Премія імені Юрія Шевельова: оголосили імена фіналістів та володарів спеціальної відзнаки

. Фото: Український PEN

Капітула Премії імені Юрія Шевельова оголосила короткий список фіналістів та володарів спеціальної відзнаки. Ім’я лауреата чи лауреатки традиційно оголосять під час церемонії 17 грудня — у день народження українського мовознавця та критика.

Про це повідомив PEN Ukraine 13 грудня.

Фіналістами премії 2023 року стали:

Їх члени капітули обрали серед 14 претендентів.

Фіналісти Премії імені Юрія Шевельова 2023. Фото: Український PEN

Також цьогоріч вручать дві спеціальні відзнаки. Першу — посмертно — Андрію Гудимі "за смак до життя і слова, з глибокою вдячністю Герою за чин" за книжку "69 спецій для Серця".

А другу — "за віртуозне продовження традиції українських неокласиків в есеїстиці" отримає Андрій Содомора за книжку "Під чужою тінню".

Також під час церемонії 17 грудня вручать Спеціальну відзнаку Радіо Культура, якою редакція нагороджує авторів за майстерність і новаторство в жанрі есею. Нагородою в цій номінації стане створення радіоверсії твору, яка прозвучить в ефірі Радіо Культура.

Премія імені Шевельова

2013 року її заснували PEN Ukraine, Києво-Могилянська бізнес-школа, видавництво "Дух і Літера", Центр юдаїки та Український науковий інститут Гарвардського університету. Премія щорічна.

Її назвали на честь Юрія Шевельова, який започаткував модерну українську есеїстику. Премія відзначає внесок у невіддільні для жанру цінності — незалежність думки та витонченість стилю.

У складі капітули (журі), окрім представників засновників премії, — письменники, критики, науковці та лауреати премії трьох останніх років. У 2023 році роботи оцінювали Оля Гнатюк, Тамара Гундорова, Елеонора Соловей, Тарас Лютий, Тетяна Терен, а головою капітули став президент PEN Ukraine Володимир Єрмоленко.

З 2020 року також вручають дві спеціальні відзнаки премії — Спеціальна відзнака капітули та Спеціальна відзнака UA: Радіо Культура.

Раніше лауреатами ставали:

  • Тарас Прохасько (2013, "Одної і тої самої") та Андрій Портнов (2013, "Історії для домашнього вжитку");
  • Костянтин Москалець (2014, "Сполохи");
  • Олександр Бойченко (2015, "Більше/менше");
  • Вахтанґ Кебуладзе (2016, "Чарунки долі");
  • Андрій Любка (2017, "Саудаде");
  • Володимир Єрмоленко (2018, "Плинні ідеології");
  • Діана Клочко (2019, "65 українських шедеврів. Визнані й неявні");
  • Тарас Лютий (2020, "Культура принад і спротиву");
  • Андрій Бондар (2021, "Ласощі для Медора");
  • Андрій Павлишин (2022, "Нам і далі загрожує вічність").

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media