Міністр культури Італії заявив, що Ізраїль не усуватимуть від участі на Венеційській бієнале у 2024 році

. Фото: Simona Sirio/Getty Images

Понад 14 500 митців підписали лист об'єднання Art Not Genocide Alliance (ANGA) з вимогою заборонити Ізраїлю брати участь у Венеційській бієнале. Але міністр культури Італії заявив, що країну не усуватимуть від участі.

Про це 28 лютого повідомляє The Art Newspaper.

Міністр культури Італії Дженнаро Санджуліано заявив, що Ізраїль буде представлений на Венеційській бієнале. Цьогоріч вона триватиме з 20 квітня до 24 листопада.

Він засудив лист-протест, назвавши його "ганебним" і додавши: "Я висловлюю найглибшу солідарність державі Ізраїль, її художникам і всім її громадянам. Венеційська бієнале завжди буде простором свободи, зустрічей і діалогу, а не простором цензури й нетерпимості. Культура це міст між людьми і народами, а не розділовий мур".

У заяві самої Венеційської бієнале, опублікованій 28 лютого на офіційному сайті йдеться, що усі визнані Італією країни можуть самостійно подати офіційний запит. Тому бієнале "не може взяти до уваги жодну петицію чи заклик скасувати участь Ізраїлю чи Ірану в майбутній 60-й Міжнародній художній виставці".

ANGA відреагував на це, зазначивши, що культура не є "мостом між людьми і націями", коли йдеться про знищення і геноцид.

Про що був лист

Лист від ANGA підписали як нинішні, так і колишні учасники бієнале, а також інші митці.

Вони стверджують, що, будь-яке офіційне представлення Ізраїлю на міжнародній культурній сцені є схваленням його політики та геноциду в Газі, а бієнале "створює платформу для геноцидної держави апартеїду".

Ми заявляємо, що створення платформи для мистецтва, що представляє державу, яка бере участь у звірствах проти палестинців у Газі, є неприйнятним.

Крім того, у листі стверджують, що бієнале створила "подвійні стандарти", висловившись на підтримку України після початку вторгнення Росії у 2022 році (участь Росії тоді скасували, у 2024 році її павільйону також не буде), але не зробивши жодної заяви щодо Гази.

Сама бієнале у відповіді зазначила, що рішення про закриття російського павільйону на 59-й Міжнародній художній виставці у 2022 році було ухвалено комісаром і куратором, призначеним міністром культури Росії.

Що відомо про Венеційську бієнале

Венеційська бієнале (La Biennale di Venezia) — одна з провідних виставок сучасного мистецтва, яка відбувається раз на два роки. У межах бієнале проводять також Венеційський кінофестиваль та Венеційський фестиваль архітектури. Україна бере участь у бієнале з 2001 року.

Ізраїль у 2024 році на Венеційській бієнале представляє Рут Патір. У жовтні вона і куратори павільйону Міра Лапідот і Тамар Маргаліт заявили, що "приголомшені та налякані" атакою ХАМАС, і додали: "Наше величезне почуття скорботи посилюється глибоким занепокоєнням з приводу ескалації гуманітарної кризи в Газі, і поширюється на трагічну втрату життів там, і на те, що ще попереду".

Водночас музей Палестини у США, який мав подію на Венеційській бієнале 2022 року, подав заявку на участь у цьогорічній виставці, але її не прийняли. Запропонована інсталяція "Іноземці на своїй батьківщині", що представляє сучасне палестинське мистецтво, тепер відбудеться як неофіційний супутній захід у венеційському Палаццо Мора, який відкриється 20 квітня.

Сама Венеційська бієнале у офіційному повідомленні на сайті згадала й про це. Організатори зазначили, що із 72 прийнятних проєктів два передбачали участь палестинських художників.

Крім того, у 60-й Міжнародній виставці мистецтв, куратором якої є Адріано ПедросаКуратор і художній керівник 60-ї Венеційської бієнале, також беруть участь палестинські митці, про що свідчить список художників, опублікований 31 січня 2024 року.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media