Особливості дорослішання: як польський серіал "Повні новачки" на Netflix показує молодь

Кадр із серіалу "Повні новачки". Netflix

Польський серіал "Повні новачки" (Absolutni debiutanci) — історія про дорослішання трьох підлітків, які намагаються закарбувати кохання на екрані та в реальному житті. Режисерки Каміла Тарабура й Катажина Важеха зняли шість епізодів, що затягують із перших хвилин, але не тримають у незручному очікуванні. Скоріше, заспокоюють.

Спеціально у матеріалі для Суспільне Культура Петро Катеринич, який викладає на кафедрі кіно- і телемистецтва КНУ імені Тараса Шевченка, розповідає, чому цей серіал — один із найкращих coming-of-age-проєктів Netflix за останні роки та чому його варто переглянути не лише молоді, а й дорослим.

Обережно, спойлери.

Netflix

Двоє найкращих друзів-підлітків Лена (Мартина Бичковська, "1670") та Нікодем, він же Ніко (Бартломей Деклева), проводять літо на морі, сподіваючись разом зняти фільм для вступних іспитів на режисуру до Лодзької кіношколи. Фільм має бути сміливим, коротким і про кохання. Лена та Ніко мають амбітне бачення, що охоплює все: від костюмів XIX сторіччя до сексуальних сцен у стилі Камасутри. Сімейна поїздка на море — це їхній шанс зняти фільм, який відчинить обом двері до кінокар'єри.

Незабаром на горизонті з'являється третій персонаж — Ігор (інтригуюча поява на великому екрані Яна Саласінського). Він капітан молодіжної баскетбольної команди з Сілезії, який приїхав на передсезонні збори разом із командою та тренером, що зловживає алкоголем. Троє молодих і розгублених збираються разом для роботи над фільмом, ще не усвідомлюючи, що цей час назавжди змінить їхні життя.

Netflix

Більшість епізодів серіалу знято в Поморському воєводстві, розташованому на північному заході Польщі. Знімальна група фільму стає табором по всьому воєводству, щоб відзняти ключові сцени, зокрема в курортному містечку Устка. Актори та члени знімальної групи також переїжджають на південне узбережжя Балтійського моря, до курортного міста Сопот. Для знімання зовнішніх сцен, зокрема пляжів, група використовує кілька справжніх пляжів — як в Устці, так і в Сопоті. Інші зовнішні сцени знімали на вулицях і околицях Поморського воєводства. Кожна з "пляжних" сцен має різну тональність: від трагедії до радості, від пристрасті до ноток гумору (кадри на нудистському пляжі). Герої дивляться на себе очима камери, і ми також дивимося на них крізь призму цих кадрів.

Netflix

Розповідаючи історію любовно-еротичного трикутника, сценаристи серіалу Каміла Тарабура, Ніна Левандовська та Єнджей Напецек запрошують глядачів у сентиментальну подорож до часів молодості, яка, хоч і каламутна, а подекуди й дурнувата, але водночас дуже чуттєва та сповнена пристрасті. І режисерам, і сценаристам трохи за тридцять, тому хоч це й молодіжний серіал, він серйозний і розумний, зосереджений на виявленні краси в емоціях, які супроводжують дорослішання.

Цікаво, що Тарабура і Важеха були друзями ще до початку їхніх професійних стосунків після спільного навчання у кіношколі Вайди. Крім того, Левандовська і Тарабура раніше працювали над режисерським дебютом останньої — короткометражним фільмом "У ніч". Співпраця на знімальному майданчику точно сприяла створенню творчого простору з маневрами для легкості й автентичності.

"Повні новачки" пульсують тугою за тією емоційною інтенсивністю, з якою ми відчуваємо світ на порозі дорослості. Над цією історією витає дух робіт візіонера Луки Ґуаданьїно — "Назви мене своїм ім'ям" (Call Me by Your Name) та багатосерійного "Ми ті, хто ми є" (We Are Who We Are). Також можна почути відлуння "Мрійників" Бернардо Бертолуччі — атмосфера наївності, сексуальності та зіткнення з дорослим життям. Операторська робота видатного Томаша Наумюка зуміла зберегти запах спекотного літа, приємну прохолоду сутінків на пляжі, смак малини у прохолодний літній ранок і передовсім людські пристрасті.

Netflix

Від початку ми дізнаємося, що у Лени аутизм. Ніко, з яким вона виросла, є для неї величезною підтримкою. Він же називає її своєю "найулюбленішою людиною". Між ними — унікальний зв'язок. Це більше ніж дружба, щось інше, ніж кохання. Режисери показують їх із великою ніжністю та увагою. Дружба двох підлітків залишається забарвленою натяками на романтику та статевий потяг протягом усього серіалу. Проте складні стосунки між ними ніколи не стають на заваді прив'язаності одне до одного. Таким чином, глядачі, ймовірно, оцінять чесне зображення людських стосунків і співпереживатимуть разом з героями.

Акторка Мартина Бичковська розповідала, що тривалий час вивчала поведінку людей з аутизмом: "Це був довгий процес. Я шукала якнайбільше інформації, дивилася контент, пов'язаний з поведінкою молодих людей з аутизмом. Багато дали книги «Дівчина з аутизмом» Еви Фургал, «Цукри» Дороти Котас. Також я мала віднайти ресурс для цього у власному тілі". Консультувала серіал інфлюенсерка, людина з аутизмом Коко Маякі.

Лена зображена з надзвичайною чутливістю. Творці підійшли до її образу з глибокою повагою та розумінням, уникаючи стереотипів. Прагнення, виклики та взаємодія Лени пропонують глядачам глибокий погляд на її світ. Завдяки детальному зображенню дівчина постає багатогранною особистістю, яка прокладає свій шлях крізь радощі та випробування підліткового віку.

Netflix

Стосунки Ніко з Леною зображені з делікатним балансом турботи, любові та складнощів дорослішання пліч-о-пліч. Подорож Ніко переплітається з дорогою Лени, проте його шлях до розуміння себе і свого місця у світі є самостійним. Серіал майстерно досліджує динаміку їхніх стосунків, показуючи, як вони розвиваються і карбуються випробуваннями підліткового віку, амбіціями та неминучими змінами, що приходять із дорослішанням.

Поступове, але невимушене дослідження Ніко своєї сексуальності та квір-ідентичності — ще одна риса його характеру, яка освіжає класичну сюжетну лінію про дорослішання. Поліаморний аспект стосунків Лени, Ніко та Ігоря зображений лише частково, проте герої сміливіше, аніж в інших coming-of-age-серіалах, ухвалюють ризиковані рішення, відчувають себе вільними від второваних стежок.

Головні герої можуть розраховувати на підтримку своїх батьків — надзвичайно відкритих людей, які знають і розуміють потреби своїх юних дітей. Водночас Тамара (Катажина Варнке, "Жінки мафії"), Давид (Пьотр Вітковський), Богуся (Анна Кротоська) і Павел (Анджей Конопка) є повноцінними персонажами серіалу. Їхні історії (проблеми, туга за минулим, кохання, зрада, плани та мрії, сварки) не є тлом чи незначним доповненням. Режисери відводять їм важливе місце і нагадують, що життя не закінчується після сорока чи п'ятдесяти.

Важливими є й інші другорядні персонажі. Наприклад, образ Мальвіни (Пауліна Кшижанська) розповідає про людей, які відчувають себе в пастці оточення і прагнуть більшого та кращого в житті. Так само персонажі Ігоря та Ніко втілюють бурхливу нерішучість молодості. Попри все це, персонаж Лени залишається якорем, що зв'язує усі сюжетні лінії.

Netflix

Синергія режисерів відчутна: гостре око Тарабури до деталей та наративний драйв Важехи зливаються воєдино, створюючи серіал, який і візуально приголомшливий, і емоційно переконливий. Процес кастингу, як випливає з інсайдів, був одночасно ретельним та інтуїтивним, спрямованим на пошук акторів, які могли б втілити складні внутрішні світи персонажів, зберігаючи природну хімію. Цей ретельний відбір гарантував, що актори зможуть правдиво передати теми серіалу: дружбу, самопізнання та гірко-солодкий досвід дорослішання. Саме цей тонкий баланс між глибоко особистим і загальнолюдським дає "Повним новачкам" можливість знаходити відгук у різноманітної аудиторії — це значне доповнення до жанру підліткового кіно й телебачення. Окрім того, серіал просякнутий польським колоритом: від місця дії на мальовничому польському узбережжі до культурних нюансів, які забарвлюють взаємодію та досвід персонажів. Ці елементи створюють багате, фактурне тло історії, пропонуючи уявлення про польську молодіжну культуру, сімейні структури та суспільні очікування.

Зрештою, серіал знаходить свій зв'язок з реальністю через справжній досвід його героїв, який відображає життєві реалії багатьох людей. Хоча це є ознакою будь-якої хорошої історії про дорослішання, "Повні новачки" роблять це по-своєму, висвітлюючи недостатньо представлені аспекти молодості, не цураючись "брудних" сторін життя.

Останнім часом Netflix добре попрацював з польськими серіалами, які нарешті починають виходити за межі безпечної території детективів і трилерів, вписуючись у моду на похмурі серіали в скандинавському стилі. Це також серіал, який блискуче реалізований в кінематографічному сенсі: поетичний, вдумливий, з безліччю красивих кадрів і неприкрашених візуальних ідей. Тож відповідь на запитання, чи варто дивитися "Повних новачків", — так, і ще раз так.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media