Понад 25 українських журналістів лишаються в полоні РФ — Юрчишин

Теперішній очільник Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин на засіданні Верховної Ради, 3 жовтня 2019 року. Фото: Володимир Струмковський/УНІАН

Голова Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин повідомив, що в російському полоні залишаються понад 25 журналістів. Це некомбатанти, Росія має відпустити їх без жодних умов.

Про це він сказав 10 січня на зустрічі з Комісією журналістської етики.

"За оновленими даними, понад 25 ваших колег перебувають у російському полоні. Це некомбатанти, вони просто виконували свою роботу. За законами ведення війни, вони не мали б бути в полоні в принципі", — каже Юрчишин.

Один аспект роботи комітету — максимально залучати світову спільноту, аби звернути їхню увагу на проблему і зрештою звільнити цих журналістів, інший аспект — готувати спільно з моніторинговими організаціями, з журналістськими асоціаціями компонент про відповідальність у Міжнародному кримінальному суді за злочини щодо свободи слова. Також працюють спільноти журналістів усередині України — для того, щоби зробити національне законодавство жорсткішим проти злочинів перешкоджанню свободі слова.

"Не лише Росія, на жаль, заважає якісній роботі журналістів. Ми маємо падіння відсотка розслідувань злочинів проти журналістів майже на 80% у 2022 році, якщо порівняти з 2021 роком", — додав голова комітету.

Він каже, що триває робота з МВС, Нацполіцією та генпрокуратурою, аби такі справи розслідували.

У грудні 2023 року в інтерв'ю "Українському Радіо" Ярослав Юрчишин говорив, що на той момент комітетові було відомо про щонайменше 25 медійників, які перебували в російському.

"Зокрема Владислав Єсипенко, Ірина Данилович, Максим Буткевич, і є журналісти, місце перебування яких ми не знаємо, наприклад, Вікторія Рощина. Почати постійно про них говорити не лише в медіа, а і в постановах, зверненнях Верховної Ради до цивілізованого світу".

Загиблі журналісти через війну з Росією

Від початку повномасштабного вторгнення РФ станом на 15 вересня 2023-го загинули 72 медійники, 15 із них — під час виконання професійних обов'язків. Про це Суспільному повідомив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.

А станом на початок листопада, за даними Інституту масової інформації, було відомо про 68 смертей. 10 із них — під час виконання професійних обов’язків.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media