Комітет Верховної Ради розглядає лист про відставку керівництва Держкіно та перерозподіл грошей: що там про це думають

Оновлено
. Ілюстративне фото

У січні понад 700 дієвців культури та 13 організацій підписали відкритий лист до влади щодо недовіри до керівництва Держкіно. Зараз справа перейшла до комітету гуманітарної та інформаційної політики.

Про лист у програмі "Культура на часі" розповіли продюсери Ілля Гладштейн та Ольга Бесхмельніцина, а також народний депутат і голова комітету Микита Потураєв.

Які вимоги кіноспільноти

У листі, зокрема, йдеться, що голова Держкіно Марина Кудерчук своїми діями "руйнує систему державного регулювання галузі, дискредитує посаду державного службовця, завдає шкоди українському суспільству та іміджу України в світі", інституція працює без затвердженої стратегії, а орган, який ухвалює рішення про використання коштів, — Рада з підтримки кінематографії — продовжує діяльність незаконно.

Кіноспільнота вимагає:

  • переспрямувати бюджетні кошти на потреби Сил оборони (окрім визначених законодавством зобов'язань);
  • звільнити керівництво Держкіно;
  • провести прозорий конкурс на посаду очільника Держкіно і членів Ради з державної підтримки кінематографії;
  • розробити новий проєкт Стратегії розвитку кіно за участі громадськості.

Що про це думають кінематографісти

Бесхмельніцина зазначила, що кіноспільнота уже не вперше звертається до влади з подібними питаннями, пояснюючи свою позицію, однак поки відповіді не отримала.

За її словами, окрім того, що Рада з підтримки кінематографії уже більш як рік нелегітимна і має бути переобрана, до керівництва Держкіно є претензії не тільки в української, а й світової кіноспільноти.

Крім того, є сумніви, чи буде розподілення коштів прозорим, чесним та ефективним. Щобільше, попередній лист кіноспільноти стосувався стратегії Держкіно, яка не була публічно обговорена і яка не враховує війну в Україні.

Тому Бесхмельніцина висловлює побоювання, що навіть попри скасовування цієї стратегії бюджет буде розподілений так, як собі це уявляє Держкіно, оскільки немає відкритого діалогу ні з інституцією, ні з владою, ніяких публічних обговорень. Тому відкритий лист — це спосіб висловити свою позицію, і важливо, що до нього може доєднатися кожен небайдужий.

За словами Гладштейна, цей лист роблять "для того щоб запобігти злочину, який може статися". Оскільки, по-перше, розподіляти кошти можуть нелегітимні посадовці, які не мають цього робити вже більше ніж рік. А по-друге, бюджет розподілятимуть люди без репутації доброчесності.

Він додає, що суд першої інстанції уже підтвердив законність вимог кіноспільноти щодо переобрання Ради з підтримки кінематографії — її повноваження закінчилися ще у 2023 році.

"Українська кінематографія керується некомпетентними людьми вже дуже довгий час і зараз є ризик ухвалення рішення людьми, які не мають на це право", — зазначив він.

Гладштейн додає, що головне — це перезавантажити саму систему управління, бо те, що відбувається зараз, — це "повна непідзвітність".

За його словами, багато людей, які підписали цей лист, зараз перебувають у ЗСУ або знімають фільми про війну без державної підтримки. І всі вони, звісно, хотіли б її мати, але в легальний спосіб, "щоб все було справедливо, чесно, відкрито, прозоро".

Як відкритий лист кіноспільноти сприймають у владі

Микита Потураєв зазначив, що справа уже перейшла до комітету, який в робочому порядку її опрацює.

"У цьому зверненні, крім питань щодо Ради кіно, щодо інших претензій я не побачив там обґрунтування. Я побачив там трошки дивні, фактологічні помилки, бо Держкіно не фіксує воєнні злочини. Взагалі Держкіно — це інституція, яка просто розподіляє гроші між тими, хто робить кіно", — зазначив він.

А також додав, що претензії до інституцій, які займаються розподіленням коштів (наприклад, УКФ чи УІК), з'являються постійно, бо "завжди є ті, хто програв". І це не перші претензії до Держкіно, вони були й раніше. Тому слід розібратися, чи це поодинока проблема, чи системна.

На думку Потураєва, проблема між кіноспільнотою і Держкіно не в конкретних персоналіях, а саме в системі розподілу коштів.

Він додав, що уже обговорювали варіанти розв'язання проблеми. Зокрема, розглядають передання коштів, виділених на кіноіндустрію, іншим установам, які мають конкурсні програми.

Щодо відповіді кіноспільноті на лист Потураєв зазначив, що її готуватимуть на основі консолідованого рішення членів комітету — засідання відбудеться найближчим часом.

На запит Суспільного у Держкіно повідомили, що згідно з законом "Про кінематографію", вимоги, які є у відкритому листі кіноспільноти, містять "заклики до вчинення дій, повноваження щодо реалізації яких у Держкіно відсутні", тому коментувати пропозиції "окремих субʼєктів кінематографії" не доцільно.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media