У Великій Британії з'являється більше пам'ятників живим людям, ніж мертвим

Футболіст Гаррі Кейн. Фото: Alex Grimm/Getty Images

Британська благодійна організація Art UK провела дослідження пам'ятників, відкритих у 2023 році. З 26 монументів 15 були зведені живим людям, 12 — жінкам, 14 — чоловікам, третина — темношкірим.

Про це повідомляє BBC.

Кількість пам'ятників, присвячених темношкірим людям, зростає. Це сталося вперше в цьому столітті та свідчить про прагнення вшанувати расове різноманіття, заявили в Art UK, які зібрали дані. Тенденція з'явилася за три роки після реакції британського суспільства на протестний рух за права темношкірих людей Black Lives Matter, а також у спробі переоцінити історію Великої Британії, представивши не лише білих чоловіків, яким досі присвячували більшість пам'ятників.

Згідно з даними, лише 2 % монументів у Великій Британії зображають темношкірих людей, азійців і представників етнічних меншин, а тільки 17 % — жінок.

"З такою кількістю публічних творів мистецтва, присвячених білим чоловікам по всій Великій Британії, встановлених протягом сотень років, малоймовірно, що баланс коли-небудь буде відновлений", — сказали в Art UK.

Кому ставлять пам'ятники у Великій Британії

Двадцять шість людей зобразили на нових пам'ятниках, встановлених по всій Великій Британії у 2023-му, повідомляє Art UK. Одинадцять із них вшановують людей, які вже померли, водночас 15 присвячені живим.

Десятеро були чорношкірими чоловіками та жінками, усі вони або ще живі, або нещодавно померли. Серед них — 24-річний віолончеліст Шеку Канне-Мейсон, якого у квітні 2023-го зобразили в Ноттінгемі, де він народився. Сталева скульптура, що втілює постать коміка, 65-річного сера Ленні Генрі, була відкрита в парку Бірмінгема в лютому минулого року.

"Вшановуючи пам’ять живих людей, ви можете пролити світло на набагато різноманітнішу групу людей", — сказала BBC News Кеті Гудвін, заступниця виконавчого директора Art UK.

"Це групи людей, чиї історії не були почуті або були приховані через те, як написана історія. Тому мова йде про те, щоб вилучити ці історії".

Монументи по всьому світу зазнали руйнувань під час протестів Black Lives Matters, що охопили планету у 2020 році.

У Брістолі протестувальники знесли статую работорговця Едварда Колстона, чим викликали національні дебати про те, як дивитися на історію Великої Британії.

Також звучала критика щодо відсутності пам'ятників жінкам у громадських місцях.

Чи ставлять пам'ятники тваринам

Аудит Art UK три роки тому показав, що в Лондоні статуй тварин удвічі більше, ніж монументів жінок.

"Якби людство зникло завтра, а інопланетяни прибули з іншої галактики, їх не звинувачували б, якби вони вірили, що вся історія людства складалася з чоловіків на конях", йдеться у коментарі The New York Times за 2021 рік.

В останні роки створено різні ініціативи, спрямовані на покращення різноманітності в громадських місцях країни.

Мер Лондона Садік Хан організував спеціальну групу після протестів Black Lives Matters, щоб подивитися на міські статуї, назви вулиць і меморіали та "переконатись, що ми розкажемо повну історію нашої столиці".

Водночас пам'ятники псували у Великій Британії й під час протестів Free Palestine у 2023–2024 роках.

  • Монумент із королем Великої Британії Георгом IV на Трафальгарській площі в Лондоні розмалювали графіті із закликом до звільнення Палестини.
  • Пам'ятник Маршалу Гейгу також розмалювали графіті з написом "Боже, врятуй Палестину".
  • Також вандалізму зазнала статуя британської співачки Емі Вайнгауз. На зірку Давида на її грудях причепили наліпку Free Palestine.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media