Нестача грошей, звинувачення у сексуальному насильстві та професійне вигорання: 4 режисери, що завершують кар'єру

Вуді Аллен, Ксавє Долан, Хаяо Міядзакі, Алекс Гарленд: режисери, що завершують кар'єру. Суспільне Культура/Вікторія Желєзна

В останні роки світовий кінематограф поповнився безліччю нових імен від авторів з усіх куточків світу. Режисери продовжують боротися за створення своїх фільмів та мріють про визнання престижних кінофестивалів і співпрацю з іменитими акторами.

Проте є й ті, хто вже досягли висот у режисурі, і ніякі золоті статуетки та компліментарні рецензії не мотивують їх рухатися далі. Тільки у квітні 2024 року два відомих режисери — Алекс Гарленд та Вуді Аллен зробили заяви про те, що покидають режисуру. Згадати ще слова Хаяо Міядзакі, про бажання полишити створення анімацій, та заяви інших митців, і можна відстежити, що за останні роки ряд видатних імен все ж таки планує поставити хрест на режисурі.

У цій добірці Суспільне Культура розповідає про режисерів, що покидають режисерське крісло з різних причин — від розчарування у кіно, труднощів у пошуку фінансування, неможливості адаптуватися до змін в індустрії і до простої втоми від професії.

Фото: Daniel Iandin/A24

Алекс Гарленд

Фільми: Ex Machina, "Анігіляція", "Чоловічий рід", "Повстання Штатів"

У квітні в український прокат виходить стрічка "Повстання Штатів" — антиутопічний трилер Алекса Гарленда.

До цього режисер прославився такими фільмами як "Анігіляція" та Ex Machina — нетиповими та самобутніми науково-фантастичними стрічками, що принесли йому статус одного з найцікавіших режисерів сучасності. Проте "Повстання Штатів" потенційно може стати останнім фільмом в режисерській кар'єрі Гарленда, адже у нещодавніх інтерв'ю кінематографіст розповів про те, що планує відійти від режисури: "Я не планую повертатися до режисури в осяжному майбутньому".

Водночас Гарленд не кидає кіно повністю — він все ще працюватиме над фільмами як сценарист, наприклад над проєктом "28 років потому" Денні Бойла.

Деякі медіа припускали, що Гарленд покидає режисуру через розчарування, мовляв, він не пишається, яким вийшов фільм "Повстання Штатів".

"Я сказав, що збираюся зробити перерву в режисурі в осяжному майбутньому. Як це можна екстраполювати на те, що я пишаюся чи не пишаюся цим фільмом? Я просто не бачу зв'язку. Я сказав, що збираюся припинити режисуру в осяжному майбутньому. Чому така заява була взята і перекручена або інтерпретована до такої міри? Там відбувається щось дивне. У цьому є щось дивне ... це загальна дивність, яка існує в тому, якої форми набувають публічні заяви, як вони використовуються, як інтерпретуються або читаються слова", — прокоментував Гарленд.

Ксавє Долан. Фото: @fredgervaisd, xavierdolan/Instagram

Ксав'є Долан

Фільми: "Я вбив свою маму", "І все ж Лоранс", "Це всього лиш кінець світу", "Мамочка"

Свого часу Ксав'є Долан мав звання юного генія та вундеркінда від світу кіно. Причина — у 18 років він представив дебютний повнометражний фільм "Я вбив свою маму" на Каннському кінофестивалі й відтоді, майже щорічно, привозив на Лазурний берег новий фільм. Його стрічки "І все ж Лоранс", "Мамочка" та інші хвалили за майстерну роботу з кольором у кадрі та костюмами, а також за музику і за те, як Долан висвітлює досвід квір-персон.

Проте в останні роки режисер все рідше випускав нові стрічки, аж доки у 2023-му Долан не заявив, що відходить від режисури. На той момент йому було 34 роки, а кінематографічний доробок Долана становив понад 10 фільмів (у різних ролях — від режисера до актора).

"Я покидаю кіно і режисуру. Я більше не маю ні бажання, ні сил присвятити себе проєкту на два роки і майже нікого не бачити. Я вклав у нього занадто багато пристрасті, щоб отримати стільки розчарувань", — розповів Долан.

Режисер додав, що після виходу його мінісеріалу "Ніч, коли Лоґан прокинувся" він почувався "втомленим і зневіреним". Серіал вийшов на екрани лише в чотирьох країнах: Канаді, Франції, Японії та Іспанії, і не виправдав очікувань автора.

"Я нічого не заробив на цьому серіалі. Я вклав у виробництво свою зарплату, і батькові довелося позичити мені гроші. Найпростіше рішення — робити рекламу і побудувати собі будинок у сільській місцевості", — каже Долан.

"Хаяо Міядзакі каже, що кіновиробництво приносить лише страждання. Я це підтверджую", — зазначив режисер.

Фото: NHK

Хаяо Міядзакі

Фільми: "Віднесені привидами", "Мій сусід Тоторо", "Мандрівний замок", "Хлопчик і чапля"

Хаяо Міядзакі є одним із найвідоміших режисерів анімації у світі. Він створив безліч анімаційних фільмів, які характеризуються багатим сюжетом, деталізованою анімацією та глибокими темами, як-от захист довкілля, фемінізм, пацифізм і складність людської природи. Однак Міядзакі відомий не тільки своїми стрічками, а також тим, що кожен раз збирається піти на пенсію. З виходом останнього на цей момент фільму Міядзакі "Як ти живеш?" (або "Хлопчик і чапля") чутки про те, що це його остання стрічка, знов заполонили інтернет. Проте режисер і раніше обіцяв покинути створення фільмів.

Наприклад, вперше Міядзакі оголосив про свою "відставку" ще у 1997 році, саме після виходу на екрани "Принцеси Мононоке", яка стала одним із найбільших касових хітів в історії Японії. Після "Віднесених привидами" 2001 року та "Вітер дужчає" 2013 року Міядзакі так само розповідав про серйозні наміри закінчити кар'єру.

Через десять років після останньої заяви про пенсію Міядзакі випустив новий фільм під назвою "Хлопчик і чапля", який також здобув номінацію на премію "Оскар 2024" в категорії "Найкращий анімаційний фільм".

Виробництво анімації тривало сім років. Враховуючи вік режисера (82 роки), журналісти припускають, що "Хлопчик і чапля" тепер вже точно є останнім повнометражним фільмом Міядзакі. Проте керівник Studio Ghibli Дзюнічі Нішіока розповів, що 82-річний митець усе ще прямує до офісу з безліччю ідей:"Інші люди кажуть, що це може бути його останній фільм, але він так не вважає. Зараз він працює над ідеями для нового фільму. Він щодня приходить до свого офісу і займається цим. Цього разу він зовсім не збирається оголошувати про відставку. Він продовжує працювати так само, як і раніше".

Тож цілком ймовірно, що Міядзакі ніколи не зможе покинути режисуру, хоча й дуже старається.

Вуді Аллен

Фільми: "Енні Голл", "Опівночі в Парижі", "Мангеттен", "Вікі Крістіна Барселона"

Творчий доробок Вуді Аллена становить понад 50 стрічок, а його сюжети вважають класикою романтичних комедій з елементами драми. Фільми Аллена неодноразово приносили виконавцям головних ролей престижні кінонагороди (наприклад, премії "Оскар" у різні роки для Кейт Бланшетт і Пенелопи Крус), а самого режисера обожнювали за дотепні діалоги та вміння посміятися над власною невротичністю.

Проте в останні роки, а то й десятиліття, кар'єра Вуді Аллена пішла на спад. Причиною стала нова хвиля розголосу та засудження з боку суспільства за те, що у 1997 році Аллен одружився із Сун-Ї Превін, яка була його прийомною дочкою (тоді режисер мав стосунки з акторкою Мією Ферроу і в них навіть були спільні діти).

До цього, у 1992 році Вуді Аллена звинуватила інша прийомна донька Ділан Ферроу в сексуальних домаганнях до неї в будинку її прийомної матері, актриси Мії Ферроу. Аллен неодноразово заперечував ці звинувачення, а у 2019 році, коли рух #MeToo набирав сили, режисер обережно зазначав, що не варто перетворювати усе на "полювання на відьом":

"Ви ж не хочете, щоб це призвело до атмосфери полювання на відьом, атмосфери Салема, де кожен хлопець в офісі, який підморгнув жінці, раптом змушений викликати адвоката, щоб захистити себе", — казав Аллен.

Вже з того моменту все менше зіркових акторів та акторок з'являлися у фільмах Аллена, а його стрічки вже не мали такого успіху, як колись. У 2021 році вийшов документальний серіал під назвою "Аллен проти Ферроу", який складався з чотирьох епізодів та досліджував звинувачення Вуді Аллена в сексуальному насильстві в 1992 році. Цей проєкт став своєрідним цвяхом у труні кар'єри режисера, адже остаточно зруйнував його репутацію.

У квітні 2024 року Аллен натякнув на завершення кар'єри кінорежисера в інтерв'ю Air Mail, проте зізнався, що задумується про створення ще одного фільму після того, як у США вийшов наразі його останній фільм "Щасливий випадок".

Режисера запитали, чи стане франкомовний еротичний трилер його останнім фільмом. "Я не знаю цього, — сказав Аллен. — Не хочу йти й шукати гроші, мене це дратує. Але якщо хтось з'явиться, зателефонує та скаже, що хоче підтримати фільм, то я серйозно подумаю про це. У мене, ймовірно, не вистачить сили волі сказати «ні», тому що у мене ще досі є стільки ідей".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media