В український прокат вийде художній фільм "Будинок «Слово». Нескінчений роман"

Кадр із фільму. Фото надані командою фільму

В Україні 9 травня в прокат вийде художній фільм "Будинок «Слово». Нескінчений роман" режисера Тараса Томенка.

У фільмі розповідається історія українських письменників доби "розстріляного відродження", яких зібрали в одному будинку, щоби вони працювали на благо радянської системи.

У 1927 році в тодішній столиці УРСР Харкові за наказом Йосипа Сталіна, збудували кооперативний будинок "Слово". Найвидатніших українських письменників заселили у комфортні квартири.

"Усі вони стали учасниками експерименту, спрямованого на виведення нового типу радянського письменника та тотальний контроль над процесом творчості з метою створення єдиного художнього методу соціалістичного реалізму, та не кожен з письменників погоджується оспівувати культ Сталіна", — описують творці фільму.

Пізніше до письменників підселили невідомого молодого автора Володимира Акімова, після появи якого в будинку почалися дивні події.

Світова прем'єра фільму відбулася на 37-му Варшавському кінофестивалі у 2021 році, а українська — на фестивалі "Миколайчук OPEN" в Чернівцях 16 червня 2022-го.

Тарас Томенко також знімав документальний фільм "Будинок «Слово»". У 2018 році він здобув національну кінопремію "Золота дзиґа" в категорії "Найкращий документальний фільм". Згодом режисер вирішив зняти про будинок "Слово" художню стрічку. Сценаристкою обидвох проєктів разом із Томенком була українська письменниця Любов Якимчук.

Стрічку виробили компанія Fresh Production Group за підтримки Державного агентства України з питань кіно й Міжнародного благодійного фонду "Солідарність". Право поширення стрічки в кінотеатрах має B&H.

Будинок "Слово", у формі літери "С", почали заселяти у Харкові 1930 року. У ньому мешкали Михайло Яловий, Остап Вишня, Лесь Курбас, Валер'ян Підмогильний та інші культурні діячі. У 1933 році з арештом Ялового починається хвиля репресій проти українських дієвців культури, що ввійде в історію як "розстріляне відродження". Після арешту Ялового Микола Хвильовий вчиняє самогубство. Надалі більшість мешканців квартир репресують.

7 березня 2022 року будинок пошкоджено внаслідок ракетно-артилерійського обстрілу російськими військами. Наразі в одній з квартир діє літературна резиденція.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media