У "Вікіпедії" відбудеться марафон з написання текстів про деколонізацію української культури

. Піксабай

У "Вікіпедії" уже вчетверте проведуть щорічну кампанію з написання текстів про українську культуру, що має на меті збільшити кількість статей як українською, так і іноземними мовами.

Про це Суспільне Культура повідомили в Українському інституті.

Марафон "Місяць культурної дипломатії України у Вікіпедії" пройде з 1 по 31 березня. Його організовують Український інститут, Міністерство закордонних справ та ГО "Вікімедіа Україна".

Організатори зазначають, що оскільки "Вікіпедія" є одним із найбільших і найдоступніших світових джерел інформації, важливо, щоб матеріали про Україну та українську культуру були представлені різними мовами світу.

Цьогорічна тема — деколонізація української культури.

Після початку повномасштабного вторгнення у всьому світі спалахнула цікавість до української культури. Виявилося, що чимало митців, науковців, історичних постатей, творів мистецтва відомі світовій спільноті як російські, хоча вони є частиною української культурної спадщини.

Тому цьогорічний проєкт прагне "розкрити українську ідентичність цих постатей, формування їхніх світоглядів під впливом української культури, продемонструвати їхній тісний зв’язок з Україною".

Банер події. Фото: Український інститут

За словами міністра закордонних справ Дмитра Кулеби важливо, що щороку до ініціативи приєднується все більше людей як в Україні, так і по всьому світу.

"Ці системні зусилля мають критично важливе значення в умовах повномасштабної війни Росії проти України та її спроб знищити українську ідентичність, спотворити українську історію, присвоїти наших митців, заперечувати право України на існування", — зазначає він.

За чотири роки марафону у "Вікіпедії" створили понад 6 000 унікальних статей на тему української культури різними мовами світу. Їх писали більш поширеними мовами: французькою, німецькою, японською, китайською, а також рідкіснішими: арабською, баскською, валлійською, індонезійською, мовами тіап і гуджараті.

Ілля Корнійко, голова правління ГО "Вікімедіа Україна", додає, що минулого року до кампанії долучилися 154 учасники та учасниці з усього світу: від США та Канади до Малайзії та Японії.

"Культурна колонізація передусім спрямована на те, щоб підпорядкувати собі й не дати можливості самостійного розвитку, самостійного становлення націй через культуру. Росія привласнювала собі українську культурну спадщину століттями, привласнюючи собі найвидатніших українських митців, їхні здобутки і применшуючи українську культуру до рівня містечкової. Наше завдання — повернути собі власні культурні надбання і розповісти справжню історію світові", — говорить Володимир Шейко, генеральний директор Українського інституту.

Долучитися до проєкту можуть усі охочі. Інформацію про конкурс, список пропонованих статей та умови участі можна знайти тут.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media