Суд відмовив у задоволенні позову Олени Гончарук до Держкіно щодо контракту: готується касаційна скарга

. Колаж: Вікторія Желєзна / Суспільне Культура

Київський апеляційний суд завершив розгляд справи за позовом Олени Гончарук до Держкіно щодо укладення з нею контракту як переможниці конкурсу на посаду гендиректорки "Довженко-Центру" — і відмовив у задоволенні скарги.

Про це повідомили у Держкіно.

У відомстві зазначили, що ще у січні 2024 року Північний апеляційний господарський суд відмовив у задоволенні іншої скарги Гончарук щодо оскарження наказу Держкіно про її звільнення з посади гендиректорки.

У чому суть позову

2 листопада 2022 року Держкіно опублікувало наказ про усунення Олени Гончарук від виконання обов'язків. А у грудні опублікували оголошення щодо публічного конкурсу на посаду керівника інституції.

Олена Гончарук брала участь у конкурсі, і 6 лютого 2023-го виграла його вдруге — вона керувала закладом із 2021 року.

Контракт із новообраною директоркою мали підписати до 21 лютого 2023 року, однак Держкіно надало документ для ознайомлення тільки в останній день. Юристи зазначали, що новий документ відрізнявся від типового контракту з керівниками держпідприємств.

Гончарук контракт підписувати відмовилася, і 9 березня надіслала Держкіно протокол розбіжностей щодо контракту зі своїми коментарями та пропозиціями викласти окремі пункти в іншій редакції.

Держкіно відповіло, що ні з чим погоджуватися не буде. Тому Гончарук подала до суду з вимогою таки укласти з нею контракт.

У коментарі для "УП.Культура" адвокатка Надія Денисюк зазначила, що у справі про незаконне звільнення з посади гендиректорки уже подали касаційну скаргу, тепер готують другу.

Вона додала, що такі рішення "м'яко кажучи, не мотивовані та не обґрунтовані", оскільки суди не вказали, якою саме нормою Держкіно керувалося і чому стаття 19 Конституції УкраїниСтаттею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах, повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. є винятком саме для цієї інституції.

Денисюк також вказала, що звернення до суду — це вимушена міра, оскільки Держкіно вимагало від Гончарук підписати контракт, який передбачав обов'язок зареєструвати статут у редакції, який не був погоджений з колективом "Довженко-Центру" і "фактично передбачає його реорганізацію і, що найважливіше, ставить під загрозу усю колекцію". А також приписував Держкіно не передбачені законом повноваження, зокрема надавати вказівки, розпорядження на власний розсуд, а ще — право звільнити керівника чи керівницю.

Інші позови до Держкіно

16 серпня 2022 року стало відомо про наказ Держкіно реорганізувати "Довженко-Центр" у декілька нових юридичних осіб. У центрі заявили, що це рішення означає ліквідацію національного кіноархіву.

Уже 28 жовтня "Довженко-Центр" повідомив, що вони подали в суд на Держкіно з вимогою визнати незаконним та скасувати наказ про "реорганізацію".

27 березня 2023 року відбулося останнє підготовче засідання, а 2 травня почали розгляд справи по суті. Тоді представник Держкіно у суді зазначив, що офіційно "Довженко-Центр" не є фільмофондом та не має "предметів, віднесених до державної частини музейного фонду".

29 лютого 2024 року відбулося чергове засідання, оскільки Держкіно оскаржує рішення господарського суду у справі про визнання незаконним наказу про реорганізацію закладу.

У "Довженко-Центрі" зауважили, що колегія суддів зауважила, що предмет спору відсутній, адже наказ втратив чинність, але вирішила ознайомитися з матеріалами справи додатково. Оголошено перерву до 24 квітня.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media