Жінки становлять 40 % усіх журналістів, але серед очільників редакцій їх всього 24 % — дослідження Reuters Institute

. Ілюстративне фото: Pixabay

Лише 24 % зі 174 головних редакторів 240 видань — жінки, хоча вони становлять у середньому 40 % серед усіх медійників. У 2023 році цей показник становив 22 %.

Про це йдеться у дослідженні Reuters Institute.

Дослідники проаналізували гендерну структуру у 240 онлайн- й інших новинних виданнях 12 країн:

  • Кенія та Південна Африка в Африці;
  • Гонконг, Японія та Південна Корея в Азії;
  • Фінляндія, Німеччина, Іспанія та Велика Британія в Європі;
  • Мексика та США в Північній Америці;
  • Бразилія в Південній Америці.

У дослідженні охопили ті самі 12 ринків, які досліджували у 2023, 2022 та 2021 роках, а десять із них досліджували у 2020 році. Нові дані зібрано в лютому 2024 року.

У кожній країні аналізували десять найкращих новинних офлайн- (ТБ, друковані та радіо) та десять найкращих онлайн-медіа за обсягом щотижневого використання. Разом з тим дослідники зазначили, що деякі важливі ЗМІ з більш обмеженим охопленням не внесені до вибірки (наприклад The Economist та Financial Times у Великій Британії, де жінки є головними редакторками).

"Ми сподіваємося, що дослідження стане внеском у поточну роботу деяких журналістів і ЗМІ, а також науковців, які досліджують, як гендерна нерівність може посилювати хибні уявлення, дисбаланси й уявні відмінності як у самій журналістиці, так і в тому, що висвітлюють журналісти", — зазначають у Reuters Institute.

Результати дослідження Reuters Institute. Скриншот із дослідження Reuters Institute

Згідно з даними, серед 33 нових головних редакторів, призначених у виданнях із вибірки 2023-го й на початку 2024 року, 24 % — це жінки. Разом з тим, у всіх 12 країнах більшість головних редакторів – чоловіки, навіть там, де жінок серед журналістів більше, ніж чоловіків.

Відсоток жінок на керівних редакторських посадах варіюється від ринку до ринку: від 0 % у Японії до 43 % у США.

Загалом дані свідчать про повільний темп змін і високий ступінь стабільності загальної картини. Лінійний прогноз передбачає, що за таких темпів змін до 2074 року можна досягнути гендерного паритету на керівних посадах.

Хоча відсоток жінок на керівних редакторських посадах збільшився, як порівняти з 2020 роком, так сталося не всюди:

  • Мексика (6 %) і Японія (0 %) — залишився стабільним;
  • Німеччина (з 27 % до 25 %) й Південна Африка (з 47 % до 29 %) — зменшився.

Дослідники зазначають, що значна частина громадськості усвідомлює брак різноманітності в журналістиці, і це сприяє й без того часто низькому рівню довіри до медіа.

Періодично частина новинних медіа визнає, що індустрія не відображає суспільство, на яке вони націлені, і що нерівність (не лише з погляду гендеру) особливо помітна на найвищих посадах.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media