 лютого 1995 року, проте на початку The Independent не сильно підсвічувала проєкт: нотатки Бріджит Джонс з'явилися у другому розділі. Не було жодних зачіпок щодо того, чи була ця людина реальною. Ім'я Філдінг ніде не згадувалося.

"Кілька людей міркувало над тим, чи зможемо ми грати у цю гру протягом тривалого часу. Дехто, як мій батько, взагалі не розумів цього. Але дуже швидко ми отримали фантастичну реакцію від жінок. А потім це зрозуміли всі, посипалися листи — і все пішло як по маслу", — розповідав Летбітер.

Тоді ж газета почала просувати колонку на першій шпальті.

"Голос Бріджит не був вигаданий Філдінг, він базувався на її власному житті. Їй було трохи за тридцять, вона була незаміжня, жила у квартирі на півночі Лондона. Її найкращими подругами були дві інші жінки, схожі на неї: Трейсі Маклеод, телеведуча і ведуча "Пізнього шоу" на BBC 2, та Шерон Магвайр, продюсерка і режисерка цього шоу", — розповідав The Independent.

Згодом Гелен Філдінг підписала контракт із видавництвом Picador на перевидання колонки у форматі книжки. У 1996 році вийшла перша новелізація колонки під назвою "Щоденник Бріджит Джонс".

Книга мала шалений успіх і навіть започаткувала літературний піджанр chick-lit, що можна перекласти як "чикліт" або "література для чикуль" і характеризується як жанр масової літератури для жінок. Це твори, написані жінками, цільовою аудиторією яких є незаміжні жінки 20–30-річного віку, які працюють і живуть у великих містах, переймаючись проблемами шлюбу, еротики, спілкування та споживання. Саме після виходу "Щоденників Бріджит Джонс" видавництва та літературні агенти почали масово публікувати розповіді про молодих жінок, їхні життя у місті та емоційні злети і падіння.

У статті The Independent розповідає, що вже восени 1997 року Філдінг написала останню колонку для журналу (причиною стали розбіжності у поглядах на новий контракт із тодішнім редактором Ендрю Марром). Потім колонка перекочувала в Daily Telegraph і публікувалася там протягом наступного року.

"На той час індустрія набирала обертів. «Бріджит Джонс» стала зручним ярликом для соціологів, дослідників ринку, навіть журналістів, для позначення типу жінки, покоління, стилю життя", — підсумували в The Independent.
Фото: StudioCanal

Фільм перший: "Щоденник Бріджит Джонс" та чому він став культовим

Бріджит Джонс — зайнята журналістка і самотня жінка, яка загубилася серед моря самовдоволених одружених пар у Лондоні. Пообіцявши відмовитися від багатьох своїх вад, Бріджит перегортає нову сторінку в житті, спрямовуючи думки та невпевненість у щоденник, який стає кумедною хронікою її пригод.

Враховуючи неймовірну популярність книги та широку фанбазу, поява екранізації пригод Бріджит Джонс була лише питанням часу. У 2001 році в кінотеатрах вийшла романтична комедія "Щоденники Бріджит Джонс", яка зібрала у прокаті 40 мільйонів фунтів стерлінгів, що зробило стрічку одним із найкасовіших британських фільмів усіх часів. Окрім актуальних тем про досвід молодих жінок та фірмового гумору, в історії про Бріджит Джонс був ще один важливий інгредієнт — любовна історія.

"Щоденники Бріджит Джонс" часто називають сучасною адаптацією "Гордості та упередження" — між двома творами справді є низка схожостей (і вони полягають не тільки у тому, що Колін Ферт зіграв романтичний інтерес на ім'я Дарсі як у "Бріджит Джонс", так і в екранізації "Гордості та упередження" 1995 року).

Колаж: Суспільне Культура

Хоча роман "Щоденники Бріджит Джонс" і був заснований на колонці, його сюжет був значною мірою натхненний "Гордістю та упередженням". Свого часу авторка Гелен Філдінг навіть жартувала, що вона майже "вкрала" основу книги Джейн Остін 1813 року.

"Тож я просто вкрала сюжет... а потім книга все більше почала імітувати і переймати елементи з «Гордості та упередження». Але це дуже хороший сюжет, і я подумала, що Джейн Остін не заперечувала б, та й взагалі, вона померла", — пожартувала авторка.

Враховуючи усі ці складники, а також зірковий акторський склад із Рене Зеллвегер у головній ролі, стрічка з легкістю стала класикою сучасних романтичних комедій, а роль кумедної та хаотичної Бріджит принесла Зеллвегер номінацію на "Оскар". Хоча зараз важко уявити когось іншого у цій ролі, Рене Зеллвегер була далеко не першою і навіть не другою кандидатурою, яку розглядали автори стрічки. До Зеллвегер продюсери серйозно розмірковували над кандидатурою Тоні Коллетт ("Спадковість", "Ножі наголо"), яка, будучи висхідною зіркою Бродвею, відмовилася від ролі.

Потім роль Бріджит Джонс запропонували Кейт Вінслет, але згодом продюсери вирішили, що вона є занадто молодою, щоб грати відчайдушну тридцятирічну жінку. Зрештою роль відійшла Рене Зеллвегер, яка вклала в проєкт усе своє серце і душу. Відомий факт, що задля ролі Бріджит акторка набрала понад 20 кілограмів, але вона також тимчасово працювала в британському видавництві, де видавала себе за звичайну працівницю, щоб краще зрозуміти поле діяльності своєї героїні. Що стосується сигарет, які Бріджит викурює пачками у кадрі, то вони були наповнені не тютюном, а спеціальними рослинами — усе заради того, щоб у Рене Зеллвегер не розвинулася залежність від нікотину.

До речі, однією з найромантичніших сцен фільму є фінальний епізод, коли Бріджит Джонс у футболці та леопардових трусах вибігає зі своєї квартири до Марка Дарсі та зізнається йому в коханні. Героїня біжить засніженими вулицями Лондона — і це також одна з причин, чому "Бріджит Джонс" часто передивляються на Різдво. Одначе весь фільм знімали влітку! Для зйомок довелося залучити снігові гармати, щоб розкидати пластівці снігу по всій околиці. За словами Коліна Ферта, проєкт був титанічним, а інсталяцію для зйомок фільму було видно на багато миль навколо.

Фото: StudioCanal

Фільм другий: "Бріджит Джонс: Межі розумного" — сиквел, який уподобали

Не те щоб Бріджит рахувала, але минуло шість чудових тижнів, чотири казкові дні та сім дорогоцінних годин з одним бездоганним хлопцем, Марком Дарсі. Але коли на сцені з'являється пустотливий і диявольськи чарівний Деніел Клівер, який стверджує, що він виправився, чи зможе Бріджит знайти спосіб зробити так, щоб справжнє кохання тривало вічно?

Друга книга "Бріджит Джонс: Межі розумного", вийшла у листопаді 1999 року і наразі продана накладом у сорок мільйонів примірників. У 2004 році, слідом за успішною екранізацією першої частини, вийшов і другий фільм. Загалом стрічку "Бріджит Джонс: Межі розумного" вважають доволі якісним продовженням, яке сподобалося фанатам і отримало пристойні оцінки від критиків. Другий фільм вдало розвиває стосунки Бріджит та її коханого Марка і показує, що відбувається після "і жили вони довго й щасливо".

У продовженні "Щоденників Бріджит Джонс" Бріджит працює телеведучою і все ще зустрічається з адвокатом Марком. Але героїня ревнує його до колеги і, незважаючи на відпустку, яка мала б налагодити стосунки, пара вирішує розійтись.

Цікаво, що у другій книзі Деніел Клівер (якого у фільмі втілив Г'ю Грант) мав невелику роль, проте завдяки першому фільму персонаж настільки запам'ятався і став популярним, що його роль була розширена спеціально для другої стрічки. Збереглися також і приємні відсилки для фанатів. Наприклад, у книзі Бріджит Джонс одержима Коліном Фертом з фільму "Гордість і упередження" (1995) і навіть зустрічається з ним для інтерв'ю. Цієї сюжетної лінії немає у фільмі, де Ферт зіграв коханого героїні Марка Дарсі, однак команда все ж таки відзняла сцену інтерв'ю з Коліном, одягненим у свій вуличний одяг, і Рене Зеллвегер в образі героїні. Сцену містить додатковий матеріал на DVD.

"Бріджит Джонс: Межі розумного" заробив $8,7 млн за перший вікенд у 530 кінотеатрах, встановивши рекорд найкасовішого прем'єрного вікенду обмеженого прокату в США та Канаді. Цей рекорд згодом побив фільм "Місія неможлива: Протокол Фантом" (2011). З бюджетом у 40 мільйонів доларів другий фільм також став найдорожчим у трилогії про Бріджит Джонс.

Фото: StudioCanal

Фільм третій: "Дитина Бріджит Джонс" і чи не настав час зупинитися

На 43-й день народження Бріджит Джонс будить мати, яка нагадує їй, що час мати дітей спливає. Бріджит їде на похорон Деніела Клівера, якого вважають загиблим після авіакатастрофи. Там вона бачить свого колишнього Марка Дарсі та його нову дружину. Бріджит вирішує зосередитися на роботі та друзях, проте згодом вона дізнається, що вагітна, але лише на 50 % впевнена в тому, хто є батьком дитини.

"Дитина Бріджит Джонс" стала першим фільмом у франшизі, який не засновано на книзі Флемінг. Сама авторка все ще була залучена до процесу створення стрічки і написала сценарій разом із Девідом Ніколсом (який є автором роману "Один день", а також адаптував його у сценарій до екранізації з Енн Гетевей).

Ця версія Бріджит Джонс є більш осучасненою, адже тепер героїня замінює паперовий щоденник на планшет, а сценаристи — Г'ю Гранта на Патріка Демсі, що неабияк засмутило фанатів. Але вже в останній сцені фільму глядачам говорять — не переживайте, Деніел живий. До речі, для "Дитини Бріджит Джонс" було знято три різні фінали і ніхто з акторів не знав, яка версія буде використана, аж поки фільм не вийшов на екрани.

Також це вперше, коли Рене Зеллвегер не набрала ваги для зйомок у фільмі "Бріджит Джонс". Хоча це викликало обурення серед шанувальників, режисерка Шерон Магвайр захистила це рішення, заявивши, що це свідчить про те, що Бріджит нарешті досягла бажаної фігури, але її особисте життя все ще виходить з-під контролю.

Критики стримано оцінили стрічку — на сайті Rotten Tomatoes фільм має середній рейтинг 65 % і оцінку 6,5 з 10 на IMDB. Глядачі також критикували зображення Бріджит у фільмі — мовляв, будучи вже дорослою та зрілою жінкою, вона все ще поводиться наївно та занадто інфантильно.

Втім, завдяки "Дитині Бріджит Джонс" фільми про Бріджит Джонс становлять першу трилогію, зняту жінками.

Фото: StudioCanal

Фільм четвертий: "Бріджит Джонс: У захваті від хлопця" — усе, що відомо про нову стрічку

Очікується, що стрічка буде заснована на однойменній книзі Гелен Філдінг 2013 року. Проте на цьому етапі не ясно, наскільки сильно екранізація буде відтворювати оригінальний сюжет. Зокрема, фанатів франшизи збентежив факт, що серед акторів, які повернуються до своїх ролей, не було Коліна Ферта.

Хоча про сюжет четвертого фільму відомо небагато, Elle UK повідомляє, що джерело, близьке до його виробництва, підтвердило, що четверта частина матиме "приголомшливий поворот", що не стане великою несподіванкою, враховуючи шок, який був у третьому фільмі. Ймовірно, йдеться про смерть любовного інтересу Бріджит — Дарсі. Ця подія є канонічною за книгами і у той час, як Рене Зеллвегер та Г'ю Грант вже повідомили про те, що повернуться до своїх ролей, аналогічної заяви від Коліна Ферта не було.

Коли Гелен Філдінг ще два роки тому запитали з приводу четвертого фільму про Бріджит Джонс, авторка розповіла, що якраз працює над екранізацією свого роману 2013 року "В захваті від хлопця", дія якого відбувається через чотири роки після смерті Дарсі. У цьому романі Бріджит Джонс долає труднощі життя матері-одиначки та повертається у світ побачень у п'ятдесять з чимось років.

Письменниця сказала, що викреслила Дарсі з книжкової серії, бо не хотіла, щоб Бріджит стала "самовдоволеною заміжньою жінкою", адже саме цієї долі так прагнула оминути героїня Джонс.

Очікують, що зйомки нового фільму розпочнуться у травні 2024 року, а сама прем'єра стрічки запланована на 14 лютого 2025 року.

"Була невпевненість у тому, чи вдасться зняти фільм, але він вийде. Рене в захваті від повернення Бріджит. Вона так обожнює цю героїню. Очікується, що лихоманка Бріджит Джонс охопить Лондон цієї весни", — розповіло анонімне джерело Elle UK.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media