Монашки як найбільше зло: усе про стрічку "Проклята діва" та nunsploitation films

Кадр із фільму "Проклята діва". Фото: Neon

21 березня в український прокат вийшов фільм "Проклята діва" — релігійний горор у головній ролі з Сідні Свіні ("Люблю тебе ненавидіти"). За сюжетом черниця Сесилія приїздить у католицький жіночий монастир в Італії. Дівчина приїхала сюди з Америки, щоб присвятити своє життя служінню Богу. З перших же днів Сесилія помічає купу дивних та тривожних дрібничок. З кожним днем її самопочуття погіршується і невдовзі вона дізнається, що вагітна. Хтось ставиться до цього ворожо, хтось — із захопленням. Вагітність стає випробуванням для жінки. Ось тільки незрозуміло, хто ж її випробовує — Бог, диявол чи третя сила, яка забажала розважитись у такий спосіб.

У цьому матеріалі кінооглядачка Суспільне Культура Альона Шилова розповідає деталі про створення стрічки та про те, як піджанр фільмів жахів про монахинь та релігію розвивався у кінематографі.

Фото: Neon

Світла сила чи зло: образ монахині у кіно

Що транслює глядачам образ монахині? Зазвичай це доброзичлива і заспокійлива постать, яка є уособленням чистоти й спокою. Саме тому, коли кінематографісти перевертають звичне зображення монахині зі світлої сили у чисте зло, такий контраст викликає особливу тривогу.

"Образ монахині загалом сповнений невизначеності й таємничості. Вони завжди сховані за стінами монастиря, повністю занурені у свої звички, а багато хто з них геть мовчазні. Саме цей брак знань і розуміння створює атмосферу таємничості та навіть страху перед невідомим, який переростає в релігійний жах", — пояснюють у статті Collider.

Це захоплення створенням диявольського злого образу з уособлення добра та чистоти породило великий піджанр жахів — nunsploitation, що утворено з фрази "експлуатація монахинь". Цей напрям у кіно зароджувався у 1970-х та 1980-х роках і продовжує розвиватися й досі.

Фото: Warner Bros.

Такі фільми зазвичай розповідають про християнських монахинь, які живуть у монастирях часів Середньовіччя. Основний конфлікт сюжету часто має релігійний або сексуальний характер, наприклад релігійні утиски або сексуальне придушення через життя в целібаті. Інша поширена тема — інквізиція. Хоча такі стрічки часто й сприймаються як фільми про експлуатацію, вони часто містять критику релігії загалом і католицької церкви зокрема. Нерідко діалоги головних героїнь висловлюють феміністичну свідомість і неприйняття своєї підпорядкованої соціальної ролі.

Одними з найпопулярніших фільмів, що популяризували цей піджанр, є "Дияволи" (1971), "Черниця-вбивця" (1979), а із сучасних прикладів можна згадати "Бенедетту" (2021) та "Святу Мод" (2019) — і, звісно ж, "Прокляту діву".

Фото: Neon

Режисер "Проклятої діви" Майкл Моган поділився 10 стрічками, які вплинули на стиль фільму і стали його натхненням. Серед них:

  • Дитина Розмарі (1968)

Фільм жахів від Романа Поланскі, що вважається культовою класикою фільмів жахів. В основі сюжету — вагітність головної героїні від диявольської істоти та її спроби вибратися з лап релігійного культу. Тож цілком зрозуміло, звідки у "Проклятій діві" взявся підсюжет про загадкову вагітність.

  • Що вони зробили з Соланж? (1972)

Стрічка режисера Массімо Далламано, яка є культовим зразком фільмів джалло Жанровий різновид італійських фільмів жахів (спагеті-горору) про вбивства, що містять складові слешера, трилера, психологічного горору, сексплуатації та, рідше, надприродне.. Головний конфлікт обертається довкола вчителя, який має роман з однією зі своїх учениць та не бажає надавати алібі, коли ця учениця стає свідкою першого з серії вбивств, пов'язаних з їхньою школою.

  • Чорний нарцис (1947)

Один із найвідоміших фільмів у жанрі nunsploitation, що розповідає про напружені взаємини у маленькому монастирі англіканських сестер, які намагаються заснувати школу та лікарню в старому палаці індійського раджі на вершині ізольованої гори над родючою долиною в Гімалаях.

Фото: General Film Distributors

"Чорний нарцис" отримав визнання за новаторство в технічній частині: оператор Джек Кардіфф наповнив фільм яскравими кольорами, що принесло картині "Оскар" за найкращу операторську роботу, за найкращу роботу художника-постановника і премію "Золотий глобус" за найкращу операторську роботу.

  • Одержимість (1981)

Найвідоміший фільм режисера Анджея Жулавського з Ізабель Аджані у головній ролі. Стрічка досліджує стосунки між чоловіком і його дружиною, яка починає проявляти все більш тривожну поведінку після того, як просить розлучення. Головна риса фільму — рефлексія на жіночу тривожність, параною та відчуття замкненості.

Також у списку згадуються такі фільми, як "Мати Іоанна від ангелів" (1961), "Варвар" (2022), "Екзорцист" (1973) та культові "Дияволи" (1973).

Монахиня і продюсерка: про створення "Проклятої діви"

Акторці Сідні Свіні було 16 років, коли вона вперше пройшла прослуховування для фільму "Проклята діва". Тоді героїня не була черницею — вона була старшокласницею, і Свіні була однією з двох головних акторок, які претендували на цю роль. З того моменту стрічка перебувала у розробці, але до зйомок ніяк не доходило, тож через 10 років Свіні вирішила взяти справу у свої руки і сама спродюсувати фільм.

"Сценарій існував уже 10 років — я прослуховувалася на нього, коли мені було 16. І це була зовсім інша версія. Я зателефонувала сценаристу Ендрю Лобелю і отримала чистий, оригінальний драфт, а потім переробила його, щоб він відповідав тому, ким я є сьогодні, зберігши багато тем і сюжетних ліній", — сказала Свіні.
Фото: Immaculate X

Творче партнерство Свіні та режисера Майкла Могана почалося під час роботи над серіалом 2018 року "Суцільний відстій!".

"Вона прийшла, і вона була ідеальною для цієї ролі, а потім, коли ми почали знімали шоу, я зрозумів, наскільки вона особлива людина. Коли ви знаходите когось, хто допомагає вам надихнути команду працювати якнайкраще, ви просто тримаєтесь за цю людину", — розповів режисер.

За словами режисера, він побачив зовсім інший бік Свіні, ніж публіка. Моган зазначив, що за лаштунками акторка дуже поважає кожного члена знімальної групи, а під час зйомок серіалу "Суцільний відстій!" вона сиділа разом з операторами і запитувала про те, які об'єктиви вони використовували. Тоді їй було 19 років.

"Тому коли вона підійшла до мене зі словами «Я продюсую фільм», я сказав: «Так! Мені потрібен такий продюсер, як ти, щоб допомогти створити щось навіть краще, ніж я здатний зробити сам»", — ділився Моган.
Фото: IMDB
"Цей фільм має як художню, так і комерційну чутливість. Якщо ви простий шанувальник жахів, вам він сподобається, і якщо ви сильний фанат горорів, вам теж він сподобається. І цю честь я віддаю Сідні", — підсумував режисер.

Зі зйомок збереглася низка відео та фотографій, де Свіні стоїть у селищі та допомагає встановлювати кадри, тримає сценарій і міняє декорації, де все залите кров'ю. За словами самої Свіні, під час зйомок вона почувалася дитиною на майданчику. "Нескінченна уява, і я відчувала, що все контролюю", — сказала акторка.

Фото: Neon

Відгуки критиків та реакція глядачів

Попри серйозний список фільмів-референсів та віддану команду стрічки фільм отримав змішані оцінки критиків. Наприклад, на сайті Rotten Tomatoes стрічка має рейтинг у 78 % (59 рецензій), що є доволі хорошим показником. Проте в окремих рецензіях фільм критикують за банальність сюжету та передбачуваний сценарій.

"Існує так багато цікавих тем для розвитку, але команда «Проклятої діви» майже демонстративно не бажає робити з ними щось вартісне, задовольняючись джампскерамиJump scare — це техніка лякання, яка використовується в медіа, зокрема у фільмах жахів. Призначена для того, щоб налякати глядачів різкою зміною зображення чи події, яка зазвичай відбувається одночасно з гучним звуком. замість того, щоб створювати настрій або підтримувати атмосферу", — написали на сайті кінокритика Роджера Еберта, поставивши фільму одну з половиною зірку.

Видання про кіно IndieWire назвало "Прокляту діву" "божественно жахливим" фільмом, зазначивши:

"Проклята діва" поділяє брак експозиції з фільмами, що її надихнули, але їй також бракує вишуканих відчуттів і візуального стилю, що запам'ятовується, які зробили "Суспірію" класикою. Операторська робота приглушена, пейзажі жорсткі, немає кольору чи цікавого рішення кадру.

Тому навіть такі цікаві теми, як критика релігії, автономія жіночого тіла та сексуальна свобода, не стали рушійними наративами фільму, натомість у рецензіях зазначають, що "Проклята діва" нічим не вирізняється від більшості посередніх горорів і забудеться доволі швидко.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media