Претендент на "Оскар": про документальний фільм "Чотири доньки"

Окрім "20 днів у Маріуполі" на "Оскар" претендуватимуть ще чотири стрічки, серед яких — "Чотири доньки" — драматична історія про організацію "ІДІЛ" та жінок, якій пророкують високі шанси на перемогу. Фото: кадр із фільму "Чотири доньки"/Jour2Fête

23 січня стало відомо, що стрічка Мстислава Чернова "20 днів у Маріуполі" здобула номінацію на "Оскар" у категорії "Найкращий документальний фільм".

Але окрім українського фільму на "Оскар" претендуватимуть ще чотири фільми, один із них — "Чотири доньки" — драматична історія про терористичну організацію "ІДІЛ" та жінок, якій пророкують високі шанси на перемогу.

"Чотири доньки" — це арабомовна стрічка, що розповідає про Ольфу Хамруні — туніську жінку, яка виховала чотирьох дівчаток, двоє з яких згодом приєдналися до фанатичного ісламістського руху "ІДІЛ" у Лівії.

Це історія про біль і страждання матері та її спроби пережити горе.

Фото: фільм "Чотири доньки"/Kino Lorber

Цікаво, що фільм за своїм форматом є гібридним: реальна мати та її дві дочки не з'являються на екрані. Дві старші доньки Ольфи Хамруні — Гофране і Рахма — зникли у 2015 році (у віці 16 і 15 років), тож залучити їх до зйомок було неможливо. Вони залишили свою матір та двох молодших сестер, Ею і Тайсір (10 і 12 років відповідно), з розбитим серцем. Але якщо молодші дівчатка і з'являються у кадрі, то для матері це було занадто важким випробуванням.

Намагаючись зібрати докупи багатошарову історію сім'ї, режисерка Каутер Бен Ханія запросила на майданчик професійних акторок — Іхрака Матару та Нур Каруї — стати на місце зниклих сестер.

Роль матері зіграла відома тунісько-єгипетська акторка Хенд Сабрі.

"Результат — частково дивовижне спостереження, а частково майстерклас перформансу, коли Олфа та її доньки відтворюють камерну сцену, щоб обговорити власні особливі погляди на травму, яку вони поділяють, вирізаючи складний простір у переказі історії", — підсумовували куратори кінофестивалів.

Що говорять критики

Для режисерки Каутер Бен Ханії "Чотири доньки" — це не перша робота, що отримала високу похвалу. У 2020 році вона отримала свою першу номінацію на "Оскар" у категорії "Найкращий іноземний фільм": це була стрічка "Людина, яка продала свою шкіру".

Утім, цього разу режисерці пророчать серйозні шанси на виграш золотої статуетки. Про фільм пишуть:

"Терпляча візуальна обробка та фірмовий кінематографічний динамізм Бен Ханії віддзеркалюють еволюцію характерів жінок, які трансформуються та заглиблюються в себе, щоб пережити горе, яке вони несуть, та широкий спектр їхнього виживання. Цей фільм є дослідженням неприхованої чесності та поглядом на кохання у його найболючішій формі".

Фото: фільм "Чотири доньки"/Kino Lorber

Серед того, що відзначають критики, й уміло збалансований формат гібридної історії та емпатія, яка виникає у кадрі та житті. Власне, відзначають те, як органічно сестри взаємодіють з акторками:

"Ці жінки настільки реальні на екрані, що їхня емпатія рухає фільм. Є щось таємничо зворушливе в тому, як реальні Ея і Тайсір знайомляться з актрисами, які грають їхніх сестер, і вражаються, наскільки вони схожі — і як дивно відчувати, що чотиристороння динаміка їхніх сестринських стосунків відтворюється в цій напіввигаданій формі", — йдеться в огляді видання The Guardian.

Хвалять також і режисуру, наголошуючи на тому, що "емоційне око Бен Ханії чудово поєднується з її аналітичними здібностями", тож для критиків "Чотири доньки" — це "тріумф багаторівневої оповіді".

Нагороди фільму та відзнаки

Стрічка отримала головний приз за документальний фільм на Каннському кінофестивалі 2023 року, а також премію "Ґотем".

До слова, коли "Чотири доньки" були відібрані для участі у програмі Каннського кінофестивалю (2023 рік), це була лише друга участь туніського фільму в основній конкурсній програмі кінофестивалю з 1920 року (тоді у програмі був представлений фільм "Проста історія" Абделлатіфа Бен Аммара).

Фільм "Чотири доньки" також був доданий в офіційну програму Міжнародного кінофестивалю в Торонто (2023) та отримав низку інших престижних номінацій та нагород.

Фото: фільм "Чотири доньки"/Kino Lorber

Повний список нагород та номінацій:

 • номінація на премію "Оскар" 2024 у категорії "Найкращий документальний повнометражний фільм";
 • номінація премії "Сезар" 2024 на найкращий документальний фільм;
 • Gotham Awards 2023 — нагорода за найкращий документальний фільм;
 • International Documentary Awards 2023 — найкращий сценарій до фільму;
 • Cinema Eye Honors 2024 — приз за видатну режисуру;
 • Міжнародний кінофестиваль у Палм-Спрінгз 2024 — нагорода "Найкращий міжнародний фільм";
 • премія Люм'єрів 2024 — нагорода за найкращий документальний фільм;
 • Spirit Awards 2024 — номінація за найкращий документальний фільм;
 • Європейська кінопремія 2023 — номінація в категорії "Найкращий європейський документальний фільм";
 • Каннський кінофестиваль 2023 — "Золота гілка", приз за найкращий документальний фільм;
 • Каннський кінофестиваль 2023 — Prix de la Citoyenneté, приз за громадянськість;
 • Каннський кінофестиваль 2023 — Prix du Cinéma Positif, приз за найкраще позитивне кіно;
 • Каннський кінофестиваль 2023 — Mention du Prix François Chalais — спеціальна згадка Франсуа Шале;
 • Кінофестиваль на Червоному морі 2023 — приз Asharq за найкращий документальний фільм;
 • FilmFest München 2023 — приз Arri Award за найкращий міжнародний фільм;
 • Кельнський кінофестиваль 2023 — нагорода "Фенікс" за найкращий документальний фільм;
 • Брюссельський міжнародний кінофестиваль 2023 — приз журі;
 • Брюссельський міжнародний кінофестиваль 2023 — нагорода BeTV.

Зрештою, не всі церемонії нагородження вже відбулися, тому деякі номінації "Чотирьох доньок" можуть перетворитися на чергові перемоги.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media