Протест на Венеційській бієнале: куратори з Ізраїлю відмовляються відкрити павільйон без перемир'я

Національний павільйон Ізраїлю на 60-й Венеційській бієнале . AP/Colleen Barry

Художниця Рут Патір та куратори ізраїльського павільйону Міра Лапіот і Тамар Маргаліт оголосили, що не відкриють національний павільйон на Венеційській бієнале — поки не буде досягнуто перемир'я в Газі та домовленості про звільнення заручників.

Про це повідомляє The Associated Press.

Повідомлення від художниці та кураторів з'явилося на вікні національного павільйону 16 квітня — у перший день передпоказу для преси та за декілька днів до офіційного відкриття бієнале.

"Художниця та куратори ізраїльського павільйону відкриють виставку, коли буде досягнуто перемир'я та угоди про звільнення заручників", — йдеться у зверненні англійською мовою. Поруч із павільйоном чергували двоє італійських солдатів.

У жовтні Патір і куратори павільйону заявили, що "приголомшені та налякані" атакою ХАМАС, і додали: "Наше величезне почуття скорботи посилюється глибоким занепокоєнням з приводу ескалації гуманітарної кризи в Газі, і поширюється на трагічну втрату життів там, і на те, що ще попереду".

Ізраїль — один із 88 національних учасників 60-ї Венеційської бієнале, яка триватиме з 20 квітня по 24 листопада. Виставка в Ізраїльському павільйоні мала назву "Батьківщина" та була створена художницею Рут Патір.

Організатори бієнале ситуацію не коментують.

Оголошення на національному павільйоні Ізраїлю на 60-й Венеційській бієнале, 16 квітня 2024 року.

Відкритий лист про виключення Ізраїлю з програми заходу

Ще до передпоказу більш як 14 тисяч художників, кураторів та критиків підписали відкритий лист, закликаючи бієнале прибрати ізраїльський національний павільйон з цьогорічної програми на знак протесту проти війни Ізраїлю проти ХАМАС. Ті, хто протестували проти присутності Ізраїлю, також обіцяли провести протести на місці.

Міністр культури Італії Дженнаро Санджуліано заявив, що Ізраїль буде представлений на Венеційській бієнале. Цьогоріч вона триватиме з 20 квітня до 24 листопада.

Адріано Педроса, бразильський куратор основного шоу на бієнале, оцінив рішення ізраїльських кураторів не відкривати павільйон. "Я вважаю, що це також мудре рішення, адже представити роботу в цьому конкретному контексті дуже складно", — сказав Педроса.

Національні павільйони на Венеції є незалежними від основної програми, кожна країна обирає власну програму, яка може не відповідати баченню кураторів виставки.

Участь палестинських митців

Водночас музей Палестини у США, який мав подію на Венеційській бієнале 2022 року, подав заявку на участь у цьогорічній виставці, але її не прийняли. Запропонована інсталяція "Іноземці на своїй батьківщині", що представляє сучасне палестинське мистецтво, тепер відбудеться як неофіційний супутній захід у венеційському Палаццо Мора, який відкриється 20 квітня.

Крім того, у 60-й Міжнародній виставці мистецтв, куратором якої є Адріано Педроса, також беруть участь палестинські митці, про що свідчить список художників, опублікований 31 січня 2024 року.

Художній директор музею мистецтв Сан-Паулу в Бразилії, сказав, що один з палестинських художників, який живе в Нью-Йорку, Халед Джаррар, фізично не зміг бути у Венеції, оскільки не зміг отримати візу.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media