Перейти до основного змісту

Олександр Сусленський заявив, що знімає свою кандидатуру до Наглядової ради УКФ

Доповнено
. Фото: ukrpres.info

Чинний член Наглядової ради Українського культурного фонду Олександр Сусленський заявив, що відмовиться від роботи у Наглядовій раді УКФ, якщо його оберуть до наступного складу.

Про це Олександр Сусленський повідомив у коментарі Катерині Оникійчук для програми "Культура на часі" на Суспільне Культура.

"Я і [Валерій] Бітаєв, який теж в цьому скандалі задіяний, зняли свої кандидатури. Це ось зараз офіційно. Нам сказали, що потрібно було робити (знімати кандидатуру — Ред.) до голосування, а коли вже почалось голосування — ви не маєте права знімати. Навіть якщо нас виберуть, я даю слово, що відмовлюся від співпраці з такою Наглядовою радою. Мені там робити нічого", — зазначив Сусленський.

Мінкульт оприлюднив список уповноважених осіб, які голосуватимуть за членів Наглядової ради від громадських організацій та закладів культури. За словами Сусленського, після цього на голосувальників чиниться тиск. Також, на його думку, таке оприлюднення порушує законодавство України. Зазначимо, що у законі про УКФ не заборонено публікувати список голосувальників (також немає зобов'язання публікувати список).

"На них здійснюється тиск, з боку невідомих осіб, представляються журналістами, говорять всякі гадості, погрози. Це не вибори, це фарс. От і все. І я в жодному разі не буду працювати в цій Наглядовій раді", — наголосив Сусленський.

Роботу нинішнього складу Наглядової ради Сусленський оцінив як "добре, але не відмінно, тому що було декілька людей, недотичних до мистецтва". Також він заперечив, що відбувалося "ручне керування Наглядовою радою": "Ніякого ручного керування не було. Ми незнайомі з жодними експертом. До нас доходили проєкти лише більш ніж мільйон гривень. І що називати ручним керуванням. Я навіть технічно не дуже уявляю, як це може бути".

Він згадав два проєкти, які подавилися на конкурс і були пов'язані з членами Наглядової ради. Один із Ларисою Артюгіною, яка, за словами Сусленського, завчасно не попередила про те, що проєкт із нею пов'язаний, інший — з Ігорем Тулузовим: тоді Харківський національний театр опери та балету, який він очолює, подавався на грант, однак його вартість була менш ніж мільйон гривень, тому Наглядова рада не долучалася до рішення.

Реакція на слова Сусленського

Доповнено 15 січня. Чинна членкиня Наглядової ради УКФ, режисерка Лариса Артюгіна (Покальчук) у коментарі "Культура на часі" відреагувала на те, що її згадав Сусленський. Вона зазначає, що не могла завчасно попередити про конфлікт інтересів, адже не була в Наглядовій раді, коли проєкт подавався на конкурс (це був проєкт 2020 року, але через пандемію його перенесли на 2021-й).

"Коли я стала членкинею Наглядової ради (липень 2021-го — Ред.), у нас з колегами закінчувався проєкт, я була тренеркою Школи документалістики та медіа. Проєкт завершувався і я жодним чином не могла впливати на щось. До того ж у регламенті вказано, що перед тим, як подавати проєкт, у якому є конфлікт інтересів, член Наглядової ради має написати заяву. Я прийшла до колег і сказала, що завершується проєкт, як я можу писати заяву? Начебто всі почули, всі зрозуміли", — розповідає Лариса Артюгіна.

За словами режисерки, після того, як вона почала працювати, побачила, які рішення ухвалює Наглядова рада, і зникло повне розуміння того, якою має бути це робота. "Я зрозуміла, що колеги якимсь чином будуть пробувати впливати на мене", — зазначила Артюгіна.

Вона розповіла, що Наглядова рада, коли її не було на засіданні, вирішила надіслати листа до НАЗКНаціональне агентство з питань запобігання корупції з її ситуацією та запитати, чи є там конфлікт інтересів. "Я була здивована, коли про це дізналася. Було б простіше ще раз зі мною поговорити та вияснити це питання", — сказала Лариса Артюгіна.

Крім того, вона зацитувала відповідь від НАЗК, яка надійшла у 2022 році:

"НАЗК дає роз'яснення щодо наявності чи відсутності конфлікту інтересів особі, в якої виник сумнів щодо наявності саме в неї конфлікту інтересів. При цьому Законом не передбачаний обов'язок НАЗК щодо надання відповідного роз'яснення іншим особам. Разом із тим, проаналізувавши лист та додані матеріали не вбачається, що Артюгіна Л.М. як член Наглядової ради УКФ є особою, яка належить до суб'єктів, перелік яких зазначено у пунктах 1, 2 першої частини закону, на яких поширюються вимоги закону, зокрема вимоги статті 28 щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів".

Лариса Артюгіна розповіла, що після цієї ситуації почала досліджувати питання щодо конфлікту інтересів. Вона наголошує, що члени Наглядової ради можуть мати свої проєкти та отримувати фінансування: для цього потрібно подати заяву про потенційний або наявний конфлікт інтересів та не голосувати за свій проєкт.

"Наприклад, за 19-20 роки (20.05.2019 до 17.09.2020) є реєстр повідомлень про наявність реального або потенційного конфлікту інтересів у членів Наглядової ради УКФ, попередньої. Тут є 17 позицій, коли члени Наглядової ради мали конфлікт інтересів. Цю інформацію збирав пан [Геннадій] Сливка — він був уповноваженою особою з питань запобігання та виявлення корупції в УКФ", — розповіла Артюгіна.

Однак щодо нинішнього складу Наглядової ради немає такого документа. За словами режисерки, вона звернулася до Сливка, однак він відсторонений і більше не займається цим питанням. Також вона зазначила, що виконавчий директор УКФ Владислав Берковський заявив, що тепер уповноваженого з цих питань немає.

Вибори до Наглядової ради УКФ 2024

Наглядова рада — це один з органів управління Українського культурного фонду. Строк повноважень членів ради — три роки, людина не може бути членом наглядової ради понад два строки поспіль. Повноваження нинішньої Наглядової ради завершуються у січні цього року.

Загалом у Наглядовій раді 9 членів. По двоє призначають президент та МКІП, ще по двоє представників обирають від закладів культури та громадських об'єднань через онлайн-голосування. Усі члени Наглядової ради не отримають зарплати.

Щоб мати можливість проголосувати за нових членів, громадські об'єднання та заклади культури повинні були зареєструватися. Один уповноважений може голосувати за двох кандидатів.

З 8 до 22 січня триває голосування за представників від ГО та закладів культури. Однак дієвці культури наголошують на проблемності нинішніх виборів, зокрема у відкритому листі вони закликають президента та міністра культури взяти відповідальність за формування нового складу Наглядової ради.

Культурні діячі заявляють про порушення принципів доброчесності Олександром Сусленським. Зокрема Суспільне Культура повідомляло, що частина ГО, яка зареєстрована голосувальниками, пов'язана з Сусленським. Наприклад, співзасновниками чи керівниками ГО є родичі або друзі нинішнього члена Наглядової ради.

На противагу цьому низка громадських організацій вирішила об'єднатися довкола двох консолідованих кандидатів — ними стали Богдан Логвиненко та Володимир Воробей.

Від того, хто потрапить у Наглядову раду, залежить, як надалі працюватиме УКФ. Оскільки вона призначає аудит, погоджує річну фінансову звітність, схвалює рішення експертних рад щодо проєктів, вартість яких перевищує мільйон гривень. Нинішнє голосування мало б реабілітувати репутацію Наглядової ради та загалом УКФ після скандалів 2021 року.

Детальніше про цьогорічні вибори до Наглядової ради — читайте у матеріалі Суспільне Культура.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції