Письменники vs OpenAI: суд відхилив частину вимог, але залишив звинувачення у прямому порушенні авторських прав

. Ілюстративне фото: Getty Images

Суд у Каліфорнії (США) частково відхилив позов до OpenAI щодо авторських прав. Американські письменники стверджували, що розробник незаконно використав їхню роботу для навчання ChatGPT.

Про це 14 лютого пише The Guardian.

Справа проти OpenAI об'єднує скарги, подані комікесою Сарою Сільверман та письменниками Крістофером Голденом, Річардом Кадрі, Полом Тремблі та Моною Авад (остання сама відкликала позов у серпні 2023-uj).

Вони стверджували, що OpenAI незаконно використовував їхні книги для навчання великої мовної моделі, що лежить в основі інструменту штучного інтелекту ChatGPT, який видає текст, схожий на людський, у відповідь на підказки.

Також розробника звинувачували у порушенні Закону про авторське право в цифрову епоху (DMCA) — нібито він видаляв інформацію про належність тексту. А ще — в недобросовісній конкуренції, недбалості та несправедливому збагаченні.

Однак суддя Араселі Мартінес-Ольгін задовольнила прохання OpenAI про відхилення всіх позовів, окрім позову про пряме порушення авторських прав.

Суддя висловила скептицизм щодо деяких тверджень письменників. Зокрема, щодо того, що OpenAI навмисно видалив інформацію, наприклад назву та реєстраційний номер, або що автори понесли економічну шкоду — оскільки "ніде в скарзі позивачі не стверджують, що відповідачі відтворювали та розповсюджували копії їхніх книг".

А твердження про "ризик майбутньої шкоди інтелектуальній власності" було занадто спекулятивним.

У суді також зазначили, що позивачі "не стверджували, що результати роботи ChatGPT містять прямі копії захищених авторським правом книг" та "повинні показати істотну схожість між результатами роботи і захищеними авторським правом матеріалами".

Автори можуть подати зміни до своєї початкової скарги до 13 березня.

Разом з тим, основна скарга про те, що ChatGPT безпосередньо порушує авторські права авторів, залишається актуальною.

Судові позови до OpenAI

OpenAI зіткнувся з кількома позовами про порушення авторських прав від авторів — зокрема, до суду внесли колективний позов від Гільдії авторів і таких письменників, як Джордж Мартін, Джонатан Франзен, Джон Грішем та інші — усього 17 літераторів.

У серпні видання Atlantic виявило, що понад 170 000 книг таких авторів, як Зейді Сміт, Стівен Кінг, Рейчел Куск і Олена Ферранте, були використані для навчання LLaMA від Meta і "ймовірно" інших інструментів генеративного ШІ.

Також Гільдія авторів США написала відкритий лист до генеральних директорів компаній, які займаються штучним інтелектом. Письменники закликають розробників отримувати згоду авторів перед тим, як використовувати їхні твори для "навчання" систем.

Лист підписали понад 8000 письменників, серед них Маргарет Етвуд, Нора Робертс, Ден Браун, Дженніфер Іган, Луїз Ердріх, Джеймс Паттерсон, Сюзанна Коллінз, Селесте Інг, Лі Мін-Джин, Ендрю Соломон та інші.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media