Листи з фронту і звістки з полону: якими були різдвяні та новорічні листівки під час Першої світової війни (фото)

Різдвяні листівки Першої світової війни. Колаж: Суспільне Культура

На початку XX століття Різдво в Європі та США залишалося одним із найважливіших свят. Його не припиняли відзначати, навіть коли вирувала Перша світова.

Сьогодні бійці у військових розташуваннях прикрашають стіни дитячими малюнками. А в часи Першої світової бліндажі чи інші приміщення солдатів були прикрашені різними листівками.

Сьогодні волонтери готують різдвяні посилки на фронт, навіть з'являється відповідна народна творчість: "Коляда-коляда, задонать на всі свята!" Так само у Першу світову Різдво було ще одним нагадуванням, що солдата потрібно потішити. Поштарі працювали без упину, їх у Європі навіть називали "Санта Клаусами в хакі".

У 1914–1918 роках був творчий і патріотичний бум на листівки. Спільні фото підрозділу, вишивка шовком, сатиричні мініатюри, національні символи, пропаганда, нагода передати звістку з полону — усе це про різдвяні поштівки Першої світової. Розповідаємо докладніше у матеріалі Суспільне Культура.

Листівки на фронт і з фронту

Листівки тоді за місцем виготовлення були двох типів: замовлені для частини і виготовлені у прифронтових регіонах, щоб солдати могли їх там купити. Листівки місцевого виробництва були зроблені на достатньо високому рівні й не обмежувалися різдвяними привітаннями. Їх створювали весь рік як сувеніри та на згадку про певні події.

"Мені траплялись фотографії з бліндажів і таке інше, де стіни були повністю завішані листівками з різної тематики", — каже історик, працівник Інституту національної пам'яті Іван Стичинський.

Незвичним способом листуватися були поштівки, де надруковано перелік стандартних повідомлень, які може писати солдат. Адресанту треба було просто викреслити зайве. На відміну від традиційних листів, такі поштівки не підлягали цензурі. І в період свят допускали додаткові написи Christmas Greetings (буквально — різдвяне привітання). Наприклад, Національний музей армії в Лондоні зберігає таку листівку, яку надіслав чоловік на ім'я Г. Г. Мінн з ГалліполіПівострів у європейській частині Туреччини. Під час Першої світової війни в Галліполі проходила Дарданелльська операція (19 лютого 1915 — 9 січня 1916), яка закінчилася поразкою військ Антанти у 1915 році.

Різдвяна листівка солдата, на ім'я Г. Г. Мінн, з Галліполі у 1915 році, де потрібно лише викреслити зайве. На Різдво солдатам дозволяли дописати привітання. Фото: Національний музей армії в Лондоні

Йоркський музей описує вітальні поштівки часів Першої світової війни, серед яких вишиті шовкові листівки, які були особливо популярними серед британських солдатів. Їх часто шили французькі чи бельгійські жінки або біженки, які жили поблизу ліній постачання для Західного фронту. Це було для них одним зі способів заробітку. Спершу жінки вишивали їх удома: оплачувалися листівки поштучно. Пізніше картки стали такі популярні, що вишивку замінили з ручної на машинну, а листівки почали збирати на фабриках. Під час війни було виготовлено до 10 мільйонів таких листівок, здебільшого у Франції.

На зворотному боці вишитої картки було місце для повідомлення та адреси. Листівки можна було проштампувати та надіслати поштою без конверта, але зазвичай солдати поміщали їх разом зі звичайними листами в конверти.

Приклади різдвяних вишитих листівок

28 червня 2014 року, на 100-ті роковини вбивства спадкоємця австро-угорського престолу ерцгерцога Франца-Фердинанда, з чого й почалася Перша світова, в Йоркському музеї відкрили виставку "1914: коли світ змінився назавжди". На ній були представлені різдвяні листівки ручної роботи, які солдати з фронту надсилали близьким додому. Ці листівки не датовані.

Координатор фондів музею Фей Прайор розповідав: "На багатьох листівках були й такі сцени, які ми сьогодні не асоціюємо з Різдвом. Наприклад, ластівки, квіти і човни. Лише згодом на різдвяних листівках почали переважати зимові сюжети, ялинки та Санта Клауси, як у наші дні".

Різдвяна листівка з квітами, Перша світова війна. Фото: магазин Benham

Іван Стичинський наголошує, що в часи Першої світової з'явилося новаторство в оздобленні: кімнати для святкування або ялинки прикрашали гірляндами із символікою країн-союзників. Патріотичні елементи раніше не використовували в декорі на Різдво. Як бачимо, ця традиція продовжується і тепер: в Україні часто можна побачити різдвяно-новорічні сюжети, прикраси або ялинку в синьо-жовтих кольорах.

Різдвяна листівка Першої світової, оформлена прапорами країн — союзників Антанти. Фото: The Australian Light Horse Association/Facebook

Відповідно, прапорами оздоблювали і святкові листівки — зокрема, уже згадані вишиті картки. Наприклад, АвстралійськаПід час Першої світової війни австралійські війська діяли в складі британської армії асоціація легкої верхової їзди у себе на Facebook опублікувала листівку, яка вітає з Новим 1916 роком. Там можна впізнати прапори Антанти: Великої Британії, Бельгії, Італії, Франції та Російської імперії.

Новорічна листівка з квітами, Перша світова війна. Фото: The Australian Light Horse Association/Facebook

Відомо також про листівки канадського військового Г’ю Райта, які зберегла його двоюрідна племінниця Доун (Райт) Маклін. Про це пише Музей округу Альберт. На деяких листівках перелічені назви чотирьох битв, у яких брала участь 4-та облогова батарея, де служив Райт. На його різдвяній листівці 1918 року є слово "Пам'ять" — на знак того, що війна вже закінчилася.

Листівка 1918 року канадського військового Г'ю Райта зі словом "Пам'ять". Фото: Музей округу Альберт

Тоді батальйони Канадського експедиційного корпусу мали власні полкові різдвяні листівки. Це був професійний друк на замовлення. Деякі з листівок були досить складними, з тисненням.

Лондонський Національний музей армії розповідає про воєнного кореспондента Голлі Крісмаса, який писав дружині Аді. У його вишитих листівках були вигадливі візерунки або зображення жінок, квітів, а ще ніжні підписи, що спростовує стриманість у стосунках людей тієї доби.

Листівка британського воєнного кореспондента Голлі Крісмаса до своєї дружини Ади. Фото: Лондонський Національний музей армії

Гумористичні листівки

Деякі воєнні листівки пародіювали життя на передовій. У них часто з використанням чорного гумору висміювали жахи окопної війни.

Британський сапер Фред Рашворт зі 106-ї польової роти королівських інженерів у 1918 році надіслав своїй дружині листівку, на рамці якої зображено підкову — символ 25-ї дивізії — та назви битв і походів, в яких брав участь підрозділ. На малюнку випивають двоє британських солдатів, біля них на столі різдвяний пудинг, а на підлозі поруч лежить непритомний німецький боєць.

Листівка британського сапера Фреда Рашворта, 1918 рік. Фото: Лондонський Національний музей армії

Листівка 4-ї дивізії від 1914 року жартівливо зображає, як солдати у Фландрії намагаються вивести бліх. Через погані санітарні умови та обмежені можливості помитися у 1915–1918 роках від однієї п'ятої до третини всіх британських військовослужбовців страждали від бліх.

Солдати у Фландрії намагаються вивести бліх, різдвяна листівка 1914 року. Фото: Лондонський Національний музей армії

На вже згадуваній виставці Йоркського музею є листівка, де намальований бульдог на глобусі під прапором Великої Британії, а поруч підпис: "Наш стяг розгорнутий проголосить світові, що в старому псі ще є життя".

Британська гумористична різдвяна листівка. Фото: Трест музеїв Йорка

На іншій листівці, приміром, зображений військовий, який іде за німецьким військовополоненим, підморгує та несе на багнеті трофейну каску пікельгаубеШпичастий шолом. Підпис на листівці: "Бажаю вам щасливого Різдва".

Ще на одній картці союзники, британський та французький солдати, тримають разом круглу бомбу, яка підписана як "Пудинг СоммиФранцузька річка, біля якої розміщувалися ворожі позиції".

Різдвяна листівка, де британський і французький військовослужбовці тримають бомбу-пудинг. Фото: Трест музеїв Йорка

"Різдвяна вечеря ТомміІм'я використовувалося як узагальнена назва для британських солдатів" зображає незадоволеного британського солдата, який застряг в окопі, а на різдвяну вечерю в нього є лише солонина та армійське печиво.

Листівка "Різдвяна вечеря Томмі" з Першої світової війни. Фото: Лондонський Національний музей армії

Різдвяна пошта як можливість сконтактувати з рідними

Як пише Трест музеїв ЙоркаБлагодійна організація, яка відповідає за роботу деяких ключових музеїв і галерей у Йорку. Велика Британія, листівки також виготовляли в німецьких таборах для військовополонених, щоб спробувати переконати британські родини, що з ув'язненими солдатами поводяться добре. Військовополонені намагалися поділитися з сім'ями гарним настроєм на Різдво, хоча й перебували у ворожих тюрмах. Як і з жартівливими листівками, автори тут не казали всієї правди війни чи полону, описуючи лише те, що хотіли б, аби знали їхні родини. Крім того, існувала цензура, тому описувати щось страхітливе не було сенсу — з листа б це прибрали.

Різдвяна листівка британського військового з німецького полону, 1917 рік, вид з табору. Фото: Трест музеїв Йорка

Німецька пропаганда в друкованій продукції

Німеччина використовувала Різдво для пропаганди мілітаризму, націоналізму та війни. За словами історика Івана Стичинського, Перша світова війна й не була настільки заідеологізованою, як Друга, однак листівка частково перетворилася на засіб масової інформації. Про це пише Музей залізничної поштівки в Німеччині. Музей організовував виставку "100 років Першій світовій війні — мозаїка зі старих листівок 1914–1918 років" з колекції філокартиста Ґюнтера Гунґера.

Німецька різдвяна листівка часів Першої світової. Фото: Музей залізничної поштівки в Німеччині

Німецькі листівки часів Першої світової можна умовно розділити на три категорії: намальовані вручну, друковані та фотографії з фронту. На останніх зазвичай солдати позували: вони усміхнені, з наїдками на столі, у парадній формі, з подарунками, які вони отримали від своїх родин. На задньому плані — ялинки, прикрашені Залізним хрестом та національною символікою. На одній зі світлин німці в таборі, який вони розбили в захопленій французькій церкві. Красива картинка також мала приховати від родин жахи війни.

Німецька різдвяна листівка часів Першої світової. До війни та державної символіки привертають увагу змалечку. Фото: сайт мерії німецького міста Ленніц

Деякі такі листівки зібрали в колекцію німці Арно Домбергер і його син Тобіас. На одній з них Святий Миколай стає союзником німецьких військових. Він іде в бій, вдягнений у шипастий шолом, карає ворогів, пакує у свій мішок росіян, англійців і французів. Часто намальовані діти або навіть немовлята. Вони одягнені в уніформу, а в руках тримають пістолети чи мечі — мілітаризація ставала частиною дитячої освіти.

Німецька різдвяна листівка часів Першої світової. Діти вдягнені у військову форму. Фото: сайт мерії німецького міста Ленніц

Варто зазначити, що не лише на німецьких святкових поштівках Санта Клаус приходив у гості до солдатів. Героя Різдва зображали на листівках інших країн. Наприклад, проєкт до 100-річчя Першої світової війни у ​​Східному Сассексі опублікував листівки, де Санта Клаус приносить британцям пудинг або кладе подарунки в армійські шкарпетки.

Зрештою, Різдво в Першу світову шанували обидві сторони. На відміну від Другої світової, в яку інтенсивність боїв і техніка були набагато потужнішими, Перша світова як окопна позиційна війна залишала можливість святкувати навіть на передовій.

Різдвяні листівки — один із важливих атрибутів воєнного Різдва. Знов-таки, якщо порівнювати з Другою світовою, де листоношам була вже тяжче. Ті навіть просили надіслати всі святкові привітання до 20 грудня. Адже рук бракувало: деякі поштарі самі воювали у Другій світовій, а інші переспрямували діяльність на транспортування військ і боєприпасів.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media