У мережі закликають позбавити агенство Associated Press премії Pictures of the Year: що сталося

Дим від обстрілів над Сектором Гази, 17 листопада 2023 року. AP

Одна з найвідоміших фотопремій Pictures of the Year оголосила переможців. Зокрема, у категорії Team Picture Story of the Year нагородили підбірку світлин агенції Associated Press, серед яких було фото угрупування ХАМАС. Це викликало емоційну дискусію в соцмережах, навіть зʼявилася петиція із закликом скасувати нагороду для організації.

Про це розповідає видання PetaPixel.

Нагороду вручає Інститут журналістики імені Дональда В. Рейнольдса при Школі журналістики Міссурі з 1944 року. Категорія Team Picture Story of the Year відзначає "спільні зусилля фотокореспондентів, що висвітлюють одну тему або новину".

І перше місце у 2024 році отримала добірка з 20 фотографій війни між Ізраїлем і ХАМАСом, зроблених фотографами Associated Press. Це Фатіма Шбайр, Охад Цвігенберг, Хатем Алі, Мохаммед Дахман, Франциско Секо, Лео Корреа, Аріель Шаліт, Одед Балілті, Адель Хана, Хатем Мусса та Алі Махмуд.

Зображення, яке викликало бурхливу реакцію, зробив фрилансер Алі Махмуд, який зазнімкував 7 жовтня 2023 року напад бойовиків ХАМАСу на Ізраїль.

X

Це знімок Шані Лук, яку учасники ХАМАС вбили під час нападу на музичний фестиваль 7 жовтня 2023 року. Видання також зауважує, що Махмуд — один із журналістів, яких підозрюють у можливій причетності або обізнаності про атаку.

Зокрема, правозахисна група Honest Reporting стверджувала, що деякі журналісти, які працювали в Газі, були пов'язані з ХАМАСом. Зрештою, CNN розірвала зв'язки з цим фотографом, а AP досі зберігає фотографії Махмуда у своїй базі даних.

У лютому 2024 року Національний єврейський правозахисний центр (NJAC) подав до суду на агенцію, стверджуючи, що AP надавала "матеріальну підтримку тероризму", купуючи світлини у фотографів, пов'язаних з ХАМАС.

У відповідь AP опублікувала заяву, що не знала заздалегідь про напади та не мала (і не має) доказів, що хтось із позаштатних працівників має зв'язки з угрупуванням: "Документування надзвичайних подій по всьому світу якими б жахливими вони не були це наша робота. Без AP та інших новинних організацій світ не знав би, що відбувалося 7 жовтня".

Реакція у мережі

Коментарі ж щодо цієї нагороди на різних платформах містили такі думки:

  • "Це просто неправильно і нездорово";
  • "Сьогодні настав чорний день для журналістики й світу загалом"
  • "Ніхто не повинен отримувати нагороду за те, що сфотографував її жахливу смерть".

Віцепрезидент Світового єврейського конгресу Борис Ложкін у дописі у Facebook зауважив, що поважає колег з AP, оскільки автори фільму — лауреата премії "Оскар" — "20 днів у Маріуполі" — також працюють з агенцією, але "одна справа, ризикуючи життям, документувати злочини окупантів, інша — бути штатним хронікером терористів".

"З таким самим успіхом можна було б нагородити Йогана Гале, фотографа 637-го загону пропаганди 6-ї армії Вермахту, за ретельне документування розстрілів євреїв у Бабиному Яру 1941 року. А заодно і всю 6-ту армію «за найкращу командну фотоісторію»", — додав він.

Лунали також заклики скасувати премію як для конкретного фотографа, так і для всієї агенції, а також видалити фотографію з підбірки. У мережі почали поширювати петицію із закликом до спонсорів премії, компанії Nikon, відмовитися від присудження нагороди AP. Станом на 4 квітня її підписало понад 126 тисяч осіб.

Водночас батько Шані Лук, Ніссім Лук, відстоював присудження премії за цю фотографію: "Добре, що фотографія отримала премію, це одна з найважливіших фотографій за останні 50 років…"

Станом на 4 квітня пост із підбіркою фотографій від Associated Press на сторінці премії Pictures of the Year видалено.

Серед інших переможців премії — фотографії з російсько-української війни. Зокрема, у категорії Photography Book of the Year перемогу отримала фотокнига "Україна: Воєнний злочин" (Ukraine: A War Crime), видана асоціацією FotoEvidence. Це видання об'єднує роботи 93 фотожурналістів із 29 країн світу, щоб представити свідчення очевидців про перший рік російського вторгнення в Україну.

Судді також визнали Євгена Малолєтку фіналістом у номінації Reporting Picture Story за матеріал "Війна між Росією та Україною: солдати-ампутанти" (Russia Ukraine War: Amputee Soldiers), і Олександра Рупету за підбірку "Інші дні життя" (The Other Days of Life).

Вторгнення бойовиків палестинського руху ХАМАС в Ізраїль

Вранці 7 жовтня 2023 року бойовики руху ХАМАС вдерлися на територію Ізраїлю із Сектора Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Наступного дня уряд Ізраїлю запровадив воєнний стан в країні.

Більше про війну Ізраїлю та ХАМАСу читайте тут.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media