"Бідолашні створіння", "Барбі", "Оппенгеймер", "Вбивці квіткової повні" чи "Наполеон": чиї костюми найкращі

. Колаж Вікторія Желєзна/Суспільне Культура

На цьогорічному "Оскарі" за статуетку в категорії "Найкращий дизайн костюмів" будуть змагатися шестеро майстринь та майстрів, що працювали над п'ятьма різними фільмами. Серед них — "Бідолашні створіння", "Барбі", "Оппенгеймер", "Вбивці квіткової повні" та "Наполеон".

У цьому матеріалі Суспільне Культура розглядає претендентів на "Оскар" за "Найкращі костюми" і розповідає, як проходила робота над стрічками та кому перемогу прогнозують критики.

"Бідолашні створіння" — Голлі Воддінгтон

Перед тим, як художниця з костюмів Голлі Воддінгтон розпочала роботу над "Бідолашними створіннями", Йоргос Лантімос дав їй візуальний орієнтир: надувні штани. Футуристичні на вигляд штани, створені випускником Лондонського коледжу моди Харікрішнаном, зовсім не поєднувалися з класичними декораціями фільму про кінець XIX століття. Це стало поштовхом для Воддінгтон ігнорувати норми часу і простору.

"Я розробила цілу серію речей, заснованих на цій ідеї інфляції та стиснення. Те, що я придумала у відповідь на це, було досить диким", — розповідала художниця.

Воддінгтон зазначала, що Лантімос не хотів, щоб "Бідолашні створіння" були схожі на науково-фантастичний або ж історичний фільм.

При цьому самій художниці не звикати до історичних драм з ухилом у сучасність — Воддінгтон одягала Флоренс П'ю для камерного трилеру "Леді Макбет" та Ель Феннінг для серіалу "Велика", але для цього фільму, за її словами, "щось на кшталт мережива, бісеру чи вишивки було абсолютно недоречним".

Натомість художниця надихалася вікторіанськими візерунками з гіперболізованими силуетами і вдихнула в них нове життя завдяки використанню сучасних матеріалів, таких як пластик та латекс. Ефект вийшов дивовижним і бентежним, одночасно підкреслюючи потойбічність Белли і підтверджуючи, що вона є героїнею, яка значно випередила свій час.

Під час роботи над образами героїні багато чого стало зрозумілим, коли Воддінгтон дізналася, що у Белли буде довге, чорне як смола волосся. За її словами, Лантімос надихався картиною Егона Шиле, і саме вона вплинула на кольорову палітру фільму.

Ще одна річ, яку слід було враховувати у фільмі з великою кількістю сексуальних сцен: те, як знімається одяг.

"У мене було багато трохи незручних розмов з Йоргосом про це. Він запитував мене: «Як вона займається сексом у цьому?» Я, напевно, була трохи збентежена. Але він — ні, зовсім ні", — казала Воддінгтон.

Воддінгтон знала Вікторіанську епоху: до роботи над "Бідолашними створіннями" вона багато років спеціалізувалась на архівній жіночій моді. Але для цього фільму художниця пішла на радикальний крок — відмовилася від використання корсетів.

Спочатку, за її словами, це була страшна перспектива, адже корсети надають історичному одягу форми. Проте Воддінгтон продовжувала змішувати епохи та матеріали, створюючи щось нове й фокусуючись на шляху Белли як головної героїні.

Фото: кадр із фільму "Бідолашні створіння" / Searchlight Pictures

Коли глядачі вперше бачить Беллу, вона перебуває на ранніх стадіях свого розвитку (фактично немовляти).

"Ми вирішили, що ви ніколи не побачите її одягненою належним чином. Як і всі діти — у мене двоє маленьких дітей — коли ви їх одягаєте, вони дуже швидко роздягаються. Тож у всьому, що ви бачите, чогось бракує. Вона більш вбрана зверху — на ній буде об'ємна блузка, але з парою трусиків і босими ногами. Я хотіла по-справжньому дитячі тканини: стьобані, з рюшами, батист, речі, які відчуваються як підгузки", — пояснювала Воддінгтон.

Спочатку місіс Прім, медсестра, яка стала нянею, обирає гардероб Белли, а потім дівчина знаходить свій власний стиль.

"Одяг повинен був по-справжньому змінюватися разом з нею", — пояснювала художниця.

Однією з найяскравіших ознак одягу одягу Белли є пишні рукава-ліхтарики на її сукнях. За словами Воддінгтон, спочатку всі великі рукави призначалися для чоловіків.

"Спочатку це було досить гротескно, але Йоргос масштабував зображення цих рукавів 1890-х років, які у мене були. Це був його вибір — але для жінок, а не для чоловіків, і саме для Белли. Я думаю, що він зробив дуже вдалий вибір, тому що ці рукава неймовірно надихають. Вони дійсно підкреслюють її інакшість. Вони також переходять у ці багаті текстурою тканини, що робить їх схожими на морських істот", — казала Воддінгтон.

Враховуючи феміністичні контексти фільму, в костюмах також можна помітити омажі до жіночих геніталій — за словами Уодінгтон у гардеробі Белли була блузка, яку команда назвала "блузкою-піхвою", а ще "блузка-клітор".

"Вони всі мають ці отвори — розріз посередині, а потім багато складок", — пояснювала художниця.

Цікавитися костюмами Голлі Воддінгтон почала ще в дитинстві. Художниця розповідала, що її мати була дуже артистичною і завжди одягалася у вінтажний одяг. Сама Голлі виросла в Ланкаширі, недалеко від Північного Манчестера, де було містечко Аккрінгтон з безліччю вінтажних магазинів.

"Я проводила там майже кожну суботу з нею. У школі в 90-х роках, коли всі діти носили Hacienda і відривалися в Манчестері, я носила піджак 1950-х років з вікторіанською брошкою. Пізніше я пішла в художню школу, щоб вивчати образотворче мистецтво; я завжди робила костюми. Всі мої роботи були пов'язані з модою, модними образами або історією модних образів", — розповідала художниця.

Номінація за "Бідолашні створіння" на "Оскар" стала першою для Воддінгтон, проте вона вже виграла нагороди Чиказької асоціації кінокритиків та Товариства кінокритиків Лас-Вегаса за свою роботу над цим фільмом. Окрім того, у 2017 році художниця отримала Британську премію незалежного кіно за найкращий дизайн костюмів (за фільм "Леді Макбет").

"Барбі" — Жаклін Дюрран

Жаклін Дюрран є однією з найсильніших претенденток на премію "Оскар" 2024 року за "Найкращі костюми". У 2013 та 2020 роках вона вже отримувала золоті статуетки за свою роботу над "Анною Кареніною" та "Маленькими жінками". До того ж вона є трикратною володаркою премії BAFTA (за фільми "Маленькі жінки", "Анна Кареніна" та "Гордість і упередження" 2005 року). Тож, уже маючи досвід роботи з режисеркою "Барбі" Гретою Гервіг та позитивні відгуки на фільм, Дюрран має усі шанси забрати свій третій "Оскар".

Фото: кадр із фільму "Барбі"/Warner Bros

Коли Дюрран підписала контракт на зйомки "Барбі", однією з її найголовніших цілей було створити гардероб, який би викликав радість і робив глядачів щасливими.

"Барбі дуже тісно пов'язана з модою, адже те, як ви граєтесь з нею, залежить від того, як ви її одягаєте. Одяг — це її форма самовираження", — каже Дюрран.

Дюрран розповіла, що в її інтерпретації костюмів Барбі для фільму було дві панівні ідеї. Перша — і найважливіша — концепція костюмів Барбі полягала в тому, що вона завжди ідеально одягнена для всього, що вона робить: це означало, що кожного разу, коли героїня змінює свою діяльність, змінюється й її одяг.

Фото: кадр із фільму "Барбі"/Warner Bros

"По-друге, я хотіла звернутися до історії гардеробу Барбі, який створювала компанія Mattel з 1959 року — це особливо важливо, тому що ми бачимо Барбі-Марго на початку фільму в чорно-білому купальнику 1959 року, який є першим костюмом Барбі — тому я хотіла звернутися до різних періодів моди на Барбі з 1959 по 2023 рік", — зазначила Дюрран.

Також глядачі зауважили появу бренду Chanel у кадрі, з яким Дюрран має довгу історію співпраці: вперше художниця працювала з брендом над "Спокутою", потім — над "Анною Кареніною" і "Спенсер".

"Мені подобається працювати з ними. Я вважаю, що вони справді підтримують режисерів та кіноісторії, і вони дуже підтримують режисерське бачення. Вони допоможуть, де тільки зможуть", — казала Дюрран.

Пресслужба фільму "Барбі"/Warner Bros

За словами Дюрран, костюми від Chanel у фільмі вносять щось особливе в гардероб Барбі. Однією з дивовижних речей, які Chanel зробили для фільму, було відтворення рожевого костюма 1995 року, розробленого Карлом Лагерфельдом. Chanel не лише створили ідеальний костюм, але й надіслали капелюшок, сумку та взуття — все, про що можна було мріяти, щоб завершити образ.

Розмови про костюми акторів, зокрема виконавців головних ролей Марго Роббі та Раяна Гослінга, безсумнівно, посприяли ажіотажу. З моменту прем'єри фільму глядачі приходили до кінотеатрів у своїх найкращих образах, натхненних естетикою фільму, що для Дюрран стало приємною несподіванкою.

"Я ні на секунду не думала, що таке може статися, але я дуже тішуся цьому", — казала художниця.

Яким би не було рішення суддів "Оскара", "Барбі" стала найкасовішим фільмом 2023 року і створила такий модний ажіотаж минулого літа, про який більшість стрічок можуть лише мріяти.

"Оппенгеймер" — Еллен Мірожнік

Еллен Мірожнік — корифейка у світі створення костюмів. Наприклад, саме вона відповідальна за культовий гардероб Шерон Стоун у фільмі "Основний інстинкт".

У 2013 році Мірожнік отримала "Еммі" та нагороду Гільдії художників з костюмів за роботу над байопіком "За канделябрами", а у 2016 році Гільдія художників з костюмів вручила їй нагороду "За кар'єрні досягнення".

Дизайн костюмів у фільмі "Оппенгеймер" також приніс Мірожнік широке визнання —окрім номінації на "Оскар", вона також була номінована на премію BAFTA за найкращий дизайн костюмів.

Фото: кадр із фільму "Оппенгеймер"/Universal Pictures

На початку роботи над "Оппенгеймером" Мірожнік була здивована, але також і в захваті, коли Крістофер Нолан надіслав їй особливо несподіване фото для референсу: Девід Бові у 1970-х роках. Роберт Оппенгеймер, відомий як "батько атомної бомби", мав дуже чіткий силует, але Нолан відчув, що фотографія Бові передає особливу сутність, яку він хотів, щоб втілив Кілліан Мерфі.

"Девід Бові був дуже худий і мав гнучку статуру. Він носив капелюх, з такими широкими плечима і цей світлий костюм. Якимось абстрактним чином він дуже пасував до Оппенгеймера", — розповідала Мірожнік.

Художниця поділилася, що для героя Кілліана Мерфі було створено близько 20 різних костюмів, щоб охопити великий історичний період.

"Він був прекрасним у 20-х роках, але трохи змінився, тому що він був молодим чоловіком у 20–30-х роках, а 30-ті роки призвели до цього культового, міфічного образу, коли він відкрив Лос-Аламос після того, як взявся за це завдання, і він стоїть біля вітрового вікна, бере свою люльку, одягає капелюх і виходить за двері, і він — король мези. Він тут шериф, він наділена владою рок-зірка, і це те, ким вони були, вчені були рок-зірками свого часу. Він повів цю групу божевільних науковців дорогою, щоб змінити світ. Згодом, я думаю, цей образ став досить культовим, і він був іконоборцем, тому що він був абсолютним агентом змін нашого часу", — сказала Мірожнік.

Мірожнік особливо звертала увагу на "нашарування сучасності" — як підійти до кожного персонажа в кожному окремому десятилітті? Спершу команда мала розкрити суть кожного періоду, визначити кольорову палітру, тканини, яким був силует кожного періоду, в межах якого розповідалася історія.

"Нам потрібно було витягнути суть кожного часу так, щоб вона могла перетікати з одного періоду в інший. Ви завжди будете знати час і місце, ви завжди будете відчувати, що час минув, і ви не будете дивитися на костюм і думати: «Де я? Що я маю відчувати зараз?»" — підсумувала Мірожнік.

"Вбивці квіткової повні" — Жаклін Вест

Жаклін Вест — тепер вже п'ятикратна номінантка на премію "Оскар" (фільми: "Дюна" Вільнева, "Загадкова справа Бенджаміна Баттона", "Пір'я маркіза де Сада", "Легенда Г’ю Гласса" та "Вбивці квіткової повні"). Вона об'єднала зусилля з консультанткою з костюмів племені осейджів Джулі О'Кіф для роботи над фільмом Скорсезе.

"Я почала займатися дослідженнями після того, як мене найняв пан Скорсезе. Це було під час ковіду, коли ми всі ще були в ізоляції. Тож я пропрацювала близько чотирьох місяців у Дедвуді, Південна Дакота, просто проводячи дослідження в інтернеті та бібліотеках у цьому районі. Мій чоловік — письменник і журналіст, а ще він частково корінний американець, тож він долучився до роботи, ми просто сиділи й шукали інформацію звідусіль, де тільки могли", — розповідала Вест.
Фото: кадр із фільму "Вбивці квіткової повні"/Apple TV

Оскільки події стрічки значно пов'язані з традиціями та життям племені осейджів, Жаклін Вест занурилася в дослідження мешканців округу Осейдж, штат Оклахома, початку 1920-х років. Художниця відвідувала музеї, присвячені нафтовим магнатам-злочинцям, і переглядала рідкісні домашні чорно-білі фільми, зняті на замовлення родин Осейдж.

"Не знаю, чи чули ви про це, але Осейдж були одними з небагатьох людей, окрім, можливо, британської королівської сім'ї, які могли дозволити собі знімати домашнє кіно в той період. Існують чудові архівні сімейні фільми, де вони літають на власних приватних літаках, їздять по Павхусці на цих прекрасних автомобілях, Дюзенбергах і Пірс-Ерроузах, ходять по магазинах у Парижі і відпочивають у Колорадо-Спрінгс. Все це було ще одним унікальним ресурсом", — розповідала Вест.
Фото: кадр із фільму "Вбивці квіткової повні"/Apple TV

Консультантка з костюмів Джулі О'Кіф забезпечила автентичність розповіді, діставши традиційний одяг та матеріали, які збереглися після вимушеного переселення племені з Міссурі до Оклахоми у 1872 році.

"Цей одяг дуже специфічний. Навіть серед людей з племені осейджів одна мати могла навчити своїх дочок одягати його одним чином, інша — інакше. Але є класичний спосіб — і Джулі його знає", — розповідала Вест.

За словами Джулі О'Кіф, традиційні ковдри осейджів передають історії через характерні кольори та візерунки, а також спосіб загортання. Готуючись до смерті Ліззі К'ю, Моллі акуратно складає свою чорну ковдру через плече на один кут "з поваги до вмираючої матері, а також з утилітарних міркувань, щоб розчесати волосся матері та доглядати за нею", — каже О'Кіф.

"Наполеон" — Дженті Єйтс та Девід Кроссман

У 2001 році за роботу над фільмом Рідлі Скотта "Гладіатор" Дженті Єйтс отримала премію "Оскар" за найкращий дизайн костюмів. Для Девіда Кроссмана номінація на "Оскар" за "Наполеона" є першою у кар'єрі, проте худодник працював над такими відомими фільмами, як "Бетмен" (2022), "Бунтар Один. Зоряні війни. Історія" та "1917".

Під час роботи над фільмом Кроссман керував створенням військового гардеробу стрічки. За його словами, він і його команда наполегливо працювали над тим, щоб костюми виглядали "якомога автентичніше". Команді довелося виготовити близько 4000 екземплярів військової форми для масштабних батальних сцен і різних полків, кожен з яких мав особливі фасони та вишивку.

"Ви не хочете, щоб це виглядало як купка костюмованих фігур, які стоять на полі. Ви хочете, щоб це завжди виглядало як люди в справжньому одязі", — сказав Кроссман.

Дженті Єйтс, тим часом, відповідала за одяг цивільних пероснажів і костюми для Жозефіни. Художниця поставила собі за мету одягнути її в сукні та прикраси, що були максимально наближені до вбрання імператриці з реального життя.

"Колекція прикрас Жозефіни збереглася донині. Вона в Парижі, і вона фантастична", — сказала Єйтс, зазначаючи, що хоч використати ці прикраси не вдалося, вона була близька до того, щоб отримати їх.

Фото: кадр із фільму "Наполеон"/Apple TV

Сама Дженті Єйтс відвідувала різні музеї Франції, щоб детальніше дослідити костюми. Поки Франція переживала політичні зміни, сама мода також зазнала змін.

"Це була величезна, величезна модна революція. Як все змінилося так радикально — лінія ампіру, від корсетів і великих-великих спідниць-обручів до цієї дуже, дуже сексуальної, звабливої лінії. Як для чоловіків, так і для жінок, набагато вужчі, набагато стрункіші, набагато сексуальніші з красивим швом під грудьми. Без нижньої білизни... Тільки зараз, озираючись назад, розумієш, що скинути корсети, які були там роками, десятиліттями, і просто нічого не носити — це було досить екстраординарно", — поділилася художниця з костюмів.

Костюми Наполеона також змінюються протягом фільму (починаючи з його раннього тріумфу в битві при Тулоні) та відображають його статус. За словами Кроссмана, після Тулона Наполеон опинився майже без грошей і не міг дозволити собі вишитий генеральський мундир, тому команда фільму фактично скопіювала його з цивільного пальта з пласким коміром. Коли ж глядачі бачать Наполеона трохи пізніше, той вже одягнений у повністю вишитий генеральський мундир.

Фото: кадр із фільму "Наполеон"/Apple TV

Під час коронації Наполеон одягає розкішну хутряну мантію. Кроссман розповів, що ця сцена була повністю заснована на картині Жака-Луї Давида, при чому настільки детально, що творча група порахувала кожну людину на картині, а потім спробувала скопіювати її якомога точніше.

Що прогнозують кінокритики

Думки та прогнози кінокритиків про потенційних лауреатів у цій категорії розходяться. Наприклад, IndieWire пророкує головну боротьбу в номінації між фільмами "Барбі" та "Бідолашні створіння", оцінюючи шанси "Наполеона" найнижче. При цьому Variety ставить на "Наполеона" як на найбільш імовірного переможця. Y!entertaiment так само вагається між "Барбі" та "Бідолашними створіннями", проте все ж таки віддає перевагу першій.

"Видається дуже ймовірним, що ця категорія дістанеться «Барбі», не тільки тому, що Дюрран так добре відома своїми роботами, але й тому, що «Барбі» як бренд завжди була зосереджена на моді", — обґрунтували вони.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media