Короткий підсумок "Берлінале-2024": розповідає кінокритикиня Наталя Серебрякова

. Фото: Richard Hübner/Berlinale 2024

З 15 до 25 лютого тривав 74-й Берлінський міжнародний кінофестиваль, під час якого презентували й низку українських фільмів. Про підсумки "Берлінале" та вручення "Золотого ведмедя" в ефірі Радіо Культура розповіла українська кінокритикиня Наталя Серебрякова.

Суспільне Культура публікує текстову версію розмови.

Враження не дуже яскраві

Це був одинадцятий фестиваль "Берлінале", на якому я була присутня. Мушу сказати, що для мене він був "як завжди": тобто не добре, але і не погано.

"Берлінале" — це політичний фестиваль, багатий фільмами на соціально-політичну тематику. Сюди приїжджає небагато зірок та режисерів з великими іменами. Загалом враження не дуже яскраві. Проте Україна цьогоріч була гідно представлена на фестивалі. Презентували три фільми. Один із них — "Мирні люди" Оксани Карпович — сильно зачепив аудиторію, яка досі перебуває під враженням.

"Повертати — означає виявляти справедливість"

"Золотого ведмедя" отримала французька режисерка Маті Діоп за стрічку "Дагомея". Фільм — про повернення 26 скарбів з паризького музею до Республіки Бенін, їхньої батьківщини.

"Повертати — означає виявляти справедливість", — антиколоніальний вислів, антиімперський.

Цікаво, що Маті Діоп послуговувалася студентськими дискусіями, що невпинно виникають навколо цієї події. Коротка стрічка на 67 хвилин, але важлива.

І це вже певна тенденція, що третій "Берлінале" поспіль "Золотого ведмедя" отримує документальна стрічка.

Умовний мікс "Зоряних війн" з працею Стенлі Кубрика

На мій смак, "Срібний ведмідь" кращий. Гран-прі отримала стрічка південнокорейського режисера Хон Сан Су, а "Срібного ведмедя" — фільм "Імперія" французького режисера Брюно Дюмона.

Це умовний мікс "Зоряних війн" з працею Стенлі Кубрика, який відбувається у провінції на півночі Франції, на притаманних для цього режисера локаціях, так званої сільської ідилії. Де люди напівприбульці, які змагаються між собою, мов добро і зло. Дуже сюрреалістична, абсурдна картина, за якою цікаво спостерігати. Кожний наступний крок непередбачуваний, та й загалом вона значно вирізняється у купі більш звичних наративів.

Крім того, "Срібного ведмедя" отримав румунсько-американський актор Себастіан Стен за найкращу роль у фільмі "Інша людина". Там він грає чоловіка, який перевтілився з людини з незвичайною, монструозною зовнішністю на красунчика. Думаю, вже скоро ми зможемо подивитися цей фільм і в Україні. Картина розважальна, легка. Тож Себастіана Стена незабаром побачимо.

Нагороду за найкращу роль другого плану отримала Емілі Вотсон, зігравши роль черниці у фільмі "Такі дрібниці" з Кілліаном Мерфі. Цікаво, що на сцену вона виходила з поламаною ногою. Це дуже незручно, але акторка знайшла в собі сили, щоб вийти та отримати приз.

Текст підготувала Катерина Кобєлєва

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media