Великодній заєць, дзвони та філіппінці, прибиті до хрестів у Страсну п'ятницю — про традиції Пасхи в різних країнах

Як святкують Великдень у країнах Європи. Getty Images/Monika Skolimowska/picture alliance

Християни західного обряду (католики та протестанти) святкуватимуть Пасху вже цього тижня — 31 березня.

Святкування Великодня має свої характерні риси та відмінності в східній та західній традиціях святкування. Проте і в західній традиції святкування є національні особливості, що ґрунтуються на різних символах свята та навіть змішуванні християнського свята з дохристиянськими віруваннями.

Про те, як з'явився великодній заєць

Саме заєць, а не кролик, є одним із символів Великодня, проте прямого стосунку до Біблії чи християнства цей елемент свята не має.

Великодній заєць з'явився у Німеччині та став символом Пасхи серед протестантів, і зміг поширитися через німецьких емігрантів у Пенсильванії, США, у XVIII і XIX століттях. Записані свідчення, що діти звивали гнізда і залишали їстівні квіти, щоб спонукати пасхального зайця зносити різноколірні яйця.

Після церкви у великодню неділю діти брали участь у пошуках яєць та інших іграх — ця традиція перейшла від німецьких емігрантів в американський плавильний котел спільнот, де згодом, через експансію американської культури стала загальновідомим символом Великодня.

Спочатку німецькі діти вірили, що великодній заєць, на кшталт Санта Клауса, роздає подарунки тим, хто поводилися чемно. Перша письмова згадка про великоднього зайця датована 1572 роком. Там сказано, що він прилітає вночі з суботи на неділю та розкладає великодні яйця, котрі згодом шукають діти.

Появу в німецькій християнській міфології великоднього зайця, котрого жодного разу не згадують у Біблії, пов'язують із дохристиянськими віруваннями германських племен. Вони не хотіли втрачати своєї самобутності під час християнізації Німеччини у VIII столітті. Тому деякі дохристиянські вірування були адаптовані до нової релігії. Дослідники вважають, що великодній заєць — це одна з тваринних форм язичницької богині весни Ēostre, Остари. Свято цієї богині припадає на весняне рівнодення, яке є календарно близьким до Великодня, чи Пасхи.

Першим дослідником, що вивів теорію зв'язку Остари з великоднім зайцем був Адольф Гольцман у книзі "Німецька міфологія":

Великодній заєць для мене незрозумілий, але, мабуть, заєць був священною твариною Остари.

Адольф Гольцман також припустив, що "заєць колись мав бути птахом, тому що він несе яйця" в сучасному німецькому фольклорі. З цього припущення вибудували міф, згідно з яким, богиня Остара перетворила птаха на зайця, що відкладає яйця.

Пошук яєць, які заховав великодній заєць, є пасхальною грою, що вже має християнські мотиви. Це алюзія на пошук пустого гробу: за християнськими віруваннями Христос воскрес уночі, тому в традиціях і міфології західних християн ніч із великодньої суботи на неділю є важливою.

Пасхальні дзвони у Франції, Нідерландах та Бельгії

У Нідерландах, Бельгії та Франції саме дзвони є ключовим символом Великодня. Церковні дзвони мовчать на знак жалоби протягом одного або кількох днів перед Пасхою в Нідерландах, Бельгії та Франції. Це створило великодній міф, де дзвони злітають зі шпилів, щоб полетіти до Риму (саме так пояснюється їхнє мовчання), і повертаються у великодню ніч, коли відбулось воскресіння Христа. Але з Риму дзвони приносять фарбовані яйця та порожнистий шоколад у формі яйця чи великоднього зайця.

У Нідерландах і в нідерландськомовній частині Бельгії вірять, що дзвони (de Paasklokken) відправляються до Риму у Велику суботу, яка голландською називається Stille Zaterdag (буквально "тиха субота"). У північних і східних частинах Нідерландів (Твенте та Ахтергук) у день Пасхи на заході сонця запалюють великодні вогні (Paasvuur).

У франкомовній Бельгії та Франції є той самий міф про великодні дзвони (les cloches de Pâques), які принесли яйця з Риму, але церковні дзвони мовчать, починаючи з пасхального четверга.

Кримінальні детективи у Норвегії

У Норвегії з'явилась парадоксальна сучасна традиція святкування Великодня. Норвежці дивляться чи читають на Пасху кримінальні детективи.

У лютому 1923 року двоє молодих та бідних норвезьких письменників Нурдаль Гріг і Нільс Льє вирішили написати кримінальний роман-бестселер. Вони разом із видавництвом Gyldendal у неділю перед Великоднем запустили масштабну рекламну кампанію, у якій назва книги "Бергенський поїзд, пограбований уночі" зайняла першу шпальту норвезької газети Aftenposten. Реклама вдалась дуже правдоподібною. Люди не розуміли, що це вигадка, вони щиро вірили, що поїзд у Бергені пограбували. Такий гайп дозволив книзі з чіпкою назвою стати бестселером.

"Багато хто вважає цей роман першим «великоднім детективом» і тим самим джерелом традиції", — розповів виданню Visit Norway Б’ярне Бусет, менеджер з інформації норвезького видавництва Gyldendal.

Фарбування яєць та обмін подарунками у Фінляндії та Швеції

У Швеції та Фінляндії фарбують яйця. Також є звичай, коли маленьких дітей одягають у костюми великодніх відьом (діти носять хустки й довгі спідниці, їм розфарбовують обличчя), вони ходять до сусідів із подарунками чи малюнками, а натомість отримують цукерки. Опісля дітям роздають великодні яйця (Påskägg), наповнені цукерками або шоколадом.

Деякі батьки вирішують зробити дітям великодню гру-полювання, в якій дітлахи розгадують загадки, щоб зрозуміти, де сховані солодощі.

У Фінляндії є та сама традиція, тільки діти часто вдягаються в образ старих людей, вони ходять по сусідах і розказують вірші та збирають солодощі.

Страви з ягняти та традиція вогнища на колісниці в Італії

В Італії основою святкування Великодня є страви з баранини. Італійські католики споживають на Пасху ягня з ритуальних мотивів. Також символом Великодня в Італії є благодатний вогонь. Його запалюють в різних провінціях, в Коріано, Ріміні, вогнище запалюють у передвеликодню ніч. Багаття на візку розпалюють також у Сан-Марко.

У Флоренції існує також традиція розпалення вогнища на колісниці. Ця традиція бере початок із хрестових походів. Під час першого хрестового походу 1099 року саме флорентієць першим ступив на мури Єрусалиму, що перебував в облозі хрестоносців. Тому йому подарували три кремені з Храму гробу Господнього, вони зберігалися у флорентійській церкві Санті Апостолі, та саме ними підпалювали флорентійське вогнище благодатного вогню.

Освята пальмового листя в Іспанії та її колишніх колоніях

В Іспанії святкують не просто Великдень — урочистості тривають впродовж цілого страсного тижня. У Вербну неділю починає ходити процесія та роздають освячене пальмове листя. Кожен день свята Semana Santa по всій Іспанії відбуваються паради. Найбільшого розмаху свято досягає в Малазі, Андалусія.

У великодніх процесіях в Іспанії люди несуть по головних вулицях дерев'яні композиції Pasos — скульптурні ікони, що зображують страсті Христові. У Малазі весь натовп маршує вулицями з троно — це здебільшого паланкіноподібні споруди, пофарбовані в золото та різні кольори, прикрашені свічками та квітами.

Разом із колонізацією Іспанія християнізувала загарбані землі, тому в Філіппінах, де до іспанського панування вірили в духів, зараз є велика католицька громада з унікальним святкуванням Страсної п'ятниці. Деякі мешканці півострова, щоб відчути страждання Ісуса за них, перевтілюються в роль Спасителя і їх прибивають до хрестів.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media