Викрадені дорогоцінні камені повернули до Британського музею: їх виставили в експозицію

. Фото: British Museum

У Британському музеї починається виставка "Заново відкриваємо дорогоцінні камені" (Rediscovering Gems). Це експозиція з предметів, які повернули закладу після їхнього зникнення з фондів.

Про це 15 лютого повідомляє BBC.

У межах виставки представлять десять дорогоцінних каменів.

Серед експонатів — старовинний дорогоцінний камінь із зеленого, білого і синього скла з зеленими, білими та блакитними смугами із зображенням римського бога вина і насолоди Вакха, датований I століттям до нашої ери; а також жовтий камінь із зображенням грецького бога Зевса в орлиному образі.

У музеї зазначають, що класичні дорогоцінні камені високо цінували колекціонери, починаючи з епохи Відродження, але на початку XIX століття коштовності стали менш популярними. Частково через те, що їх широко відтворювали та підробляли — і розрізнення цих двох понять досі залишається спірним.

Це може бути одним з пояснень того, чому багато коштовних каменів музею залишилися незареєстрованими, що полегшило їхню крадіжку.

Виставка триватиме з 15 лютого до 2 червня.

Каміння з експозиції. Скриншот із сайту British Museum

Каміння з експозиції. Скриншот із сайту British Museum

Каміння з експозиції. Скриншот із сайту British Museum

Каміння з експозиції. Скриншот із сайту British Museum

Що відомо про пограбування музею

У 2023 році Британський музей повідомив, що з його сховищ вкрали понад 2 000 цінних експонатів: зникли золоті вироби, ювелірні прикраси та вироби з напівкоштовного каміння, датовані XV–XIX століттями. Більшість з них зберігали у фондосховищі для академічних та дослідницьких цілей і не виставляли останнім часом.

Тимчасовий директор музею сер Марк Джонс сказав ВВС, що процес їхнього повернення "тривалий" і "складний". За його словами, наразі з шести різних джерел було знайдено 356 предметів.

Більшість надійшла від данського торговця дорогоцінним камінням доктора Іттая Граделя, який вперше повідомив музей про крадіжки у 2021 році.

Зниклі артефакти внесли до Art Loss Register — приватної бази даних втрачених, вкрадених і розграбованих творів мистецтва та антикваріату. Натомість на сайті музею опублікували фотографії схожих артефактів.

Що відомо про Британський музей

Британський музей — провідний музей Великої Британії в Лондоні, один із найбільших музеїв у світі. Його колекція охоплює шість континентів і два мільйони років історії.

Британський музей заснований декретом Британського парламенту 1753 року. Він створений на основі трьох колекцій:

  • британського лікаря і натураліста Ганса Слоуна;
  • графа Роберта Гарлея;
  • бібліотеки антиквара Роберта Коттона, яка стала основою Британської бібліотеки.

Сучасна колекція — зібрання неоціненних творів мистецтва та культурних надбань різних народів світу за 4–5 тисячоліть. Зокрема, єгипетський відділ нині є першим за повнотою в Європі зібранням давньоєгипетських старожитностей.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media