Кінофестиваль у Вільнюсі: "Назавжди-назавжди" і "Звідки куди" в основному конкурсі та спеціальна програма для України

"Назавжди-назавжди". Постер фільму

У основному конкурсі Вільнюського міжнародного кінофестивалю (VIFF) Kino Pavasaris змагатиметься фільм української режисерки Анни Бурячкової "Назавжди-назавжди", а також стрічка режисера Мачека Гамели про евакуацію українців "Звідки куди".

Про це повідомляють на сайті кінофестивалю.

Сюжет стрічки "Назавжди-назавжди" переносить глядачів до Києва кінця 90-х. Тоня переходить зі школи в центрі міста до іншої — у спальному районі, й потрапляє до компанії відчайдушної молоді. Разом вони шукають пригод та неприємностей на околицях постсоціалістичного Києва.

Світова прем'єра фільму відбулася у вересні 2023 року на 80-му Венеційському кінофестивалі в програмі Orrizonti Extra. А українська — в жовтні на Київському тижні критики. Премія "Кіноколо" відзначила стрічку номінаціями у категоріях "Відкриття року" та "Найкраща акторка".

Стрічка "Звідки куди" Мачека Гамели — це повнометражний документальний фільм, який ілюструє збірний образ українських переселенців: дітей, жінок, літніх людей та чоловіків, які після вторгнення Росії змушені були залишити свої домівки і їхати у невідоме майбутнє.

Події стрічки відбуваються в евакуаційному бусику. Водієм був сам режисер фільму Мачек Гамела.

Прем'єра відбулася у 2023 році на Каннському кінофестивалі. А на Одеському міжнародному кінофестивалі та на кінофестивалі у Цюриху (Zurich Film Festival) фільм здобув нагороду в номінації "Найкращий документальний фільм".

Окрім того, на фестивалі представлена окрема категорія — "Відлуння з України" (ECHOES FROM UKRAINE).

До програми увійшли п'ять короткометражних фільмів.

"Кіно стає терапією, здатною зцілити травми, завдані війною, що триває, спонукаючи глядачів переосмислити сьогодення України та уявити її майбутнє", — пишуть організатори кінофестивалю на сайті.

  • "Авітаміноз" (Avitaminosis), режисерка — Катерина Ружина

Несприятлива ситуація на ринку праці під час пандемії змушує Катерину працювати в шахрайському кол-центрі, який продає вітаміни, що обіцяють споживачам "магічний" успіх. Хоча це допомогло вижити фінансово, місяці ізоляції, роздратовані клієнти та загальне розчарування призвели до дефіциту вітамінів, так званого авітамінозу.

  • "Щоразу затинаюся від звістки з Києва" (I stumble every time I hear from Kyiv), режисерка — Дарина Мамайсур

Повномасштабне російське вторгнення в Україну застало режисерку в Брюсселі під час навчання. Навесні 2022 року, коли квітнуть каштани, Дарина Мамайсур почала роботу над фільмом, що ґрунтується на розмовах та відеообміні з подругою в Києві. Водночас вона стикається з питанням: роблячи фільм про війну, як можна говорити про незагоєну і тривалу рану?

Стрічка також змагається у категорії SHORT COMPETITION: SHIFWTING REALITIES.

  • "Фантомний аспект", режисер — Олександр Ісаєнко

"Фантомний аспект" — це фільм, який є емоційним перенесенням в образ відчуття фантомної сирени на тлі реальної війни.

Kino Pavasaris

Документальний фільм. Це історія про спробу відновити близькість на відстані війни, розказана в голосових повідомленнях іноземної кореспондентки, яка перебуває в прифронтовому місті.

  • Анімаційний фільм "Ми обов'язково поговоримо про це після відбою останньої повітряної тривоги" (We Will Definitely Talk About This After the Last Air-Raid Alert Stops), режисер — Юрій Єфанов

Це 3D-візуалізація утопії, де основний герой — садовий гном, переживає метаморфози свого статусу як об'єкта в умовах стирання кордонів між поняттями культурного та природного. Фільм створює простір для дискусії щодо можливих сценаріїв майбутнього, ролі технологій та культурних змін.

Що відомо про Вільнюський кінофестиваль

Вільнюський міжнародний кінофестиваль Kino Pavasaris – щорічний кінофестиваль, який з 1995 року відбувається в березні у Вільнюсі. Є найбільшим кінофестивалем Литви за кількістю фільмів та аудиторією.

У 2024 році фестиваль проходить із 14 по 27 березня.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media