Малюнки королеви Вікторії, гарматне ядро та накладні вуса: що зникло з британських музеїв за 20 років

. Фото: Herry Lawford from London, UK, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Після того, як виявили крадіжку понад 2 тисяч артефактів із Британського музею, інші музеї Великої Британії перевірили свої фонди. За 20 років з них зникло понад 1 700 предметів.

Про це 10 січня повідомили у BBC.

Інформаційне агентство PA надіслало запити до музеїв та галерей з проханням надати детальну інформацію про зниклі експонати за останні 20 років.

Рішення перевірити архіви з'явилося після того, як влітку 2023 року Британський музей оголосив, що понад 2 000 артефактів були викрадені, зникли або пошкоджені у колекції. Джордж Осборн, голова музею, припустив, що в музеї немає повної каталогізації.

Разом з тим, попри невідоме місцеперебування частини колекції, представники музеїв часто наполягають, що просто давно не оновлювали каталоги.

Національна портретна галерея

Тут є аж 45 "не знайдених" експонатів, але представники інституції наполягають на тому, що вони не зникли й не були вкрадені.

"Більшість експонатів, місцеперебування яких наразі невідоме, є фотографічними негативами, і всі вони доступні для громадськості у цифровому форматі як частина нашої онлайн-бази даних колекцій", — зазначили в музеї.

Зокрема, у період між 2007 і 2022 роками були записані як "не знайдені":

  • малюнок королеви Вікторії 1869 року;
  • гравюра середини XIX століття із зображенням короля Іоанна, який дарує Велику хартію вольностей;
  • бронзова скульптура художника Томаса Стотгарда;
  • негатив зображення весілля королеви Єлизавети ІІ з герцогом Единбурзьким 1947 року.

Музей Вікторії та Альберта

Тут "не знайшли" більш ніж 180 артефактів — це олійні та акварельні картини, лялька-тінь, накладні вуса, різноманітні малюнки, труси, панчохи та мишоловка.

"Це не означає, що ці предмети були вкрадені або втрачені, це може означати, наприклад, що запис у каталозі не був оновлений після переміщення колекції. Внаслідок цього процесу експонати регулярно повертаються", — зазначили представники закладу.

Накладні вуса з колекції Музею Вікторії та Альберта. Фото: V&A

Королівські музеї Гринвіча

Це організація, до якої належать Національний морський музей, Королівський дім, Королівська обсерваторія Гринвіч і "Катті Сарк".

Тут загалом не змогли знайти 245 предметів — серед них гарматне ядро, навігаційний бортовий комп'ютер, прицільний телескоп, карти, рідинні компаси, а також стрічки для кашкетів.

Музей заявив, що це можуть бути "«примарні» записи, результат перенесення даних з більш примітивних баз даних, неправильної документації або людської помилки в минулому".

Музей природознавства

Представник Музею природознавства сказав, що вони серйозно ставляться до безпеки колекції і тому за останні 20 років було лише 23 випадки втрати або зникнення експонатів.

Більшість з них знищували або через відсутність документації під час транспортування колекції, або через те, що вони не були належно охолоджені, на кшталт пір'я, м'язів і печінки тварин та птахів.

Група музеїв науки

Ще у 2014 році група заявила в поліцію про крадіжку двох моделей парових поїздів — King George V і British Railways Standard класу 4MT.

Також тут зафіксували зникнення моделі глибоководної камери спостереження 1960-х років, водонепроникного водолазного ліхтаря, реанімаційного апарату і портрета Жозефа Марі Жаккара XIX століття.

Тому на запит агенції у музеї повідомили, що почали наносити штрихкоди на артефакти, щоб відстежувати їхнє місцеперебування і гарантувати безпеку.

У 2014 році з Групи наукових музеїв було викрадено два макети паровозів. Фото: RAILWAY MODELS

Імперські військові музеї

Тут зафіксували зникнення понад 550 об'єктів, серед яких малюнки кораблів, особисті папери офіцера британської армії, календар із фотографією колишнього лідера Іраку Саддама Хусейна і валютні банкноти.

А у листопаді 2023 року стало відомо, що з колекції Королівської збройової палати було викрадено гармату XIX століття. При чому заявлено, що це була крадіжка металу, тобто гармату викрали на брухт, а не як "об'єкт колекціонування".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media