Організатори Венеційської бієнале 2024 презентували деталі виставки: на що очікувати відвідувачам

. Фото: La Biennale

Організатори Венеційської бієнале оголосили деталі 60-ї Міжнародної художньої виставки під назвою "Іноземці скрізь" (Foreigners Everywhere), куратором якої є Адріано Педроса. Подія триватиме з 20 квітня до 24 листопада.

Про це йдеться на сайті бієнале.

Цьогоріч Венеційська бієнале зосереджена на показі сучасних та історичних творів, які відображають тему "Іноземці скрізь". На заході серед іншого будуть представлені роботи квір-митців та митців корінних народів. Важливим аспектом є також спеціальні проєкти, зосереджені на активізмі й деколонізації, що відображають сучасні соціальні та культурні питання.

Тему виставки обрали із серії робіт колективу Claire Fontaine 2004 року — неонові скульптури з написом Foreigners Everywhere різними мовами. Цей вислів відображає боротьбу проти расизму та ксенофобії в Італії на початку 2000-х років.

"Вираз «Іноземці скрізь» має більше ніж одне значення. По-перше, це означає, що куди б ви не пішли і де б ви не були, ви завжди стикатиметеся з іноземцями: вони/ми всюди. По-друге, попри місцеперебування, у глибині душі людина завжди є справжнім іноземцем", — каже Адріано Педроса.

Бієнале 2024 року має дві основні секції: "Сучасне ядро" та "Історичне ядро". У цих секціях організатори зосередилися на митцях, які раніше не брали участь саме у кураторській міжнародній виставці, але раніше долучались до виставок національних павільйонів.

"Історичне ядро": новий погляд на модернізм із Глобального Півдня

"Історичне ядро" представлятиме роботи XX століття з Латинської Америки, Африки, Азії та арабського світу. Організатори зазначають, що виставка буде переосмислювати межі й визначення модернізму.

Для "Історичного ядра" виділили три зали в Центральному павільйоні. Там будуть представлені:

  • портрети — від 112 художників 1905–1990 років;
  • абстракції — від 37 художників;
  • твори італійської мистецької діаспори XX століття.

У цій секції демонструватимуть роботи художників із Кореї, Сінгапуру, а також представників маорі з Нової Зеландії.

"Сучасне ядро": незвичне світу

Виставка фокусуватиметься на різних аспектах "незвичного" або "дивного". Тому ця секція зосередиться на:

  • квір-митцях (організатори зазначають, що в Оксфордському словнику та American Heritage перше значення слова "квір" — "дивний");
  • митцях-аутсайдерах, які опинилися на узбіччі світу мистецтва, наприклад, як самоучки;
  • корінні художники, до яких ставляться, як до чужинців, на власній землі.

У межах секції бразильський колектив Mahku створить мурал на фасаді Центрального павільйону, а колектив Maataho з Нової Зеландії презентує велику інсталяцію.

Також буде представлений проєкт "Архів непокори" Марко Скотіні, який з 2005 року розвиває відеоархів, зосереджений на взаємодії між мистецтвом та активізмом.

Нові країни та національні павільйони

На бієнале будуть представлені 90 національних павільйонів. Чотири країни вперше беруть участь у заході: Бенін, Ефіопія, Танзанія, Східний Тимор. Ще три країни — Нікарагуа, Панама та Сенегал — вперше представлять власні павільйони.

Італійський павільйон, куратором якого є Лука Церіцца, представлятиме проєкт "Чути" (To Hear) Массімо Бартоліні, муніципалітет Венеції теж представить власний павільйон.

Український павільйон на бієнале

Україна буде представлена на 60-й Венеційській бієнале проєктом "Плетіння сіток". Він використовує метафору плетіння маскувальної сітки, щоб символізувати спільні дії та емансипацію цих груп. Проєкт охоплює три мистецькі роботи:

  • Андрія Рачинського та Даниїла Ревковського "Цивільні. Вторгнення";
  • Лії та Андрія Достлєвих — Comfort Work;
  • Катерини Бучацькоїсерія робіт "Щирі вітання".

Архітектурна композиція Олександра Бурлаки під назвою "Робота" буде об'єднувати всі роботи, представлені в українському павільйоні. Він використовує традиційні практики виготовлення домашнього текстилю, характерні для української культури, одночасно з цим створює тло для особистих досвідів і відображення останніх подій.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media