Цього разу остаточно: це усі "останні" фільми Хаяо Міядзакі (а може й ні) — добірка

Режисер Хаяо Міядзакі. Фото: Wikipedia

Хаяо Міядзакі є одним із найвідоміших режисерів анімації у світі. Він створив безліч анімаційних фільмів, які характеризуються багатим сюжетом, деталізованою анімацією та глибокими темами, такими як захист довкілля, фемінізм, пацифізм і складність людської природи. Однак Міядзакі відомий не тільки своїми стрічками, а також тим, що кожен раз збирається піти на пенсію. З виходом нового фільму майстра "Як ти живеш?" чутки про те, що це його остання стрічка, знов заполонили інтернет. Але чи справді це так?

Суспільне Культура зібрало перелік фільмів режисера, після кожного з яких той заявляв, що піде з професії, але так цього і не зробив.

Цього разу він серйозно (чи ні): усі "останні" фільми Хаяо Міядзакі. Фото: Кадр з аніме-фільму

Принцеса Мононоке (1997)

Вперше Міядзакі оголосив про свою "відставку" ще у 1997 році, саме після виходу на екрани "Принцеси Мононоке", яка стала одним із найбільших касових хітів в історії Японії.

Сюжет розгортається в Японії XIV століття і розповідає історію Асітаки — молодого принца, що був проклятий. У пошуках зцілення від прокляття юнак мандрує землею, сподіваючись знайти лісового духа, що має силу дарувати життя і смерть.

Цього разу він серйозно (чи ні): усі "останні" фільми Хаяо Міядзакі. Фото: Кадр із фільму "Віднесені привидами"

Віднесені привидами (2001)

Восьмий фільм Міядзакі "Віднесені привидами" розповідає про юну дівчинку Чіхіро, яка натрапляє на світ духів і мусить знайти шлях до своїх батьків.

"Цей фільм — історія про десятирічну дівчинку, батько й мати якої з'їли те, чого не повинні були, і стали свинями. Фільм здається сатиричним, але це не було моєю метою. У мене є п'ять молодих подруг, приблизно того ж віку, що й Хіірагі-санХіірагі Румі — 13-річна акторка, яка озвучує Чіхіро. Вона була на пресконференції, під час якої відбулося це інтерв'ю.. Я хотів зняти фільм, який би їм сподобався. Саме тому я почав знімати цю стрічку, і це моя справжня мета", — поділився режисер.

Того ж року Міядзакі знов оголосив про намір піти на пенсію після виходу "Віднесених привидами", заявивши, що більше не може працювати над повнометражними анімаційними фільмами.

Цього разу він серйозно (чи ні): усі "останні" фільми Хаяо Міядзакі. Фото: Вітер дужчає/скрин

Вітер Дужчає (2013)

Цей анімаційний фільм повертає нас у минуле: у 1916 році молодий Дзіро Хорікоші мріє бути пілотом, але цьому заважає його слабкий зір, тож він натомість стає авіаконструктором. Паралельно у Хорікоші зав'язуються стосунки з коханою дівчиною, що створює ніжний та сумний портрет людського життя.

"Цього разу я налаштований дуже серйозно. Моя ера анімації закінчилася", — казав Міядзакі, але все ж випустив на екрани "Вітер Дужчає".

Фільм отримав високі відгуки, але на переповненій пресконференції в Токіо Міядзакі заявив, що відходить від створення повнометражних фільмів. Тоді режимер говорив, що у свої 72 роки він сповільнює темп і не відчуває себе здатним завершити виснажливу роботу над ще одним повнометражним фільмом.

Цього разу він серйозно (чи ні): усі "останні" фільми Хаяо Міядзакі. Фото: як ти живеш/скрин

Як ти живеш? (2023) та новий секретний проєкт

Через десять років після своєї останньої заяви про пенсію Міядзакі випустив новий фільм під назвою "Як ви живеш?" (фільм також побутує з назвою, яку отримав у американському прокаті — "Хлопчик і Чапля").

Це перше повнометражне аніме Міядзакі за останні десять років, після "Вітер дужчає" 2013-го. Стрічка розповідає про 15-річного хлопчика на прізвисько Коперу та його дядька, які разом борються з бідністю, проходять через етап духовного зростання та загальний досвід людського буття. Видання BBC раніше розповідало, що фільм сповнений "характерних для Міядзакі одержимостей, дивацтв і тематичних проблем". Тематично, як і інші стрічки на кшталт "Служби доставки Кікі" та "Віднесених привидами", це казка про дорослішання, в якій дитина повинна подолати свій егоїзм і навчитися жити для інших.

Виробництво фільму тривало сім років. Враховуючи вік режисера (82 роки), журналісти припускають, що "Як ти живеш?" тепер вже точно є останнім повнометражним фільмом Міядзакі.

Проте керівник Studio Ghibli Дзюнічі Нішіока розповів, що 82-річний митець усе ще прямує до офісу з безліччю ідей:"Інші люди кажуть, що це може бути його останній фільм, але він так не вважає. Зараз він працює над ідеями для нового фільму. Він щодня приходить до свого офісу і займається цим. Цього разу він зовсім не збирається оголошувати про свою відставку. Він продовжує працювати так само, як і раніше".

У світовому прокаті стрічка з'явилася на початку грудня. Але є і контроверсійний момент. Наприклад, кінотеатри Литви відмовилися показувати нову роботу Міядзакі, наголошуючи на зв'язках прокатника з Росією. Зокрема, раніше ходили чутки, що первісний правовласник — французька компанія Goodfellas — продала оригінальні права на фільм у Росії, країнах Балтії та в усіх сусідніх країнах суб'єктам господарювання, пов'язаним із російським капіталом. У балтійських країнах наразі дистриб'ютором виступає естонська компанія Artgene.

Литовське видання LTR пише, що оскільки зв'язки з державою-агресором можна було легко виявити у відкритих джерелах, кожен кінотеатр індивідуально та на власний розсуд і згідно зі своєю діловою етикою ухвалив рішення не показувати фільм. Як з'ясувалося пізніше, такі рішення ухвалили всі прокатники в Литві.

Наразі невідомо, чи вийде стрічка "Як ти живеш?" в український прокат.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media