Виставка, що змінить бачення про війну: роботи українських художників, що стали військовими та ветеранами | ФОТО

. Фото: Г. Гаведа/галерея "Лабіринт"

"«Це лише виставка» — чергова виставка мистецтва, яка не змінить ситуації на фронті. Не змінить і ставлення вільного світу до війни в Україні. Може лише бентежити, дати відчуття хоч відсотка непевності, в якій живуть мільйони українців та українок, котрим загрожують смертоносні ракети, які запускає путінська армія", — йдеться в описі до виставки.

"Це лише виставка" — одна з частин Київської бієнале, що минулого року почала відкриватися в різних містах. Її куратором став Вальдемар Татарчук, польський художник, куратор та директор галереї "Лабіринт". З українським мистецтвом він працює вже не перший рік, має за плечима досвід співпраці у десятиліття й зараз продовжує підтримувати своїх колег з України.

"Це лише виставка" має відкритися втретє. Ідея цієї виставки — що простір наповнюється роботами поступово: частина з них уже наявні, частину надсилають протягом тривалого часу митці, які зараз перебувають на фронті, або під час реабілітації, або ж у звільненні.

Вперше вона відкрилася 27 жовтня 2023-го з порожніми стінами – тоді виставка промовляла проблему присутності мистецтва у час війни, проблему можливості його творення тими, хто пішли на фронт і (тимчасово) обрали інший шлях.

"Вона (виставка) нагадувала порожнє, темне місто. Її оточувала проєкція ясного блакитного неба, котра епізодично гасла й залишала виставку в тривожній темряві. Саме з неба прилітають ракети й дрони, саме з неба приходить смерть і спустошення. Хоча в Любліні ми можемо почуватися в безпеці — війна звідси далеко. Ще далі вона від Берліну, Амстердаму, Парижу, Нью-Йорку чи Будапешту. З плином часу здається, що вона все далі. Ми забуваємо чи намагаємося забути про ту війну. Вона перестає бути гарячою темою для запрацьованих і зайнятих власними проблемами мешканців вільного світу", — описує Татарчук експозицію у своєму тексті.

Друге відкриття відбулося 12 січня 2024 року. Тоді простір галереї було заповнено роботами митців-військовослужбовців та мисткинь-військовослужбовиць, частина з яких відклали свою художню практику на дальший план.

Тоді у виставці взяли участь Богдан Бунчак, Павло Ковач (молодший), Олександр Лень, Денис Панкратов, Софія Помогайбо, Макс Роботов і Леся Хоменко, _mediaklub (Макс Роботов, Іван Світличний, Дмитро Тентюк, Дарія Майєр), Богдан Сокур, Любомир Тимків, Юрко Вовкогон.

Третє відкриття заплановано на 2 березня: список митців розшириться й до виставки також будуть додані роботи вже польських авторів Мирослава Балки, Томаша Беляка, Катажини Краков’як, Роберта Кусьміровського, Гошки Мачуги, Йоанни Пйотровської, Агнешки Польської, Вільгельма Сасналя, Янека Сімона, Моніки Сосновської.

Суспільне Культура публікує ексклюзивно фотографії виставки під час першого та другого відкриття.

"Це лише виставка — перше відкриття"

Фото: Г. Гаведа/галерея "Лабіринт"

Фото: Г. Гаведа/галерея "Лабіринт"

Фото: Г. Гаведа/галерея "Лабіринт"

"Це лише виставка – друге відкриття"

Робота Лесі Хоменка та Макса Роботова. Фото: Д. Кольчевська/галерея "Лабіринт"

Роботи Олександра Лень та Павла Ковача мол. Фото: Д. Кольчевська/галерея "Лабіринт"

Робота Дениса Панкратова. Фото: Д. Кольчевська/галерея "Лабіринт"

Роботи Софії Помагайбо та Богдана Бунчака. Фото: Д. Кольчевська/галерея "Лабіринт"

Робота Любомира Тимківа. Фото: Д. Кольчевська/галерея "Лабіринт"

Робота Юрка Вовкогона. Фото: Д. Кольчевська/галерея "Лабіринт"

Робота Юрка Вовкогона та Богдана Бунчака. Фото: Д. Кольчевська/галерея "Лабіринт"

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media